1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüp depoları şehir dışına
Tüp depoları şehir dışına

Tüp depoları şehir dışına

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı, Zemin Araştırma Birimi tarafından bölge bölge sürdürülen kentsel risk analiz raporlarının sonuçları, belli konularda mutlaka önlem

A+A-

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı, Zemin Araştırma Birimi tarafından bölge bölge sürdürülen kentsel risk analiz raporlarının sonuçları, belli konularda mutlaka önlem alınması gerektiğini ortaya koyuyor. Saraybahçe bölgesinde daha önce tamamlanan, 2009 yılından itibaren belediyelerin birleşmesiyle Akmeşe, Alikahya ve şimdi de Bekirpaşa’da tamamlanan rapor, tüp depolarına da özel bir parantez açıyor. Gerek normal şartlarda, gerekse riski arttıran doğal afet durumlarında yerleşim alanları içinde yer alan tüp depolarına ne şekilde önlem alınması gerektiği raporda ayrıntılı biçimde yer alıyor.

15 gün süre verildi

Bekirpaşa bölgesinde 3 büyük tüp deposu ile 17 adet satış istasyonu yer alıyor. Çoğu binaların altında yer alan bu depoların risk yönünden bakıldığında cephanelikten bir farkı yok. İzmit Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürü Erdoğan Alkan, yanıcı,parlayıcı madde satan işyerlerinin denetiminin Büyükşehir Belediyeleri’ne ait olduğunu belirterek “ Yönetmelikler gereği mahalle aralarında tüp depolanamaz. Tüp depolarının  meskun mahallerin dışında olması gerekiyor. Yaptığımız araştırmada Bekirpaşa Bölgesi’nde mahalle aralarında kaçak olarak faaliyet gösteren 3 tüp deposu hakkında tutanak tuttuk ve 15 gün süre içinde depoları boşaltmalarını istedik. Şayet, bu süre içinde depolar şehir dışına çıkartılmazsa encümen kararıyla  mühürleme  yoluna gideceğiz” dedi.

Şehir dışında olmalı

Zemin Araştırma Birimi tarafından yapılan açıklamada tüp istasyonlarında satışa sunulan tüplerin belirli ağırlıklarda ve sayıda olması gerekiyor. Tüp depolarının ise kesinlikle şehir dışında olması gerektiğini belirten İzmit Belediyesi Zemin Araştırma Birim Sorumlusu Jeofizik Mühendisi Faruk Küçük, mevcut manzaranın çağdaş ve sağlıklı bir kent yapısıyla tezat oluşturduğunu söyledi. Bekirpaşa’daki çalışmalarda ilginç manzaralarla karşılaşan ekipler, Yenişehir Mahallesi Fatih Caddesi’nde onarım görmemiş orta hasarlı bir binanın altındaki depoyu da raporda özellikle belirttiler. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın da bu konuda son derece hassas olduğunu kaydeden Faruk Küçük, depoların yerleşim alanlarından arındırılarak kent merkezi dışına alınması konusunun ihmal edilemeyecek kadar önemli olduğunu vurguladı.

Çalışma kentin geleceği için

Küçük, risk analiz raporunun kentin geleceği açısından önemine dikkati çekerek;  “ Teknik ekiplerimiz tarafından her bölgede aşama aşama yürütülen çalışmalarda son derece titiz davranıyoruz. Bu rapor, risk taşıyan unsurları tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir. Eğer bu kentin geleceği için sağlıklı bir değerlendirme yapmamız gerekiyorsa, raporda ortaya çıkan çarpıklıkların giderilmesi gerekir. Gelecek nesillerin daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için İzmit Belediyesi olarak bizler üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekte kararlıyız” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.