1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜM-BEL-SEN’de 4. Karakuş dönemi
TÜM-BEL-SEN’de 4. Karakuş dönemi

TÜM-BEL-SEN’de 4. Karakuş dönemi

TÜM-BEL-SEN’in 7. olağan kongresinde tek aday olan mevcut Başkan Erdal Karakuş, 4. kez başkan seçilerek yoluna devam etti

A+A-

KYÖD’de gerçekleştirilen kongrenin divan başkanlığını Bekir Yurdakul üstlenirken divan üyeliklerini BES Kocaeli Şube eski Başkanı Gülüzar Ateş ve SES Kocaeli eski Başkanı Gökhan Bektaş yaptı. Kongreye İzmit Belediye Başkan Yardımcıları Ünal Özmural, Dilek Yalçın, CHP İl Başkan adayları Hikmet Erenkaya, Bozkurt Uslu, Harun Özgür Yıldızlı, SES Şube Başkanı Murat Harata, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, MMO Kocaeli Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Elma, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve üyeler katıldı.

 

4. DÖNEMİNE BAŞLADI

Kongrede, 7 yönetim kurulu üyesinin yanı sıra 3 denetim kurulu üyesi, 5 disiplin kurulu üyesi ve 9 genel merkez üst kurul delegesi seçildi. 3 yılığına tekrar bayrağı taşıyacak olan ve 4. başkanlık dönemi olan Tüm-Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, herkese teşekkür etti. Kongre sonunda üyelere yemek ikramı da yapıldı.

 

yonetim-(1)-007.jpg

 

“ZAMAN KOLLUYORLAR”

Kongrenin hayırlı olmasını dileyen Tüm-Bel-Sen Kocaeli Temsilcisi Erdal Karakuş, “tüm sektörlerin en büyük fabrikaları Kocaeli’de. Otoyollar, limanlarımız var. Peki bunun karşılığında ne yaşıyoruz. Cennette yaşamamız lazım, kapitalizmin en büyük iddiası bu. Tüm kapitalizme rağmen Kocaeli’nin sağlık taramasına baktığımızda kanser oranları, erken ölüm oranları Türkiye ortalamasının üzerindedir. Kocaeli’de trafik tam bir arapsaçı. Kocaeli’de her insan zamanı geldiğinde bu kenti terk etmek için zaman ve mekan kollamaktadır. Bu kadar fabrika yapılırken hiçbir vatandaşın görüşü alınmamıştır. Bir sabah kalkıp bakarsınız ki bir mahallede kentsel dönüşüm başlamış, bir fabrika kurulmuş” dedi.

 

“TERÖRİST İLAN EDİYORLAR”

“Kapitalist rüyadan, kapitalist barbarlıktan artık kurtulmamız lazım” diyen Karakuş, “Başka bir düzeni nasıl oluşturabiliriz deme vakti. Biz bu hayatın yüzde 97’siyiz. Fabrikalarda, iş kollarında, tarlalarda yaşamı üreten biziz. Ayağa kalktığımızda bizi önce terörize ediyorlar. TEKEL direnişinden SEKA direnişine kadar bu ülkede her direneni terörist ilan ettiler. Nerede kim baş kaldırmışsa nerede kim ’Ben özgür yaşamak istiyorum’ deyince onu terörist ilan etmişlerdir. Oysa bizim birçok çeşit kimliğimiz var bu ülkede. Kimliklerimizi kültürel zenginlik olarak görüp yan yana yaşamanın biçimlerini aramamız gerekirken sivrilen insanları terörist ilan ediyorlar” dedi.

 

tumbelsen-(3).jpg

 

“EZİLENLERİN YANINDA OLMALIYIZ”

Sözlerini sürdüren Karakuş, “Biz ezilenleriz, emekçiyiz, alın terimizden başka silahımız yok. TÜM-BEL-Sen sadece belediyelerdeki memurların sorunlarıyla ilgilenmeye devam ederse bu yolun sonu teknik sendikacılıktır. Örnek bir sözleşme gerçekleştirdik. İzmit Belediyesi, Kocaeli’de yoksulluk sınırının üzerine çıkan tek belediyedir. Bu kentte ezilenlerin yanında olmalıyız. Kadın cinayetleri varsa onlarla yan yana gelebilmeliyiz. Çocuk tacizi varsa, işçiler grevdeyse onlarla birlikte olmalıyız. Yani kapitalist düzende ezilen herkesin yanında olmalıyız” şeklinde konuştu.

