1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tramvay mağduru esnafla komisyon görüşme yapacak
Tramvay mağduru esnafla komisyon görüşme yapacak

Tramvay mağduru esnafla komisyon görüşme yapacak

İzmit Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı Toplantısı’nda 2017 yılı bütçesi kabul edildi, tramvay başta olmak üzere çeşitli çalışmalarla ilgili yaşanan sorunların azaltılmasına yönelik neler yapılabileceği ele alındı.

A+A-

 13 maddelik gündemin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

“ESNAFIN SIKINTISI BİZİ ÜZÜYOR”

Altyapı ve üst yapı çalışmaların hemen hemen tamamlandığını belirten İzmit Belediye Başkanı Doğan, “İzmit Belediyesi 30 bin asfaltı hazır tutuyoruz. Altyapı biter bitmez asfalt çalışmasına başlayacağız. Yeşilova ve Tepeköy yakın takibimizde. Tramvay çalışmaları ile ilgili süreç devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi trafik kilitlenmesi ve esnafın yaşadığı sıkıntılar bizi üzüyor. Bir yandan yaşam sürecek bir yandan çalışmalar devam edecek. Esnafımızla görüşüyorum; bu çalışmalardan olumsuz etkilendiler. Esnafımıza yardımcı olmak için, meclis içinde bir komisyon kurarak(mevcut komisyonlar olabilir) esnaflarla görüşülsün. Hukuki ve psikolojik konularda destek olalım. Şubat, Mart aylarında sorun olarak konuşmayacağız.” dedi. 

2017’DE İŞLER SONUÇLANDIRILACAK

2017 yılı İzmit Belediyesi’nin vatandaşa verdiği sözlerin tamamına yakınının sonuçlandırılacağı bir yıl olacağını belirten Doğan, önemli çalışmaların temellerini attıklarını bir kısmını da tamamladıklarını söyledi. CHP’liler de aynı konuyla ilgili meclise önerge verdi. Tramvaydan etkilenen esnafların durumlarının araştırılması için Bütçe Plan ve Sağlık Komisyonu’nun ortak çalışma yapması oy birliği ile kabul edildi.

İki kentin kültürel değerlerini güçlendirecek bir köprü oluşturmak amacıyla Mardin iline bağlı Yeşilli Belediyesi ile “Kardeş Şehir” olunması için protokol yapılmasıyla ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün teklifi Kültür Turizm ve Sanat Komisyonu’na havale edildi.

Masrafların tamamı veya bir kısmının belediye bütçesinden karşılanmak kaydıyla kentin uygun görülen alanlarında bina cephelerinde değişiklik ve yenileme yapılabildiğinden “Başaran Caddesi Cephe İyileştirme Projesi’nin yapılması teklifi komisyona havale edildi.

Kocaeli gündemini uzun süredir meşgul eden Merkez İş Alanı’na(MİA) ilişkin yasal askı süresinde yapılan itirazlarla ilgili imar komisyonu raporuyla ilgili bilgi veren Meclis Grup Başkan Vekili Özak, 156 kişinin itirazda bulunduğunu açıkladı.

Bir takım bilgilerin yönetim tarafından kendilerinden gizlendiğini, verilmediğini öne süren CHP Meclis Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, “Belediyede biz herhalde sakıncalı piyadeyiz galiba. Gündem dışı konuşma hakkı yasayla verilmiştir. ‘Ben bunu kaldırdım’ demek ayrı, ‘Size konuşma hakkı vermiyorum’ demek başka şey. Başkanın bunu düzelteceğini umuyorum” dedi.

“GERÇEKÇİ BİR BÜTÇE DEĞİL”

2017 yılı bütçesinin 220 milyon TL gibi düşünülmesinin gerçekçi olmayan bir bütçe olduğunu belirten CHP İzmit Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak ve CHP’li Plan Bütçe Komisyonu üyesi Birol Sağlam, 2017 bütçesiyle ilgili şöyle konuştular:

“- Yüzde 80 civarında bütçe gerçekleşmesine karşı sürekli artan bir bütçe önermek bütçe disiplini ve ciddiyetinden uzaklaşmak anlamına gelmektedir. 155-160 milyon gibi gerçekleşmesi öngörülen 2016 bütçesi üzerine 60 milyon (yüzde 37)’lik artış ile 2017 bütçesini 220 milyon gibi düşünmek tahmin değil, biraz fazla hayali gibi görünmektedir. Yatırımlara ayrılan bütçe normal ölçülerde olduğu gözükmektedir. (yüzde31.8) Bütçe taslağına bakıldığında harcama bütçesi görünümü vardır. 63 milyon TL hizmet alımı içermektedir. Basın yayından ulaşıma kadar bütün müdürlüklerde hizmet alımı yapılmaktadır. Sosyal hizmet ve kültür hizmetleri adı altında 15 milyon civarında kaynak kullanılmaktadır; bunların çok önemli kısmı cari transfer adı altında hane halkına yardım olarak geçmektedir. 63 milyon hizmet alımı 15 milyon bu tür harcamalara karşı yatırımcı müdürlük olan fen işlerine ayrılan kaynak sadece 27 milyondur. Bu bakımdan bu rakamlar bütçe ile ilgili özeti zaten veriyor. 2014-2015-2016 yılları yatırım açısından kayıp yıllar olduğu gibi, umarız 2017 yılı da kayıp bir yıl olmaz.”

DOĞAN: “İYİNİN İYİSİNİ HEDEFLİYORUZ”

AK Partili Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Hayrettin Ünlü, 2017 yılının, kaynakların etkin ve verimli kullanıldığı bütçe gerçekleşme oranlarının yüksek olduğu ve halkın parasının yine halkı hizmetine, ihtiyaçlarına döndüğü bir yıl olacağını söyledi. İzmit Belediye Başkanı Doğan da bütçe görüşmelerinde şunları söyledi:

“-Demokrasinin tecellisinde olumsuz oy verenler olabilir. Katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum. CHP’li üyeler geçen dönemde Bütçeyi çok hızlı büyüttüğümüzü söylüyordu. Biz geliri kadar giderini de büyütmek istiyoruz. Hep denk bütçe yaptık. İzmit Belediyesi’ne yüzde 83 değil, yüzde 100 bütçe yakışır. İyinin daha iyisini hedefliyoruz. Bütçe uygulamalarında Türkiye’ye örnek olduk. Ayrım yapmadan herkesi kucaklayan harcama yaptık. Biz parayı iyi yöneten belediyeyiz. Büyük projelerimizin büyük kısmı 2017 yılına kaldı. Vaatlerimizin yüzde 60’ndan fazlası tamamlandı. İzmit Belediyesi, Türkiye’de eğitime en çok destek olan belediyedir. Türkiye’de ses getiren adımlar atıyoruz. Bu şehir hepimizin. AK Parti ve CHP’li meclis üyelerine, benimle çalışan bürokrat arkadaşlarımızın çok emekleri var.  2017 İzmit’in parlayan yılı olacak. Türkiye’ye örnek projeler yapılacak.”

Taşeronlukla ilgili hükümetin de önemli adımı olduğunu belirten Doğan, “Temizlik işçileri dışındaki çalışanlarla ilgili 2.5 yıl öncesinden çalışma başlattık. Bu konuda verdiğimiz sözü yasalar çerçevesinde tutuyoruz. ”dedi.

İzmit Belediye Meclisi’nde 2017 yılı bütçesi 220 milyon TL olarak onaylandı. CHP’liler her dönem olduğu gibi bu yıl da bütçeye ret oyu verdi. İzmit Belediyesi’nin geçen yıl bütçesi 180 milyon TL’ydi. İzmit Belediye Meclisi’nin gelecek ay meclis toplantısı 6 Aralık Salı günü saat 15.00’te başlayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum