1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Tramvay çalışması bir an önce bitmeli"
"Tramvay çalışması bir an önce bitmeli"

"Tramvay çalışması bir an önce bitmeli"

İzmit trafiği sizi etkiliyor mu? Trafik sorununun bu kadar büyümesinin nedeni sizce nedir. Trafik ve ulaşım sorununun çözülmesi ve hafiflemesi için önerileriniz nedir? 

A+A-

Bu hafta sokak röportajımızda vatandaşa şehrin trafiğini sorduk. Tabiri caizse, Bir sorduk, bin ah işittik. Gelen cevaplardan anladık ki, halen süren tramvay yapımı trafiği olumsuz etkiliyor. Vatandaşı canından bezdirmiş durumda.. Alternatif yolların açılması, araç park yerlerinin çoğalması, vatandaşın toplu taşıma araçlarına yönlendirilmesi, çözüm önerileri arasında. Tramvay çalışmasının bir an önce tamamlanması halkın öncelikli isteği. Yerel yönetimlere bu anlamda çok görev düşüyor. 

Çiğdem ARMAĞAN

Aynur Tokgöz-(43) Yazar

HER GÜN GÜZERGAH DEĞİŞİYOR

Yahya Kaptan’da oturuyorum, en çok ben etkileniyorum. Tramvay çalışmaları sebebiyle trafik felç olmuş durumda. Her gün otobüs güzergahı değişiyor. Trafiğin rahatlaması ve çözülmesi için bir an önce şu tramvay çalışmalarını hızlandırmaları gerekiyor. Çalışma ilerlemediği sürece bizler mağdur olmaya devam edeceğiz.

Nur Arıcan- (22) Öğrenci

TOPLU TAŞIMAYA TEŞVİK EDİLMELİ

İzmit’te gidecek bir yol yok. A noktasından B noktasına giderken büyük bir zaman kaybı yaşıyorum. Çoğu zaman bazı noktalara giderken yürümeyi tercih ediyorum. Trafik sorununun nedeni hem yol çalışmaları, hem de bu çalışmalarda bir gelişme olmaması. Önerim, Yürüyüş Yolu’nun yıkılması ve halkın hızlı bir şekilde  toplu taşıma araçlarına teşvik edilmesi. Otobüs ücretlerinin düşürülmesi de bir çözüm olabilir. İnsanlar toplu taşıma araçlarını kullanmaya meyilli olsun.

Siraç Başkurt (61)- Emekli Memur

ARAÇ PARK YERİ YOK

Eskiden şehrin trafiği mükemmeldi. Ama son zamanlarda korkunç boyutlarda kalabalıklaşan bir trafik söz konusu. En büyük nedeni piyasaya sürülen araç sayısının çoğalması bence.. İnşaat sektöründe ve iş merkezlerinin çoğunluğunda araç park yeri yok.  Araç park yerlerinin çoğaltılması lazım. Toplum ancak bu şekilde trafik sıkıntısından kurtulabilir. Burda da en büyük görev yerel yönetimlere düşmektedir

Betül Yılman (27) Halkla İlişkiler

ESNAF VE ŞOFÖRLER ŞİKAYETÇİ

İzmit trafiği son zamanlarda çok daha yoğun. Sıkışan trafik hayatı olumsuz etkiliyor. İşe giderken yoğun trafik sebebiyle geç kalıyoruz. Bunun en büyük nedeni tramvay çalışması. Tramvay İzmit’i felç etti. Esnaf ve şoförler de bu durumdan oldukça şikayetçi. Bir an önce ne gerekiyorsa yapılmalı, bu duruma bir çözüm bulunmalı.

Hilal Bilgin (27)- Üretim Operatörü

TRAFİĞİ KİMSE AÇAMAZ

Trafik günlük yaşantımızı oldukça olumsuz  etkiliyor. Hatta çoğu zaman işe geç kalabiliyorum. Trafik sorununun bu kadar büyümesinin temel nedeni sürekli yapılan ve hiç bitmeyen yol çalışmaları. Bu yol çalışmaları uzun zamandır devam ediyor. Trafiğin düzelmesi için benim verecek bir önerim yok. Trafik öyle tıkalı ki kimse açamaz.  

