1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜBİTAK Başkanı: “Sanayi-Üniversite İşbirliği yalan; ancak..."
TÜBİTAK Başkanı: “Sanayi-Üniversite İşbirliği yalan; ancak..."

TÜBİTAK Başkanı: “Sanayi-Üniversite İşbirliği yalan; ancak..."

KSO Meclis Toplantısı'nda konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ergin, “Sanayi-Üniversite İşbirliği yalan; kamunun desteği ile gerçek olur” dedi.

A+A-
Kocaeli Sanayi Odası’nın Ağustos ayı toplantısı bugün Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısında TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Başkanı Prof.Dr. Ahmet Arif Ergin konuk konuşmacı olarak katıldı. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Haluk Görgün, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bekir Çakır, Genel Sekreter Fatih Akbulut’da meclis toplantısına katılan davetliler arasındaydı.
Aylık faaliyet raporu hakkında bilgi veren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2014 yılının düşük bir büyüme ile kapatıldığını, 2015 yılını da yüzde 2.5-3 büyüme ile kapatılacağını, 2016 yılında da düşük büyüme ile devam etmesinden endişe duyduklarını söyledi. 
Yatırımların 2012 yılından bu yana yerinde sayıldığını, ülkemize doğrudan yatırımlar da son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğunu, yapısal reformların bir an önce uygulanmasını istediklerini belirten Zeytinoğlu, işsizlikle ilgili değerlendirmesi de şöyle, “Genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 17 ile hala çok yüksek seviyede. Ülkemizde genç nüfus artıyor.  Ekonominin gelişimi için çok önemli bir fırsat olmasına rağmen bu gençlerimize iş imkanı sağlayamıyoruz. Mesleki eğitim yoluyla genç işsizlik sorununu çözebiliriz. Ancak mesleksiz gençlerimizi meslek edindirmeye yönelik çabamız da işe yaramıyor; ilgilerini çekemiyoruz.”
Dış ticaret verilerine göre Kocaeli olarak yüzde 27.8 ile en büyük gerilemenin yaşandığını, ihtilatta da yüzde 3.4 azalma olduğunu, ihracatta yılın ilk 7 ayında da 2013 yılının ile gerisinde kalındığını açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, şöyle konuştu, “Son aylarda üretimdeki artış süreklilik kazanma eğilimine girmiştir. Haziran ayında imalat sanayi içinde kayda değer artışlar oldu. Özellikle petrol ürünleri üretiminde, eczacılık ürünlerinde, ana metal sanayiinde, motorlu kara taşıtlarında, mobilya sektöründe, makine ekipman kurulumunda artışlar var. Bazı sanayi dallarında konjonktür ve mevsim dışı üretim artışlarının olması sevindirici. Bölgemiz Üniversiteleri olan KOÜ ve Gebze Teknik Üniversitesi ve Türkiye’nin en büyük araştırma geliştirme merkezi olan TÜBİTAK-MAM bir Kamu Üniversite-Sanayi İşbirliği protokolü imzalamak istiyoruz. Bu yıl bitmeden önümüzdeki aylarda bu işbirliği protokolünü imzalamaya tüm tarafları davet ediyorum.”
14-18 Eylül tarihlerinde Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük fuarı olan Çek Cumhuriyeti Bruna’da MSV Mühendislik ve Sanayi Fuarı’na katılmaya davet eden Zeytinoğlu, 18 Eylül Cuma günü seçimler nedeniyle ertelenen Çevre Ödül törenini Çevre Bakanının katılımı ile gerçekleştireceklerini açıkladı.
Toplantıya konuşmacı olarak katılan TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Ahmet Arif Ergin kurum çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. TÜBİTAK tarihçesi ve Üniversite Sanayi işbirliği başlıkları altında konuşma yapan Prof.Dr. Ergin, Üniversite-Sanayi işbirliğiyle ilgili ilginç görüşlerini şöyle açıkladı, “ 2005’ten 2015’e arasında TÜBİTAK şartlarını iyi değerlendirdi, ama durmadan devam etmesi gerekiyor, aksi halde hayatının hatasını yapar. Enerji sektöründe batarya teknolojileriyle ilgili projeler TÜBİTAK tarafından geliştiriliyor. Üniversite- Sanayi İşbirliği’nin yalan olduğuna inanıyorum. Üniversite 4 ayrı zaman dönemi bulunuyor. Sanayicinin haftalık, aylık zamanlar hatta saat dilimleri önemli iken, Üniversite 4 aylık periyotlar da dönüyor. Zamanlamada uyum olmuyor. Üniversite-Sanayi İşbirliği ne kadar yalansa; Üniversite-Kamu ve Sanayi işbirliği o kadar bir gerçek. Zaman döngüsünü kamu yani TÜBİTAK sağlayacaktır. TÜBİTAK,  sanayi ve akademi ile yapılmayacak işleri üstlenmek zorundadır. TÜBİTAK bütün sanayiye eşit uzaklıkta değil, eşit yakınlıkta olacaktır. Akademisyenlerden çok büyük bir beklenti var. Kamunun desteği ile Üniversite-Sanayi işbirliği hayal değil gerçek olur.” 
Prof.Dr. Ergin, kurumunun işinin yanlış olduğunu TÜBİTAK isminin “Türkiye Bilimsel Teknolojik Araştırma İmalat Tedarik Bakım Tutum Lojistik Destek Garanti Süresi İdame Kurumu”  olması gerektiğini söyledi. 
Bu haber toplam 1643 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum