1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüm Bel-Sen 1 Mayıs’ta Maltepe’de
Tüm Bel-Sen 1 Mayıs’ta Maltepe’de

Tüm Bel-Sen 1 Mayıs’ta Maltepe’de

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi 1 Mayıs’ta İstanbul Maltepe’de olacağını açıkladı.

A+A-

KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi’nde 1 Mayıs ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Şube binasında gerçekleşen basın açıklamasına sendika yöneticilerinin yanı sıra KESK’e bağlı sendikaların başkanları ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de katıldı. Basın açıklamasını okuyan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, “Emeğimiz, ülkemiz, geleceğimiz için 1 Mayıs’ta sömürüye, Şiddete, Savaşa, Tacize Karşı 1 Mayıs’ta Maltepe’de büyük buluşmaya gidiyoruz” dedi. Şube Başkanı Karakuş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“1 Mayıs, işçi emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. İşçi sınıfının ölümüne çalıştırıldığı, kadın ve çocuk emekçilerin en ağır sömürü koşulları altında kaldığı tarihimizi, çalışma saatleri, hafta tatili gibi en temel haklarımız için dahi binlerce emekçinin hayatını kaybettiği mücadele mirasını asla unutmadık. Bu mücadele mirası, biz gerçek sendikaların onurudur. Bizler başta KESK, DİSK, TMMOB, TTB örgütleri olmak üzere kentimizin diğer Demokratik Kitle Örgütleri ve Siyasi Partileri ile yıllardır Kocaeli İl Merkezimizde 1 Mayıs etkinlikleri tertip ettik ve taleplerimizi haykırdık. Bu etkinliklerimizin hepsi büyük çoşku, katılım ve disiplin ile gerçekleşti. Ancak bu yıl iktidarın her söylemini onaylamakla ve genel başkanlarını iktidar partisinden milletvekili yapmakla meşhur bir konfederasyonun Perşembe pazarı alanına başvuru yapması ile KESK olarak, “o halde biz de İnsan Hakları Parkı, ya da Cumhuriyet Parkı’nda geçmişte olduğu gibi 1Mayıs eylemimizi gerçekleştirelim” talebimiz ile Kocaeli Valiliğimiz ve İzmit Kaymakamlığımız ile bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Ancak bu görüşmelerde maalesef yol kat edemediğimiz gibi yetkililer bize İnterteks Fuar Alanı’nı miting için işaret ettiler.

İNTERTEKS ALANINI KABUL ETMEDİK
İnterteks Fuarı bilindiği gibi kentimizin merkezden uzak ve atıl bir alanıydı. Burada 1 Mayıs kutlamak kente sesimizi duyuramamak demekti. Bunu kabul etmedik. Geçtiğimiz yıllarda büyük bir coşku ve barış içerisinde kutlama yaptığımız İnsan Hakları Parkının bizlere verilmemesini doğru bulmadığımızı ve bu kentin alanları için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi hatırlatmak isteriz. Bu kentin sokaklarının asli sahibi ve unsuru biziz. 1 Mayıs için görüşme yaptığımız günlerde, biri Büyükşehir İşçi Personelimiz Mücahit Tunçbilek olmak üzere  İki yurttaşımızın ölümü, Sn. Valimiz ve İzmit Kaymakamımızın eşlerinin yaralandığı kazadan büyük üzüntü duyduğumuzu, ölenlere Allahtan Rahmet, yaralılara acil şifalar dilediğimizi önemle ifade ederiz. Kesk Kocaeli Şubeler Platformumuzun aldığı karar gereğince Sendikamız Tüm Bel-Sen bu yıl 1 Mayıs’ta içinden geçtiğimiz bu çok ağır ve sorunlu dönemde emekçiler olarak uğradığımız bütün antidemokratik mağduriyetleri protesto etmek ve taleplerimizi haykırmak için İstanbul-Maltepe mitingine katılım sağlayacağız.

HEDEFİMİZ EN AZ 1 MİLYON EMEKÇİ
Hedefimiz en az 1 Milyon emekçi ile, her geçen gün zorlaşan çalışma yaşamımıza, OHAL’e, sıfırlanan iş güvencemize, artık dur demektir. Kntimizde bulunan tüm emekçilere, Maltepe mitingimize katılım çağrısında bulunuyoruz. Perşembe pazarı alanında “sözde 1 mayıs” kutlayacak olan Konfederasyona, iktidarı sevenler kulübü olmaktan, haremlik selamlık eğitim için şura toplamaktan, erkek erkeğe 8 Mart kutlamaktan, zam yerine indirim almaktan, genel başkanlarını milletvekili yapmaktan, on binlerce lira genel başkan maaşı ödemekten vaz geçmedikleri sürece, üye sayısı her ne olursa olsun mizah malzemesi olmaktan öteye geçemezsiniz diyoruz. 1 Mayıs’ı tamamen siyasi şova dönüştürecek Perşembe pazarı panayırına karşı tüm emekçilere “Aman Dikkat !!” diyoruz. Birlikte Olursak Başaracağız! Gücünü bizi bölmekten alanların dayattığı sömürü, yoksulluk ve baskıya karşı, işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler olarak laik, demokratik bir ülkede eşit, özgür ve kardeşçe yaşamak için, iş, barış, demokrasi için 1 Mayıs’ta birliğe, mücadeleye, dayanışmaya. Emeğimiz, ülkemiz, geleceğimiz için 1 Mayıs’ta sömürüye, şiddete, savaşa, tacize karşı 1 Mayıs’ta Maltepe’de büyük buluşmaya gidiyoruz.”

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.