1. HABERLER

  2. Trakyalıların coşkulu eğlencesi
Trakyalıların coşkulu eğlencesi

Trakyalıların coşkulu eğlencesi

Kocaeli Trakya İlleri Derneği’nin Buzz Restaurant’ta düzenlediği tanışma ve kaynaşma gecesi oldukça eğlenceli geçti. 2005 yılında kurulan ve yaklaşık 250 üyesi bulunan Kocaeli Trakya İlleri Kültür

A+A-

Kocaeli Trakya İlleri Derneği’nin Buzz Restaurant’ta düzenlediği tanışma ve kaynaşma gecesi oldukça eğlenceli geçti.

2005 yılında kurulan ve yaklaşık 250 üyesi bulunan Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği önceki akşam Buzz Restaurant’ta tanışma ve kaynaşma gecesi düzenledi. Yaklaşık 550 kişinin katıldığı gecede Trakyalılar, şarkılarla, oyun havaları ile kurtlarını döktü. Gecede Aşkın ve Malkaralı sanatçı Nurcan söyledikleri şarkılarla Trakyalıları bir an olsun yerlerinde oturtmadı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fikret Gökmen duygusal bir konuşma yaparak şunları kaydetti:

Ama atalarımız gittiler…

“Gitmeyi bilir misiniz? İçiniz yana yana, ayaklarınızı sürüye sürüye. Sevdiğiniz ve alıştığınız ne varsa ardınızda, bırakarak gittiniz mi siz hiç? Bir gemi güvertesine, bir kağnıya, kaç hasret, kaç ayrılık, kaç memleket sığdı bilir misiniz? Biletleri sadece gidiş, rotası belirsiz, ağzı keder olan yolculuklara çıktınız mı? İçinizde bilmediğiniz topraklara bir vatan taşıdınız mı hiç? Ama atalarımız gittiler… İçlerine bir vatan saklayıp, yanlarına anılarını aldılar. Hiç unutmamak için bir daha asla göremeyecekleri şehirlerine, kasabalarına ve köylerine son kez baktılar.

Kendini feda edenler

Binlerce göz, binlerce baş, el, yürek, kıpırdanan binlerce dudak… Sessiz veda ettiler. Onlar kaybedilen bir ülkenin son kaleleriydiler. Birer birer yıkıldılar, yandılar, kül oldular… Ve bir gün küllerinden yeniden doğdular. Size bir masal anlattılar. Dinlediniz mi? Bakınız sevgili hemşerimiz Mustafa Kemal Atatürk bu insanlar için ne diyor; Muhacir diye küçümsenenler, tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar, yani düşmanla sonuna kadar dövüşenler, çekilen ordunun ri’cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak, çekilmek nedir bilmeyenlerdir. Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın milli hatıralarıdır.

Sıcak karşılanmamış insanlar

Muhacirler göç ettikleri kendi memleketlerinde pekte sıcak karşılanmamış insanlardır. Yoklukla, önyargılarla, yol, yer, iş öğrenmeyle mücadele etmişlerdir. Uzun yıllar geldikleri topluma uyum sağlamaları kolay olmamıştır. İlk kuşaklar ve onların çocukları genellikle çiftçilikle ve küçük ticaretle uğraşmışlardır. Çok küçük arazi parçalarında çokça zorluk yaşayarak, darmadağınık olan evlerini, barınaklarını yeniden kurmak, yeni geldikleri topraklarda saygın bir birey olabilmek için çok çalıştılar. Belki bu yüzden kazanmayı bildikleri kadar, bilmezler para harcamasını.

Yokluktan korkarlar

Yokluktan korkarlar, savaştan korkarlar. Bu yüzden sıkıdır elleri. Yarın korkusunu bir türlü atamamışlardır içlerinden. Ama çalışkanlardır. Mücadelecidirler. Daha sonraki kuşaklar ne yazık ki muhacirlik nosyonunu kaybetmek üzereler. Buralı oldular tamamen. Sabah kahvaltılarında yapılan börekleri, cizlemeleri, anneannelerinin babaannelerinin evinde tatlılar. Yokluk görmedi çoğu çünkü elleri sıkı çok çalışan aileleri vardı. Onlar, keyifli yaşamayı ve harcamayı öğrendi. Ama ara sıra da olsa bizimkiler göçmen demekten vazgeçmediler. İçlerinin derinliklerinin bir yerinde hissettiler belki minikte olsa o farkı.

Yerlerinde oturmadılar

Etraflarına bakıp farklılıklarını fark ettikçe sevdiler belki köklerini, ten renklerini, göz renklerini. Ama şu unutmamalı ki bizim kökümüz Balkanlar. Kökünü ve dalını beğenmeyen meyve, olgunlaşmadan çürür. O nedenle tüm nesilleri köklerini unutmamaya, onların hatıralarını yaşatmaya davet ediyorum.”

Gökmen’in konuşmasının ardından Aşkın ve Malkaralı sanatçı Nurcan söyledikleri şarkılarla Trakyalıları bir an olsun yerlerinde oturtmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.