 

YÖNETİME TEŞEKKÜR ETTİ

Karakuş’un ardından söz alan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “Bugne kadar yapılan toplu sözleşmeler içinde en iyilerinden birine imza attık. Bugün bunun haklı gurunu yaşıyoruz. Toplu sözleşme 23 maddeden oluştu. Sözleşmeli personel de toplu sözleşme içinde yer aldı. Tüm-Bel-Sen yönetimine ve Başkanımız Erdal Bey’e teşekkür ediyorum. Tüm-Bel-Sen bizim için önemli bir emek örgütüdür. Kurulduğu günden bu yana büyük mücadeleler vermiş ve emekler ödemiştir. Olağan genel kurulun hayırlı olmasını diliyorum seçilen yeni yönetime de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

divan-044.jpg

 

“EMEK VE ÖZGÜRLÜKTEN YANAYIZ”

Yalçın’dan sonra kürsüye gelen İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “emek verenlere ve emek vermekte olanları saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Yaşamımızı, özgürlüklerimizi savunuyorsak omuz omuza yürümek zorundayız. Yıllar sonra bir belediyeyi alıp borçları ve harçlarıyla hizmet vermeye çalışıyorsunuz. Bu zor bir şey. Para pul bir yana. Yapılan zammın azlığı çokluğu tartışmanın bir yanındadır. Emek ve özgürlükten yana olan tavır İzmit Belediyesi’nin tavrıdır. Masa yuvarlaktır. Beraber karar alıp yönetmek için birbirimize destek olmalıyız. Belediyeye geldiğimizden itibaran bütün toplantılar ve ihaleler canlı yayınlanıyor” dedi.

 

“SENDİKALARIN YANINDA OLDUK”

CHP İl Başkan adayı Hikmet Erenkaya, “Tüm-Bel-Sen kurulduğunda genç bir belediye başkanı olarak sizlere hizmet veriyordum. O gün bu topluluk bu sendika bu notaya gelmişse geçmişteki arkadaşlarımızın büyük emekleri var. Bizler de onlardan geri kalmadık, mücadelelerinde yer aldık. Bu konuda da yargılandık. Bir şey olmadı ama Türkiye’ye örnek oldu. Sendikaların mücadelelerinde hep birlikte olduk. Eğer il başkanı seçilirse tüm önemli günlerde solda mücadele vermiş hayatını kaybetmiş insanların ölüm yıldönümlerinde sahnede mikrofonda Hikmet Erenkaya’yı göreceksiniz” diye konuştu.

 

USLU VE YILDIZLI DA KONUŞTU

Erenkaya’nın ardından söz alan CHP İl Başkan adayı Bozkurt Uslu, “her zaman yanınızda olacağım mikrofonda değil. Sizler nerede isterseniz orada olacağız. Verdiğiniz katkılardan dolayı sizlere teşekküre diyorum. Çok zor bir görev bizi bekliyor” dedi. CHP İl Başkan adayı Özgür Harun Yıldızlı ise “Sivil toplum örgütleri sol siyasetin en önemli unsurlarıdır. Kocaeli işçi kenti, memur kenti. 1 Mart’tan itibaren zayıflamış bağlarımızı en ileriyi seviyeye çıkaracağız. Çalıştaylar düzenleyip STÖ’leri çağıracağız. Yeni seçilecek yönetime başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

TÜM-BEL-SEN yeni yönetim kurulu asil:

Erdal Karakuş, Güzide Saatçi, Selim Eren, Şafak Yıldız, İsmail Hakkı Eren, İbrahim Temel, Ayla Yükselen.

Denetim Kurulu Asil: Ali Celal kaplan, Sabri İbiş, Gültekin Aksoy.

Disiplin kurulu asil: Cem Zeybekoğlu, Şengül Demirer, Deniz Karataş, Erdoğan Karakaş, Asım Kasap.

Genel Merkez Üst Kurul Delegeleri: Erdal Karakuş, Selim Eren, İsmail Hakkı Güven, Ahmet Yaşartekin, Erdem Çakmakçı, Seyfullah Armağan, Ali Ağaç, Hüseyin Demirkır, Gencer Arhan.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.