Metin Armağan (55)  - Taksi Şoförü

SORUN TRAMVAY

Taksi şoförü olduğum için en çok etkilenen vatandaşlardan biriyim. Trafik sorununun bu kadar büyümesinin nedeni tramvay inşaatının çok plansız ve yavaş ilerlemesi. Ulaşım sıkıntısının çözülmesi için şehir içinde gelişigüzel park olayı kaldırılmalı, çevre yolu bir an önce yapılmalı ve transit araçların İzmit içine girişi önlenmeli. 

Emre Bican (23)- Serbest Meslek

ALTERNATİF YOL YOK

İzmit trafiği düzensiz yerleşme ve bitmeyen yol çalışmaları nedeni ile hayli sıkıntılı.  İstanbul'dan Anadolu yakasına yolculuk yapanların alternatif kullanabileceği bir yol yok. İzmit’in içinden geçmeden gidemiyorlar. Çözüm bence,  şehir içine girmeden çevre yolu ile İstanbul’u Anadolu yakasına bağlayan bir alternatif yol açılması.

Gökmen Demirel (29)- Enerji Sektörü

ZAMAN KAYBINA NEDEN OLUYOR

İzmit trafiği zaman kaybına sebep olduğu için her yönden etkiliyor. Trafiğin bu kadar büyümesinin nedeni öncelikle tramvay için yapılan yol kapama olayı. Bunun yanı sıra alternatif yolların azlığı. Ulaşım sorunun bir an önce çözülmesi gerekli.  Alternatif yollar eklenmesi iyi olabilir.

Arzu Kumser (38)- Ev Hanımı

DAHA ÇOK ÇİLE ÇEKECEĞİZ

En çok ben etkileniyorum diyebilirim. Çünkü Yahya Kaptan’da oturuyorum. Biliyorsunuz tramvay çalışması buradan başladı. Başladığı günden beri çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Mahalleye giriş-çıkışlar sürekli değişiyor. Otobüs durak yerleri de yanı şekilde sürekli değişiyor. Sorunun çözülmesi için öncelikle tramvay çalışmasının bir an önce bitmesi lazım. Bu da çok uzun sürecek gibi. 

Ece Tigar (26)- Öğrenci

ÇÖZÜLEBİLİR GÖRMÜYORUM

Trafik sorunun bu kadar büyümesinin nedeni araç sayısının artması. Artık hemen hemen her evde en az bir araba var. Bu araba fazlalığından da trafik olumsuz etkileniyor. İzmit büyüyen bir şehir olduğu için ne kadar yol yapılsa, tramvay da olsa bu büyümeden kaynaklı pek çözülebilir görmüyorum.

Tarık Tarhan (26)- Spor Eğitmeni

MERAKLA BEKLİYORUM

İzmit trafiği herkesi etkilediği gibi beni de etkiliyor. Özellikle Yahya Kaptan güzergâhında tramvay çalışmaları nedeniyle bir karmaşıklık söz konusu. Trafiğin büyümesinin sebeplerinden biri çalışmaların sistematik bir şekilde devam etmemesi. Taşıma konusunda eski araçların şehir içine girmemesi gerekiyor. Bir nebze de olsa şehir içi trafiğinin rahatlayacağını düşünüyorum. Çarşı tarafında bir yandan tramvay çalışmaları bir yandan da park sorunu büyük engel. Tramvay da gelince işin içinden nasıl çıkacaklar merakla bekliyorum.

Ögetay Bal (38)- Yönetim Sistemleri Başdenetçi

PERŞEMBE GÜNLERİ SIKINTI

Kocaeli'nin birçok bölgesinde yaşanan kilitlenme halkı  huzursuz etmekte. İzmit'e akan araç konvoyları trafik yumağını İzmit'e bırakmakta ve şehir günün sabah ve akşam saatlerinde ve pazarın kurulduğu Perşembe günleri şehri çekilmez hale getirmekte.Perşembe  pazarı, otogar ve küçük sanayi sitesinin 2100'lü yılların başına kadar şehrin içinde kalmayacak şekilde yeni bir yere taşınması.  Ve bunların yerine de şehre nefes aldıracak rekreasyon alanlarının ve katlı otoparkların planlanması, Trafik sorununa ilerleyen süreçte çözüm getirebilir. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum