1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. TRUMP NEREYE KOŞUYOR?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

TRUMP NEREYE KOŞUYOR?

A+A-

Trump’ın ABD Başkanlığına seçilmesi nasıl şaşkınlık yarattıysa, icraatları da o denli şaşkınlık yarattı ve yaratmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi seçilmeden önceki söylemleri ile seçildikten sonraki icraatları sadece İslam ülkelerinde şaşkınlık yaratmadı. Hem diğer batı toplumunda ve hem de ABD kamuoyunca sert tepkilerle karşılandı.
 Trump’ın İslam karşıtı söylemleri ile yabancı düşmanlığını kuvveden file geçirirken çok sert duvarlara çarptı. Hem yargı kendisine “dur” dedi ve hem de dünya kamuoyu ayağa kalktı. Gelişen bu tepkiler karşısında kendisi de icraatından vaz geçmek zorunda kaldı.
 Tabi, aklın yolu birdir. Kazanan sağduyu oldu. ABD gibi bir ülkeye başkan da olsanız vicdanlarda makes bulmayan kararlarınız duvarlara toslar ve geri vites yapmak zorunda kalırsınız.
 Doğrusu, benim için şaşırtıcı olan şey, Trump gibi dünya gerçekleriyle örtüşmeyen holigan ruhlu lümpen bir insanın koskoca Amerikan seçmenlerince tercih edilmesidir.
 ABD yöneticilerinin zaten lekelerle dolu insan hakları karnelerinin İslam ülkeleri nezdindeki imajı Trump’ın yeni girişimleriyle yerlerde sürünüyor. Ne var ki, Trump başkan da olsa, var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği ABD’deki denetim mekanizmalarının devreye girmesiyle başkanın akıl tutulması ürünü kararlarını by-pass etmesi sevindirici olmuştur. Zira giderek Trumplaşmaya doğru evirilen ülkelerin boy göstermesi insanlık adına ürkütücü olduğunu söyleyebilirim. Netenyahu’ların, Sisi’lerin, Saddam’ların, Kaddafi’lerin ve Esatların ülkelerinde yarattığı tahribat, birer kötü örnek olmaları açısından yeterince ürkütüyor.
 Dünya kamuoyunun sağduyu sahibi insanlarının ayırım gözetmeksizin hukuksuzluklara karşı bir dalgakıran vazifesi görmeleri, “bana ne ondan, bundan” söylemlerini yerle bir ettiğinin açık delilidir. Bu tepkiler, “gözümü kaparım, işimi yaparım” devrini kapatmıştır. Neticede dünyalı olduğumuza göre, gelişen haklı tepkilere karşılık verilmesi gerektiğini tefhim (anlaşılır) kılmıştır.
 Ayrılıkçı-ırkçı söylem ve eylemlerin toplumda karşılık bulmaması ve Rachelvari insanların “zulüm bizdense, ben bizden değilim” çıkışına benzer çıkışların bizzat Amerikan halkınca yankılanabiliyor olması, insanlık adına sevindiricidir. Umarım Trump ve Trumplaşmaya hevesli diğer ülkelerin liderleri, gelişen bu tepkiler karşısında akıllarını başlarına alarak seçim meydanlarında atıp tuttuklarının göreve geldikten sonra uygulanamayacağı gerçeğini müdrik bir şekilde hareket ederler.
 Bakınız, ülkemiz yakın geçmiş tarihte, (15 Temmuz 2016 tarihinde) Fetocu darbe girişimine karşı nasıl ki bir halk hareketi başlatarak metazori antidemokratik tazyik ve tahriklere yol vermemişse, ABD halkı ve inancı ve dini ne olursa olsun vicdanı körelmemiş dünyalılarımız da, ABD’deki Trump’ın bu insanlık dışı girişimine “dur” demiştir. Böylesi bir asil duruş en çok da Müslümanlara yakışıyor. Umarım olası böylesi bir imtihan karşısın “nebevi” duruşu Müslümanlar sergiler de, dünyaya örnek olur.

Bu yazı toplam 1469 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum