1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Tüm kulüplerin gitmesi gereken yol budur
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Tüm kulüplerin gitmesi gereken yol budur

A+A-
Senelik izindeyken beni en çok sevindiren ve umutlandıran bir haber okudum bizim gazetede. Doğantepespor’da Murat Son dönemi başlığıyla yapılan haberin içeriğinde Başkan Ertan Demirhan’ın verdiği mesajlar tam derslikti. Diyor ki Demirhan: “Yönetim olarak yeni sayfa açarak çalışmalara başlıyoruz. Amatör spor dendiği zaman zevk için yapılan spor akla gelir. Ama bakıyoruz ki, Türkiye’de amatör sporlar profesyonellerle maddi anlamda yarışın duruma geldi. Amacından uzaklaşan bu yanlışa biz de dahil olduk. Fakat bu yanlıştan dönmeliyiz. Kısa, orta ve uzun vadede planlama yaparak yola çıkıyoruz. Kendimize 5 yıllık bir plan yaptık. Ekonomik olarak küçüleceğiz, gençlere şans vereceğiz”
NE ZAMAN AKILLANACAKLAR DİYE MERAK EDİYORDUM 
Yazılarımda çok kullanırım aklın yolu birdir diye. Doğantepespor’un geldiği bu nokta tam bu söze uygun. Başkan Demirhan’ın da bahsettiği, daha doğrusu pişmanlıkla itiraf ettiği gibi Doğantepespor da bir çok örneği gibi haddini bilmedi, geçici başarılar için yanlış yoldan gitti. Şampiyonluklar o gün için mutluluk verdi ama harcanan rakamlar öylesine büyüktü ki, yarınlar hep ateşe atıldı. Doğantepespor parayı bulunca oluk gibi akıttı, karşılığında şampiyonluklar kazandı. Ancak gelip geçici, günü birlikte o başarılar.  Taşıma suyla değişmen bir yere kadar dönüyordu. Deniz bittiğinde acı gerçekle yüz yüze geliyorsunuz.  Sonuçta geçici başarılarla sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Doğantepespor bir çok kez bu yanlışa düştü. Doğrusu ne zaman akıllanıp gerçeği görecekler diye merak ediyordum ki, haberi okuyunca ağzımdan ilk olarak hele şükür sözcüğü çıktı. 
O KADAR PARA HARCANDI DA NE OLDU? 
Amatör kulüpler önce hadlerini bilecek, ne kadar geliri varsa o doğrultuda harcama yapacak, hedef belirleyecek. Doğantepe küçük bir köy. Halkın yaşam koşulları belli. Köyde belli zenginler var ama vermekle nereye kadar gidebilir ki. Ertan Demirhan cebinden dünyanın parasını harcadı. Soruyorum kulübün kazanımı adına elde ne var?  Bence sıfır. Bu işin kaymağını yiyen belli bir futbolcu grubu.  Kimi sezon içinde, kimi bitince kapağı başka bir paralı kulübe atıyorlar. Sen giden paralara yanıyor, bir sezon sonra ne yapacağım diye kara kara düşünüyorsun. Başta yazdım, çok örneği var bunun. Balabanspor, Maşukiyespor, Şirinspor vs… Tarihlerinin en büyük başarılarını kazandılar da, sonra ne oldu? Biri kapandı, diğerleri kapanmanın eşiğine geldi. Çünkü taşıma suyla değirmeni döndürmeye çalıştılar. 
ALT YAPISI OLMAYAN KULÜP BATMAYA MECBURDUR
Sandılar ki değirmenin suyu hep gelecek. İşadamı desteğini çekti, kulüpler kendi gerçekleriyle karşı karşıya kaldı. Kulüplerin geleceği, kaderi bir kişinin iki dudağının arasında olmamalı. Kişilere dayalı sistemin geçici başarı dışında getireceği hiçbir şey yoktur. Gerçek olan, asıl olan kalıcılıktır, istikrardır. Bunun yolu da kendi kaynaklarını yaratmaktan geçer. Yani güçlü bir alt yapı. Alt yapısına yatırım yapmayan kulübün geleceği olamaz. Alt yapısı olmayan kulüp batmaya, kapanmaya mecburdur. Önümüzde çarpıcı Kocaelispor örneği var.  Yanı başımızda yapmayın etmeyin diye bağırıyor. 70’li yıllarda sağlam bir alt yapı çalışmasıyla kendi kaynaklarıyla 1.Lig’e çıktı ve orada uzun yıllar kalıcı oldu. Sonra siyasetin eline kaldı, sırtını kişilere dayadı nereden nereye geldi.  
SON VE KÜRKAN, BU İŞ İÇİN İKİ BİÇİLMİŞ KAFTAN 
Doğantepespor nihayet yanlışını gördü ve yeni bir sayfa açtı. 5 yıllık bir plan doğrultusunda kollar sıvandı. Artık gençlere şans verilecek, artık alt yapıya yatırım yapılacak. İlk yıl için büyükler kategorisi için hedef kümede kalmak olarak belirlendi. Daha kötüsü de olabilir. Varsın takım süper Lig’den düşsün. Hiç önemli değil. Bugün düşer yarın kendi alt yapının kaynağıyla çıkarsın. Hem de kalıcı olursun. Böylesi bir yapılanma, planlama için işin ehillerini de göreve getirmek gerekirdi. Doğantepespor yönetimi o konuda da tam 12’den vurdu. Futbol direktörü Mustafa Kürkan, teknik patron Murat Son. Her ikisi de bu iş için biçilmiş kaftan. Kulübün en önemli şansı da Büyükşehir’in köye güzel bir tesis, saha yapmış olması. Murat Son’un ne kadar çalışkan bir teknik adam olduğunu iyi biliyoruz.  Kocaelispor alt yapısında çalışacak yer bulmak için neler çekmişti. Doğantepe’de istediği çalışma koşullarını bulacak ve inanıyorum hem orta, hem uzun vadede çok güzel işler çıkartacaktır.  Sağlam bir alt yapı için okul-kulüp işbirliği de önemlidir. Milli eğitim camiasından okul sporlarında söz sahibi isim Mustafa Kürkan’ın önemli katkıları olacaktır. 
YANLIŞTAN DÖNÜN, BU SEVDADAN VAZGEÇİN 
Doğantepe halkı sabretsin, yönetimin, kulübün yanında dursun. Bu anlayışla, bu sistemle kulübün geleceği teminat altındadır, 5 yıl sonra Doğantepespor sadece kentin değil, Türkiye’nin seçkin spor kulüplerinden biri konumuna gelecektir. Buradan hadlerini aşan, şartlarına uygun olmayan hedefler koyarak paraları sokağa atan,  kulüplerinin geleceğini tehlikeye sokan kulüp yönetimlerine de sesleniyorum. İsim vermiyorum, onlar kendilerini biliyor. Geçici başarı için cebinden dünyanın parasını harcayan bir kulüp başkanının, Ertan Demirhan’ın bugün ne dediğine, ne yaptığına bakın. Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceği gerçeğini artık görün ve bu sevdadan vazgeçin. 
İftar vesile, birliktelik şahane 
 Günümüzde akraba ilişkilerinin ne durumda olduğunu yazmama gerek yok sanıyorum. Her geçen gün birbirimizden uzaklaşıyoruz. Bırakın halayı, dayıyı, teyzeyi, kardeşinde, yeğeninle bile aylarca görüşmeyenlerimiz vardır.   Ne arar ne sorarız, bayramlarla bir telefon etmek bile aklımıza gelmez. Tesadüflerle bir yerlerde karşı karşıya geliriz.   Oysa dinimiz akrabaya önem vermeyi, onları ziyaret etmeyi emreder. Akraba, eş dost, arkadaş gibisi yoktur aslında.
Geçen gün hanımla bir karar aldık. Ramazan vesilesiyle bir araya gelelim, hiç değilse yakın akrabalar birlikte iftar yapalım dedik. Davetlerimizi yaptık ve önceki akşam Maşukiye’nin seçkin mekanlarından Cansu Alabalık’ta buluştuk. Abim ve büyük oğlu, en büyük yeğen, eşi, iki oğlu mazeret bildirdi. Büyük bacanağın İstanbul’da üniversitede okuyan oğlu Oğuzhan sınavından dolayı gelemedi. Onlar dışında benim ve hanımın birinci derecede akrabaları çoluk çocuk yaklaşık 25 kişilik grup iftar yaptık.
  İftar vesileydi, birlikte olmanın değeri paha biçilmezdi. Menümüz zengin, servis hızlıydı. Yakın arkadaşlarım Cansu Alabalık sahipleri, personeli sağ olsunlar bizim gruba özel ilgi gösterdi. Çok güzel 3 saat geçirdik birlikte. Yakın akrabalar olarak birbirimize sarıldık.   Bu iftarı geleneğe dönüştürmek, her yıl bu vesileyle yakın akrabalar bir araya gelmek istiyoruz. Tüm ailelere tavsiye ederim.  
 
Bu yazı toplam 411 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum