1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüketici güveni 6 yılın dibinde
Tüketici güveni 6 yılın dibinde

Tüketici güveni 6 yılın dibinde

TÜİK verilerine göre mayıs ayında 64,29 olan tüketici güven endeksi 2009 yılından beri görülen en düşük seviyede.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında azaldı; Nisan ayında 65,35 olan endeks Mayıs ayında 64,29 oldu. Tüketici güven endeksi 2009 yılından beri görülen en düşük seviyede.
HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ AYNI DÜZEYDE KALDI
Hanenin maddi durum beklentisi endeksi Nisan ayında 86,16 iken Mayıs ayında 86,18 oldu. Bu durum, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunda bir önceki aya göre önemli bir değişiklik beklenmemesinden kaynaklandı.
GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 0,7 AZALDI
Nisan ayında 86,12 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 0,7 oranında azalarak, Mayıs ayında 85,50 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.
İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ YÜZDE 1,6 AZALDI
İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında azalarak, Mayıs ayında 65,70 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.
TASARRUF ETME İHTİMALİ YÜZDE 11,6 AZALDI
Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 11,6 oranında azaldı. Nisan ayında 22,37 olan endeks, Mayıs ayında 19,79 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.