1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Transferin açılmasında sona doğru
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Transferin açılmasında sona doğru

A+A-

Kocaelispor camiası son günlerde transfer tahtasıyla yatıp kalkıyor adeta. Sokakta, sosyal mecrada herkes bunu konuşuyor. Öyle ya, takımın yol alması, büyük hedeflere ulaşması için önemli bir engel transfer yasağı. 8 yıl gibi uzun bir bekleyiş, özlem var. 29 Mayıs’taki, yani bundan iki hafta önceki mali genel kurulda Başkan Bahri Yavuz, 55 isimden 11’iyle anlaştıklarını, 10-15 kişiyle daha el sıkışmaya yakın olduklarını açıklamıştı. Aradan geçen süreçteki gelişmeleri, durumun hangi noktada olduğunu öğrenmek için önceki gün ilgili komisyonda bulunan sevgili Mesut Volkan Sezgin’i aradım. Sezgin kulüpteydi ve yanında Levent Kartop’un olduğunu söyledi, “Anlaştık, imzasını alacağız” dedi. Levent’in kayıtlarda alacağı rakamın anaparası 300 bin TL olarak gözüküyor. Faizini koyarsanız 500’ü geçiyor. Yönetimin teklifi bilindiği gibi anaparanın yüzde 70’i. Yani, Levent 210 bin TL alarak muvafakat nameye imza atıyor. Nerede 500 bin, nerede 200 bin; iki katından bile fazla. Ciddi bir fedakarlık bu. 

top-aglarda-birini-haber.jpg

LEVENT KARTOP’UN PAYLAŞIMI 
Sevgili Levent kardeşim imzayı attıktan sonra sosyal medya hesabından,  “Kocaelispor Başkanı, yönetimi ve taraftarının göstermiş olduğu onurlu mücadeleye birazcık katkımız olduysa ne mutlu bize. İsim değişikliği yapmayan bu güzel topluluğa helal olsun. Başarılar diliyorum. Umarım en kısa zamanda hak ettikleri Süper Lig’e dönerler” diye bir paylaşımda bulunmuş. Süper Lig sezonu ve ertesi yıl transfer tahtası açıldıktan sonra ikinci yarıda Kocaelispor forması giyen Levent, yüreğini sahaya koyan isimlerden biriydi. Transfer tahtasının açılmasıyla ilgili süreçte böylesi bir yaklaşımda bulunması, fedakarlık yapması onun gibi karakterli bir futbolcudan beklenirdi. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Önceki gün kulübe imzaya gelenler arasında efsane futbolcularımızdan Taner Gülleri de vardı. Taner de yönetimin teklifini hemen kabul etmiş, “Önemli olan kulüptür” diyerek ciddi bir fedakarlık yapmış. Yakışanı da buydu Taner’e. 

3-4 İSİM ZORLUK ÇIKARTACAK GİBİ 
Ahmet Dursun ilk gün gereken kolaylığı sağlayacağını, hatta arkadaşlarının iknası için de devreye gireceğini söylemişti. Ahmet de sözünü tuttu. Özgür Çetiner, Özgür Bayer, Uğur Yasan, Bilal Turgut’un da teklifi hemen kabul ederek imza attıklarını öğrendim. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mesut Volkan Sezgin hafta sonuna kadar tablonun karşılarına çıkacağını söyledi. Öngörülen, 3-4 ismin dışında herkesten imza alınacağı. Elbette önemli olan tahtayı açmak. Bunun için de tüm alacaklılardan muvafakat name alınması gerekiyor. Ancak başka bir nokta daha var ki, hafife alınmamalı. Sonuçta anlaşmaya varılanlardan tüm alacağıyla ilgili muvafakat name alınıyor. Her biri, “Artık alacağım yoktur” yazısı veriyor. Örneğin ana sayfamızdaki listede anlaşmaya varılan 8 ismin alacak tutarının anaparası 1.6 milyon dolayında. Faizlerini üzerine koyun 2.5 milyonu bulur. Kocaelispor bu 8 futbolcuya 1 milyon 100 bin TL ödeyerek tüm borcu sildirdi. Yani 2.5 milyonluk borç, 1 milyona halledildi. 1.5 milyon gibi bir bağış rakamı söz konusu.  

EN ÇOK KORKUTAN SERDAR KULBİLGE
Her imza, kulübün borcunun azalması demek. Hedef toplam 22 milyonu bulan borcu 9 milyona çözmek. Ki, toplamda 13 milyon gibi bir bağış ortaya çıkacak. İnşallah tamamı halledilecek, transferimiz açılacak ancak en kötüsünü düşünsek bir kaç kişinin sorun çıkarmasıyla yasağı kaldıramasak bile borcun azalması adına ciddi bir yol almış olacağız. İşin o noktasını da unutmamak lazım. Başından beri beni en çok korkutan isim Serdar Kulbilge. Hem alacağı rakam yüksek, hem de daha önceki görüşmelerde katı bir tutumu vardı. Merak ettim, Serdar Kulbilge’de gelinen son durum nedir diye. Serdar’ın alacağı anapara 700 bin TL dolayında, faiziyle birlikte rakam 1 milyon 120 bin TL’ye çıkıyor. Serdar başta faiziyle birlikte istemiş parasını, sonradan rakamı 1 milyona, en son da 900 bine düşürmüş. Anaparanın yüzde 70’ine yani 500 bine ikna edilmesi biraz zor gözüküyor. Alacağı ana parası 1 milyon olan, faiziyle 1.5 milyonu bulan Kemal Arslan’ın teklifi kabul etmesi de zor gibi. Başka bir iki isim daha varmış, hiçbir şekilde taviz vermeyen. 

2-3 MİLYON AÇIK KALIRSA, HALLEDİLİR 
Tahminim yeni hafta başında yönetim tabloyu önümüze koyduğunda, daha doğrusu kamuoyuyla paylaştığında 55 dosyadan 4 veya 5’inin kalmış olduğunu göreceğiz. Ki, o gün isimleri de öğreneceğiz.  İşi o noktaya götürmek de önemli tabi. Hele bir o pozisyonu görelim, kalanlarla ilgili nasıl bir çözüm yolu bulunur o gün konuşuruz. Başkan Bahri Yavuz, mali kongrede “2-3 milyon gibi bir açığımız kalırsa, şehirle, kent büyükleriyle sorunu çözebiliriz” demişti. Büyükşehir’den Kent Konut’un sponsorluğunda bir destek daha beklemek durumu ortaya çıkabilir. O noktada Büyükşehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun gereğinin yapılmasına yönelik talimat vereceğinden kuşkum yok. Hatta Başbakan Yardımcımız Fikri Işık da devreye girebilir. Bu arada zaman hızla akıp gidiyor. Transfer dönemi başlayalı 5 gün geçti bile. Elimizi çabuk tutmak zorundayız. En geç ay sonuna kadar bu işi bitirmeliyiz. Merak ve heyecanla son noktanın koyulmasını bekliyoruz. 

Kimileri ah keşke diyecek,
 kimileri ne iyi etmişiz 

Çağımız oyunu futbol. Bu yüzden tüm kulüplerin önceliği futbolda faaliyet göstermek. Türkiye genelinde, ilimizde pek çok kulübün futbol dışı bir faaliyeti olmadığını görüyoruz. Doğru bir bakış açısı değil bu. O köyde, semtte, mahallede sanki herkesin futbolcu olması zorunluymuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. Oysa böyle bir şey yok. Yetenek meselesi. Kiminde futbol yeteneği vardır, kiminde basket, kiminde voleybol, vs. Dolayısıyla kulüplerin futbol dışındaki branşlarda da faal olması, o yöredeki çocukların, gençlerin yatkın olduğu sporları yapabilmesi için önemli. Aynı zamanda bu Türk sporunun gelişimine de katkı verecektir. 

DEVLET İYİ PARA VERİYOR 
Devlet, spor bakanlığı biraz geç kalınmış olsa da futbol dışındaki branşları cazip hale getirmek için güzel bir uygulamayı hayata geçirdi. İlimizde bugün yapılacak törenle birlikte futbolla birlikte faaliyet gösteren kulüplere parasal yardım yapılacak. Hem de iyi para. Örneğin futbolla birlikte bir branşınız daha faalse 4 bin, iki ve daha fazlası için rakam 6 bine çıkıyor. Öyle sanıyorum ki, her yıl yapılacak bu yardım. İlimizde futbolla birlikte farklı branşı açık olan kulüp sayısı 74. Toplam 400 dolayında kulübün olduğu kentimiz için bu sayı oldukça düşük. Spor bakanlığının bu teşvikiyle birlikte bundan sonraki süreçte bu tablo hızla değişecek, kentimizde, ülkemizde futbolla birlikte farklı branşta faal olan kulüplerin sayısı artacaktır.

TÜRK SPORUNA CİDDİ KATKI SAĞLAR 
İlla futbol, ne varsa futbolda diye bakan ve başka bir branşa kapılarını açmayan kulüpler, bugünkü nakdi para yardımı törenini uzaktan üzüntüyle, hüzünle izleyecekler, keşke diye içlerini çekecekler.  Futbolla birlikte başka branşı açan kulüpler ise devletin sağladığı bu imkanı alıp ne iyi yapmışız diyecekler. Spor bakanlığının bu uygulamanın son derece yerinde olduğunu düşünüyorum. Türk sporunun gelişimine ciddi katkı verecek bu proje kimin, kimlerin fikriyse kutluyorum.  Bir sonraki yardımı kaçırmama adına kısa süreçte kulüplerimiz diğer branşlardaki faaliyetlerini açmaya başlayacaktır. Ciddi bir patlama da olabilir. 

Bu yazı toplam 2535 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum