1. HABERLER

  2. TÜBİTAK'tan e-kitap projelerine 120 bin lira destek
TÜBİTAK'tan e-kitap projelerine 120 bin lira destek

TÜBİTAK'tan e-kitap projelerine 120 bin lira destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), üniversite öğrencilerine yönelik bazı branşlarda Türkçe akademik e-Kitap projesi hazırlayanlara 120 bin liraya kadar destek verecek. Çalışma sonrası

A+A-

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), üniversite öğrencilerine yönelik bazı branşlarda Türkçe akademik e-Kitap projesi hazırlayanlara 120 bin liraya kadar destek verecek. Çalışma sonrası katılımcıların hazırlayacağı ve TÜBİTAK tarafından kabul edilecek e-kitaplar, ücretsiz olarak öğrencilerin kullanımına sunulacak. TÜBİTAK'ın destek vereceği dersler arasında istatistik, organik kimya, mikro ekonomi, genel biyoloji, lineer cebir, muhasebe, sosyoloji, fizik bulnuyor.

TÜBİTAK, üniversitelerde Türkçe akademik kaynak eksikliğinin giderilmesi amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Modern araçlarla zenginleştirilen ders materyallerinin, fırsat eşitliği sağlanarak tüm öğrencilerin erişimine sunulması ve lisans eğitimi kalitesinin artırılmasına destek amacıyla TÜBİTAK, 'Akademik e-Kitap Projesi'ni başlattı. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Kitaplar Müdürlüğü’nün yürüteceği çalışma ile akademik e-Kitap projelerine destek verilecek.

Program ile üniversitelerde okutulan lisans derslerine yönelik Türkçe kaynaklar artırılacak. Ders materyali havuzu oluşturulacak. Aynı zamanda akademisyenlerin Türkçe eser yazmaları teşvik edilecek. Böylece, zengin içeriğe sahip akademik kitapların çeşit ve niteliği artırılacak. TÜBİTAK’ın başlattığı program sonunda ortaya çıkacak ders malzemeleri çevrimiçi olarak tüm öğrencilerin erişimine açılacak ve ücretsiz kullanılabilecek. e-Kitap’lardan aynı zamanda öğretim elemanları da yararlanabilecek.

E-KİTAPLAR ZENGİN İÇERİĞE SAHİP OLACAK

TÜBİTAK desteğiyle hazırlanacak e-kitaplar zenginleştirilmiş içeriğe sahip olacak. Bu kapsamda kitaplarda özgün çizim, animasyon, simülasyon, sunum, deneyler, fotoğraf, video ile etkileşimli uygulamalar içeren materyaller yer alacak. Nitelikli ve güncel konu anlatımlı kitaplar, konu sonu soruları, soru çözüm setleri, günlük hayatla bağlantılı örnekler ve her bir konunun sunum slaytlarına sahip olacak. Çalışma kapsamında e-kitap hazırlamak amacıyla başvuru yapacak kişilerin, en az doktora derecesine sahip olmaları, dersin ilgili olduğu alanda lisans ya da lisansüstü düzeyde eğitim almış veya ders vermiş olmaları şartı aranıyor.

TÜBİTAK’ın projeye vereceği destek miktarı çağrının içeriğine ve ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenecek. Akademik e-kitap projesi kapsamında telif bedeli hariç 120 bin liraya kadar destek sağlanacak. Hazırlanacak e-kitaplar için TÜBİTAK, eser sahiplerine toplam 50 bin liraya kadar telif bedeli ödeyecek. TÜBİTAK’a, 14 Haziran’a kadar başvuru yapması gereken akademisyenler, projelerini 18 ay içinde tamamlayacak.

e-kitap hazırlanacak dersler şöyle: İstatistiğe giriş 1-2, organik kimya, organik kimya (diğer bölümler), mikro ekonomiye giriş, mikro ekonomi 1-2, eğitim bilimlerine giriş, temel kimya, genel kimya 1-2, makro ekonomiye giriş, makro ekonomi, malzeme biliminin temelleri 1-2, diferansiyel denklemler, genel biyoloji 1-2, temel lineer cebir, lineer cebir, kalkülüs 1-2, muhasebe 1-2, sosyolojiye giriş, bilişim teknolojileri, bilişim teknolojileri uygulamaları, fizik 1-2, statik-mukavemet.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.