1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. TÜPRAŞ taşınamaz: Ne yapıp edin, ara bir formül bulun!
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜPRAŞ taşınamaz: Ne yapıp edin, ara bir formül bulun!

A+A-

Gerekçesi çok önemli değil…

Bir- İster Yavuz Erkut, Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yeni ve büyük kaynak yaratmak için Koç Holdingi ikna etmiş olsun…

İki- İsterse Tüpraş Genel Müdürlüğü sendikal son süreçten rahatsız olmuş olsun…

Üç- Hatta holding, ticari ve idari verimlilik için böyle bir karar almış olsun…

Net şekilde söylüyorum: TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü’nün bu kentten gitmesi kabul edilemez.

Edilemez.

***

Biliyorum, hararetli bir giriş oldu ama öyle…

Bu kent böylesi bir hareketi taşıyamaz.

Elbette, Koç Holding’in hukuken ve idari açıdan bunu yapma hakkı vardır. Hukukidir ama meşru değildir. Meşruiyet kazanamaz. Etik değildir; ahlaki değildir. Çünkü bize İşletme derslerinde okuttular; bir sanayi kuruluşu, bir işletme doğal çevresinden bağımsız hareket edemez. Oraya karşı yüksek derecede sorumlulukları vardır.

TÜPRAŞ ve Koç Holding’in de Kocaeli’ne karşı sorumlulukları var.

Efendim yerine getiriyor, birçok şey yapıyor, zaten” denemez.

***

Bu kent, TÜPRAŞ’ı bağrında taşıyarak ağır bedel ödüyor. Gaz şirketleri yanı başında,.. Kimya sektörü bu kentte... Trafik ve çevre sorunları az buz değil…

Ya endişe?

Bir şey olur da TÜPRAŞ patlarsa diye düşünmeyen Kocaelili var mıdır? Hepimizin kafasında bir kaçış planı yok mu?

Bakın dün bir dostum geldi, ziyaretime… Sıcak gündem olunca TÜPRAŞ da gündeme geldi. Bir şey anlattı ve  “Benim evimin üstünde İPRAŞ (TÜPRAŞ) hattı nedeniyle sıkıntı var. Evimin üzerine kredi çekemiyorum. Bankalar bu hattı bahane ederek kredi vermiyor” dedi.

Buyrun!

***

Şimdi vatandaşı kredi çekemeyecek kadar etkileyen TÜPRAŞ’ın Kocaeli’nin ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çok önemli bir bütçesini alıp İstanbul’a verme hakkı var mı?

İstanbul TÜPRAŞ için ne yapıyor da bu gelirleri hak ediyor?

Yazıktır, günahtır.

Haberi alır almaz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı aradım.

Bilgiyi doğruladığı gibi bir inceleme yaptırdığını da söyledi. Yani TÜPRAŞ giderse ne kaybedeceğiz onu inceliyorlar. Tahir Hoca, “Ayrıntılı bir rapor hazırlayacağız. Kentimizi nasıl etkileyeceğine bakacağız. Ancak ilk anda gördüğümüz yüzde 20’lik bir gelir kaybına uğrayacağız” diyor

Bakın Fikret Gökmen detaylı biçimde yazdı:

Kocaeli’nin devlet hazinesine yaptığı katkı 80 milyar TL civarında olup, toplam vergi gelirlerinin yüzde 12’sini oluşturmakta ve İstanbul’dan sonra 2. sırada yer almaktadır. Bu oranın sağlanmasında TÜPRAŞ’ın çok önemli katkısı bulunmaktadır. 2016 yılı ile ilgili yaptığımız bir incelemede Kocaeli’nde toplam vergilerin %85’ine yakını TÜPRAŞ’tan sağlanmaktadır. Bugün ki rakamlara göre TÜPRAŞ’ın merkezini İstanbul’a taşıması halinde Kocaeli’nin vergi kaybı 70 milyar TL civarında olacaktır. Bu konu Kocaeli Büyükşehir paylarının da ciddi oranda azalması anlamına gelmektedir. Bilindiği üzere ilde tahsil edilen vergilerin % 6 oranında büyükşehir belediyelerine pay aktarılmaktadır. 70 milyar vergi kaybı (bunun 40 milyarı ÖTV) ÖTV düşülürse geriye 30 milyar TL’nin %6’sı yani 1.8 milyar TL gibi bir kayıp söz konusudur. Genel havuza verilen miktarda düşüldüğünde en az 1.4 milyar TL gibi bir kaybın olması muhtemeldir.”

***

Peki, nasıl engellenir?

TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a götürülmesi girişimi 90’lı yılların başında da gündeme gelmiş ve dönemin TÜPRAŞ Genel Müdürü Kemal Işık zamanında da gündeme gelen girişimi Sefa Sirmen, dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel vasıtasıyla engellemiş. Demirel’in müdahalesiyle genel müdürlük yine Körfez’de kalmış.

Bu kez üç koldan ve partiler üstü bir çalışma lazım.

Öncelikle bu kent kamuoyu bu karar tepkisini somut göstermeli. Ama kırmadan dökmeden göstermeli. Kent Konseyi öncülük edebilir. Büyük bir imza kampanyası yapılmalı, yüzbinlerce imza toplanmalı. Bu imzalar hem Koç Holding’e hem de başka Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm siyasi isimlere gönderilmeli.

Bu karar geri döner.

Dönmeli.

Bir ara formül hep vardır.

En basiti genel müdürlük fiili olarak gitmesi gerekiyorsa gitsin ama şirket adresi olarak Kocaeli- körfez kalsın.

Alın size çözüm.

Bu yazı toplam 1559 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum