1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüketiciden Sedaş’a kayıp-kaçak isyanı
Tüketiciden Sedaş’a kayıp-kaçak isyanı

Tüketiciden Sedaş’a kayıp-kaçak isyanı

Sedaş’ın elektrik faturalarına yansıttığı Kayıp-kaçak ödemeleri, Gebze’de Tüketici Derneği yönetici ve üyelerinin eylemiyle protesto edildi. Tüketicinin elektrik faturalarında hak etmediği ödemelerle k

A+A-

Sedaş’ın elektrik faturalarına yansıttığı Kayıp-kaçak ödemeleri, Gebze’de Tüketici Derneği yönetici ve üyelerinin eylemiyle protesto edildi.

Tüketicinin elektrik faturalarında hak etmediği ödemelerle karşı karşıya kaldığını dile getiren Tükoder Gebze Şubesi Başkanı Zeki Fettah, bu haksız tahsilatın yeniden gözden geçirilmesini istedi. Eylemle ilgili olarak açıklama yapan Zeki Fettah,  “Kayıp-kaçakları iki gruba ayırmak mümkündür. Birincisi sistemin teknik alt yapısından kaynaklanan kayıp kaçaklardır. 21 dağıtım şirketi içinde, hedeflenen en az kaçak ve kayıp elektrik oranı % 6. 96’dır. En yüksek kayıp ve kaçak oranı ise nerdeyse bunun dokuz katı olan % 60,69’dur. Kayıp-kaçakları asgariye indirmek için elektrik hatlarını yer altına indirmek bir plan dahilinde mümkün iken bu yapılmamaktadır. Alınması gereken tedbirleri almadan kayıp-kaçak elektriği tüketiciye fatura etmek tüketiciye yapılan en büyük haksızlıktır. İkincisi; tahsil ve denetimi yapılamayan elektrik kayıplarının ülke genelindeki tüketici faturalarına yansıtılmasıdır. Elektrik dağıtım şirketlerinin kendi kusurundan kaynaklanan kayıpların tüketiciye fatura edilmesinin anlaşılır bir yönü bulunmamaktadır” dedi. Tükoder Başkanı Zeki Fettah, açıklamasında tüketicinin tepki gösterdiği farklı bir konuya daha dikkat çekti, “Yine tüketicinin tepki gösterdiği bir diğer ödeme de, faturalara yansıtılan TRT payıdır. TRT tekel konumunda iken belki bu kesinti makul karşılanabilirdi. Ancak şimdi iletişim ve haber kanalları farklılaştı ve çeşitlendi. Tüketici sadece TRT’den hizmet almamaktadır. Bu nedenle hükümetin bu uygulamaya yasal düzede son vermeli tüketicinin yükünü hafifletmelidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.