1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Transfer iznini artık rüyamızda görürüz!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Transfer iznini artık rüyamızda görürüz!

A+A-
TFF son toplantısında transfer yasağı maddesini yeniden düzenledi. Daha önce sadece futbolu ailesine olan borçlar kulüpleri bağlıyor, devlet borçları hariç tutuluyordu. TFF yaptığı değişikle vergi ve SGK yani devlete olan borçları da transfer yasağı kapsamına dahil etti. FIFA’dan gelen talimat doğrultusunda bu düzenlemenin yapıldığı belirtildi. Bu kararla birlikte Kocaelispor’un transfer yasağını kaldırma ihtimali mucizelere kaldı diyebiliriz. 15 milyonluk futbolcu ailesi borcunu halledip yasağı kaldıramıyorduk, şimdi 70 milyonluk yeni bir borç yükü geldi. Toplamda 85 milyon gibi bir rakam söz konusu. 
SÖZÜN BİTTİĞİ YER; GEÇMİŞ OLSUN 
Diyecek bir şey yok. Sözün bittiği yer. Transfer izni almayı artık rüyamızda ancak görürüz. Geçmiş olsun diyelim. Tek bir olasılık var tesisleri çok iyi paraya satıp borcu kapatmak. Başka türlü yasağı kaldırmamız söz sonunu değil. Bu arada önemli bir noktadan söz edelim. 2 ve 3.Lig kulüpleri için bu maddenin yürürlüğe girmesi 2017-18 sezonuna ertelendi. Bunun açılımı şudur: diyelim ki bu yıl 3.Lig’e çıktık. 2016-17 sezonunda profesyonel ligde oynayacağız. Bir sezon sonra madde yürürlüğe gireceği için gelecek sezon sadece futbolcu ailesi borcunu halledip transfer yasağını açmamız mümkün. 
KOCAELİSPOR’DAN GELEN BASIN BİLDİRİSİ 
Kocaelispor Kulübü dün konuyla ilgili bir basın bildirisi yayınlayarak kamuoyunu bilgilendirdi. Bildiri şöyle:  “Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 20.05.2015 tarih ve 60 sayılı toplantısında alınan kararla "Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı"nda yapılan değişiklik ile "Transfer Yasağı" maddesi yeniden düzenlenmiş, "2- Kulüpler transfer ettikleri futbolcuların tescilini talep ile birlikte; Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair tescil talep tarihinden en fazla 15 gün önce ilgili kurum tarafından düzenlenmiş belge ibraz etmek zorundadır." ibaresinin yanı sıra, talimata eklenen Geçici Madde 4 ile 2. ve 3. Lig kulüpleri için Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairesine olan vadesi geçmiş borçlar ile ilgili kısıtlama 2017-2018 Futbol Sezonu'na ertelenmiş olup 21.05.2015 tarihinde yürürlüğe giren talimatın son hali 22.05.2015 tarihinde yaptığımız basın duyurusu ile tarafımızca da duyurulmuştur.
Bu bilgilendirmemize rağmen, 04 Haziran 2015 tarihinde yapmış olduğumuz Kocaelispor Kulübü Yıllık Olağan Genel Kurulu'nun Dilek ve Temenniler maddesinde söz alan Üyemiz ve Spor Yazarı Sayın Uğur KOŞTUR, "Vergi ve SGK Borçlarının Transfer Yasağı getirmediğini" ifade etmiş, ve yine bir başka spor yazarı 09 Haziran 2015 tarihli köşe yazısında "Vergi ve SGK Borçlarının transfere engel olmadığını" iddia etmiştir.
Bu gibi yanlış bilgilerden kaynaklanan açıklamalar, şehrimizde zamanla şehir efsanesi haline gelerek "Amatöre düşünce borçlar sıfırlanıyor, amatörde yerli ve yabancı futbolcu alacakları donuyor, profesyonel lige çıkınca borçlar yöneticilere rücu ediyor, v.s." gibi aslı olmayan bilgi kirliliğine neden olarak Kulübümüze zarar vermektedir.
İdari olarak tüm yeni yasa, yönetmelik ve talimatlar ile mevcutlarda yapılan değişiklikleri gün itibariyle takip eden Kulübümüz, önem arz eden, Kulübümüzü ve paydaşlarını ilgilendiren her konuda bunları basın ve resmi internet sitesi yoluyla duyurmaktadır. Saygılarımızla”
BİR BİLDİĞİ VARDI
Yönetim tarafından yapıylan açıklama böyle. Başkan Bahri Yavuz’un tesislerin satışından gelecek kaynağı devlet borçları için kullanılacağına yönelik ısrarında ne kadar haklı olduğu böylece net olarak ortaya çıktı. Yavuz’un bir bildiği vardı ki, bunda ısrar etti. Çünkü devlet borçlarının transfer yasağı kapsamına gireceği belliydi. En son İspanya La Liga’da devlet borçları yüzünden bir takım küme düşürüldü, başkası lige alındı. Devlet borçlarının ciddi bir yaptırım getireceği bağıra bağıra geliyordu.   Ancak bazı çevreler bir türlü bunu anlamadı. Tesis satışından gelecek paranın devlet borçları için kullanılmasındaki ısrarın altında eski yöneticileri kurtarmak olduğu yazıldı çizildi. Her zaman söylediğim bir şey var ki; işini çok iyi bilen ve yapan bir başkana sahibiz. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar takip ediyor, kulübün menfaatini her daim ön planda tutuyor. 
DOĞRU YOL İZLEDİ 
Tesislerin satışından gelecek kaynağın devlet borçları için kullanılacağını açıkladığında sanıyorum ki, bu düşünceye destek veren, doğru yapıldığını söyleyen ender spor yazarlarından biriyim.
 Sadece devlet borçlarının yasak kapsamına girmesi değildi Başkan’ın bu ısrarının nedeni. Yapılandırmadan istifade edilmesi durumunda 30 milyonu aşkın bir af söz konusuydu. 70 milyonluk toplam devlet borcu bir anda 40 milyon seviyesine iniyordu. Tarihi bir fırsattı bu ve Başkan bunu değerlendirmek istedi. Bir taraftan böylesi bir af söz konusu, diğer taraftan devlet borçlarının transfer yasağı kapsamına gireceğiyle ilgili haberler, gelişmeler. Böyle bir durumda tek seçenek tesis satışından gelecek paranın devlet borçları için kullanılmasıydı. Kulübünün menfaatini ve geleceğini düşünen Başkan bu yoldan giderdi. Yavuz da öyle yaptı. 
 BAŞKAN’A GÜVENMELİYİZ 
Başkan Yavuz’un mutlaka hataları, eksikleri var, bu çok doğaldır. Kendisine yönelik eleştirilerimiz olacaktır. Ancak bu olayda Başkan’ı eski yöneticileri kurtarma zihniyetinde görmek, böylesi bir ithamda bulunmak yanlıştır, haksızlıktır. Yavuz’un öncelik devlet borçları derken, eski yöneticileri kurtarmayı aklının köşesinden bile geçirdiğini sanmıyorum, ihtimal vermiyorum. O kişiler arasında babasının olması da bu durumu değiştirmez. Ayrıca babasının da böyle bir talebi veya beklentisi olabileceğini de düşünmüyorum. Hepimizin Başkan Bahri Yavuz’a öncelikle güvenmesi lazım. Bir yıllık süreçteki eylem ve söylemleriyle bu güveni fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. 
Bu yazı toplam 549 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum