1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafik Şube'nin önündeki trafik sorunu
Trafik Şube'nin önündeki trafik sorunu

Trafik Şube'nin önündeki trafik sorunu

Büyükşehir Belediyesi'nin D-100'deki düzenlemesinin ardından şehre giriş ve çıkış noktası çok azaldı. Kuryapı Kavşağı'nın kapatılması, Jandarma Lojmanları'nın olduğu bölgeye yapılacağı söyle

A+A-

Büyükşehir Belediyesi'nin D-100'deki düzenlemesinin ardından şehre giriş ve çıkış noktası çok azaldı. Kuryapı Kavşağı'nın kapatılması, Jandarma Lojmanları'nın olduğu bölgeye yapılacağı söylenen kavşak için hâlâ harekete geçilmemesi nedeniyle Leyla Atakan Caddesi'nin bitimindeki kavşağa çok yük biniyor.

D-100 yan yoldan şehir içine girmek isteyenlerin büyük çoğunluğu Leyla Atakan Kavşağını kullanıyor. Bu noktadan giren ve şehrin batısına gitmek isteyen araçlar hemen sağa dönüp Belde Sokağa girmek zorundalar. Ama özellikle akşam saatlerinde bu bölgede trafik çok sıkışıyor. Leyla Atakan Caddesi'nden anayola çıkış yapmak isteyen araçlar, Belde Sokağa dönmek isteyen araçların yolunun üzerine diziliyorlar. Bizim ülkemizde kimsenin kimseye yol verme adeti olmadığı için araç kuyrukları uzuyor, trafik düğümleniyor.

Bahsettiğim olay Kocaeli'nin trafiğinin sorumlularının yerleşik olduğu Trafik Şube Müdürlüğü binasının tam önünde gerçekleşiyor.

Yani bu büyük sıkıntıyı trafiği yönetenler de her gün her saat yaşıyor.

Sıkışık saatlerde binadan bir polis çıksa iki üç düdük çalsa araçların birbirlerinin önüne atlayıp trafiği daha da sorunlu hâle getirmesine engel olacak.

Ne zaman böyle bir yazı yazılsa emniyet yetkilileri personel eksikliğinden yakınır, şehrin büyüyen trafik sorununa yetişecek ekiplerinin olmadığını anlatırlar.

Hadi ona da kabul… Kocaeli Trafik Şube Müdürlüğü'nün kendi kapısının önündeki trafiği düzenleyecek kadar bile elemanı yok.

O zaman hiç değilse Şube Binası'nın önünde Leyla Atakan Caddesi üzerine araçlarını park etmesinler. Çünkü yolun sağından ışık beklemeden Derince yönüne çıkacak olanlar, cadde üzerine park etmiş bu araçlar yüzünden ilerleyemiyorlar.

Kültür Başkenti hayal kırıklığı oldu

Konu beş yıl önce gündeme oturmuştu. 2010 yılında İstanbul Avrupa'nın Kültür Başkenti ilan edilecek, komşu şehrimizde bir yıl boyunca çok önemli kültür-sanat faaliyetleri gerçekleştirilecekti.

Avrupa Birliği başvurumuzu kabul etti 2010 yılında İstanbul'u “Avrupa Kültür Başkenti” olarak ilan etti. 2006 yılında alınan bu kararın ardından Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok önemli bir bütçe ayırdı. Bu bütçeyi oluşturmak için benzine, mazota ek vergiler konuldu.

1 Milyar TL'ye ulaştığı söylenen bu dev bütçeyle çok önemli etkinlikler düzenlenmesini, kalıcı eserler yaratılmasını bekliyordum. Ama hayal kırıklığına uğradım.

2010 başladı, 20 gün sonra bitecek.

İstanbul’a 1 saatlik mesafede yaşıyorum. Gazete, dergi, internet ne varsa takip eder etrafımda olan biteni izlerim. Geçtiğimiz bir yıl boyunca İstanbul'da değil 1 milyar TL'ye, 100 milyon TL'ye değecek kültür-sanat faaliyeti yaşandığını söyleyemem…

İstanbul 15 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük metropollerinden biri. Kültür Başkenti olsa da olmasa da zaten pek çok etkinlik düzenleniyor. Birilerinin bu işi istismar ettiğini, usulsüz harcamalar yaptığını düşünüyorum. Bu konunun mutlaka sıcağı sıcağına araştırılması gerekir…

Bu aralar ulusal televizyon kanallarında “2010 Avrupa Kültür Başkenti” reklamları yayınlanmaya başladı. Olay başlamış bitmiş. 2010 yılının başında böyle bir reklam kampanyası yapılsa anlarım. Bu saatten sonra bu reklamların hiçbir faydası yok.

Herhâlde konunun yetkilileri ileride hesap sormaya kalkmasınlar diye dev bütçeden kalan son paraları büyük medya kuruluşlarına “Sus payı” olarak dağıtmaya çalışıyor…

Gazanfer Bilge Bulvarı hâlâ ciddi sorun

Umuttepe Bulvarı Büyükşehir Belediyesi'nin 2004 yılından sonraki dönemde İzmit'te gerçekleştirdiği önemli projelerden biri. Kocaeli Üniversitesi kampusunun kurulduğu, Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bulunduğu bölgeye ulaşım çok ciddi bir sorundu. Umuttepe Bulvarı projesi, bu nedenle son derece önemliydi.

Proje dört aşamalı olarak planlandı ve ihale edildi. Önemli aşamalarından biri Santral mevkii ile Cedit-Erenler bölgesi arasındaki kesimdi. Aslında bütün uzmanlar, çok dik bayır olan bu güzergâhta, yolun viyadük ile yapılmasını öneriyordu. Ama Büyükşehir dinlemedi. Dimdik yokuşta yolu yaptı.

Özellikle kış aylarında Gazanfer Bilge Bulvarı adı verilen bu kesim araçlar için son derece tehlikeli oluyor. Bugüne kadar aynı yerde pek çok kaza meydana geldi, insanlar hayatlarını kaybetti, sakat kaldı.

Geçen gün, yine aynı bölgede büyük bir kaza yaşandı. Facia olabilirdi, ucuz atlatıldı. Aslında bildiğim kadarıyla bu yola ağır taşıtların, kamyonların girişi yasak. Ama son kazada yine bir kamyon başroldeydi. Yasak konulmuş ama takip eden, denetleyen yok.

Bir kaç gün içinde geç kalan kış mevsiminin etkileri başlayacak. Korkarım, Umuttepe Bulvarı'nın bu kesiminde yine çok sık kaza haberleri yazacağız. Yine canlar yanacak.

Büyükşehir, bu yolu yanlış yaptı. Faturayı insanlar ödüyor. Hiç değilse daha büyük kazaların önlenmesi için gerekenler yapılmalı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.