1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Tüpraş’ın gururu; çocukların heyecanı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Tüpraş’ın gururu; çocukların heyecanı

A+A-
Türkiye’nin gündemi yine çok karıştı. Tam anlamıyla, “Filler tepişiyor, çimenler eziliyor” durumu var. Devletin zirvesinde büyük bir hesaplaşma var..Bir dönem yedikleri içtikleri birbirinden ayrı gitmeyen, aynı havayı soluyan insanlar, şimdi  intikam hırsıyla, düşman haline geldiler..Biz sıradan insanlar, bu olup bitenleri anlamakta zorlanıyoruz. Elbette ülkemiz için üzülüyoruz. İçimiz kararıyor.
Bu nedenle, bugün artık çok ender yaşadığımız, ulusça hepimizin övünebileceği bir olaydan söz etmek istiyorum. 
…………
AKP iktidarı döneminde çok büyük özelleştirmeler yapıldı. Özelleştirmelerden iktidar yandaşlarının karlı çıktığı iddia edildi. Özelleştirilen pek çok devlet kuruluşu, satın alana da yaramadı. 
Genel Müdürlüğü ve en büyük rafinerisi ilimizde bulunan, o hepimizin çok övündüğü ilimizle ilgili yüksek vergi rakamlarının da asıl sahibi konumunda bulunan Tüpraş da 2006 yılında satışa çıkartıldı. Yabancılar talipti.  Koç girdi ihaleye. 4.1 milyar Dolar’a Tüpraş’ı satın aldı. 
Özelleştirmelerin hemen hepsine karşı olan, AKP’lilerin deyimiyle bu devirde hala “Komünist kafa”ya sahip olan ben, Tüpraş’ın satışına çok üzülmüş, çok eleştirmiştim. Ama bu dev, üstelik de ülke açısından stratejik şirketi yabancılar yerine Türk Koç’ın satın alması bir teselli nedeni olmuştu. 
Sonraki yıllarda Koç Grubuna haksızlıklar yapıldı. Üzerlerine gidildi. Koç’u sıkıştırmak adına, Tüpraş’a zaman zaman adeta işkence yapıldı. Ama Koç, Tüpraş’ta siyaseti temizledi. Hantal, devletin koltuğu altında pasifize olmuş kadroları temizledi. Geleceğe baktı. Çok büyük yatırım hamlesini başlattı. 
Dün, “600 günde bitireceğiz” diye başlattıkları çok büyük yatırımın, 600 ncü gününde Türkiye’ye kazandırmanın gururunu yaşadılar. Cumhurbaşkanı da geldi. Bu gururu O da paylaştı. Tüpraş’ın, yanındaki Petkim arazisi üzerinde dün açılışını yaptığı yeni tesisi, aynı bölgedeki ikinci rafinerisi, Cumhuriyet tarihimizde başlayıp, bitirilmiş en büyük, en pahalı projedir.  Bu dev tesisin açılışı nedeniyle ulusal televizyonlarda yayınlanan Tüpraş reklamlarından da gurur duydum. Cumhurbaşkanı’nın katıldığı törenle açılan tesis, Türkiye ekonomisine çok önemli kazançlar getirecek.  Artık Tüpraş, ham petrolü son damlasına kadar işleyip,  kullanılan bir ürün haline getirecek. Türkiye’nin ithalat yükü, yılda 1 milyar Dolar civarında azalacak. Türkiye’de araçların kullandığı mazot, havayı kirletmeyecek. 
Tam hedeflendiği gibi, 600 günde biten ve dün resmen açılan tesis, bu ülkeyi seven, her şeye rağmen bu ülkenin geleceğine inanan herkesin gurur duyabileceği bir tesistir. 
Koç çok büyük, çok önemli bir iş yapmıştır. Umuyor ve diliyorum ki, artık kendi alanında gerçek anlamda dünyanın en büyük firmalarından biri olan Tüpraş’ın bu kentin sosyal hayatına katkıları da artacaktır.

27 BİN ÇOCUĞA TABLET 
Dün, Tüpraş’ın tamamlanan yeni rafinerisinin açılışı ile gurur duyduk. Biliyor musunuz, dün gece bu kentte, 30 bine yakın çocuk heyecandan uyku uyuyamadı.  Bugün ilimizdeki bütün ilköğretim okullarının 6 ncı sınıflarında eğitim gören 27 bin civarında çocuğa Büyükşehir Belediyesi tablet bilgisayarlarını hediye edecek. 
Hani, eskiden bayram öncesi yeni ayakkabı, yeni giysi alınırdı da, çocuklar arefe gecesi bu cicileri yataklarının altına koyar da çok tatlı bir heyecan yaşarlardı ya. İşte öyle bir şey. 
……….
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, 2009 yerel seçimlerine gidilirken, seçime birkaç gün kala Atatürk Spor Salonunda düzenlediği büyük bir toplantıda, eline bir dizüstü bilgisayar almış, bu bilgisayarın sağlamlığını kanıtlamak için, elinden yere bırakmıştı. Sonra da, “Biz yeniden seçilirsek, bu kentteki bütün çocuklara böyle sağlam dizüstü bilgisayar hediye edeceğiz” sözü vermişti. 
6 yıl önce. Dizüstü bilgisayarlar bu kadar kolay ulaşılabilir değildi. Her çocuğun hayalini süslerdi ama, çok az ailenin satın alabileceği bir şeydi. Karaosmanoğlu, 2009 seçimlerinde Büyükşehir için Sefa Sirmen ile yarışıyordu. 2004-2009 arasındaki Başkanlık dönemi, en azından 2009-2014 dönemine göre çok daha başarılı, çok daha üretken geçmişti. Aslında seçim öncesi böyle bir söz vermesine de pek ihtiyacı yoktu. Karaosmanoğlu, çocukları samimiyetle seven, eğitimin önemini çok iyi bilen bir insandır. 2009 yılında bu kente verdiği sözlerin çok büyük bölümünü hala yerine getiremedi. Ama 2009 yılından buyana bu kentte 160 binden fazla çocuğun dizüstü bilgisayarı veya tableti oldu. 
Bugün saat 10.00’da Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek törenle, bu yıl 6 ncı sınıflarda eğitim gören çocuklar da tablet bilgisayarlarını alacaklar. Bu kentteki 27 bin çocuk, bu akşam veya en geç yarın evlerine, kendilerine ait, İbrahim Karaosmanoğlu tarafından hediye edilmiş bir tablet bilgisayarla gidecekler.
27 bin tabletin Büyükşehir’e maliyeti, 11.5 milyon TL civarında.  Yıllık bütçesi 1.7 milyar  TL’ye ulaşan Büyükşehir için devede kulak. Ama bu iş, Karaosmanoğlu döneminde Büyükşehir Belediyesi’nin bu kent ve bu kentin geleceği için yaptığı en önemli, en hayırlı iştir. Öyle sanıyorum ki, Karaosmanoğlu’nun başlattığı “Bu kentin çocuklarına tablet bilgisayar hediye etme” uygulaması, bundan sonra da yıllarca kim Belediye Başkanı olursa olsun devam edecektir. 
Büyükşehir Belediyesi’ni 2009 yılından buyana, bazen aksatarak olsa da sürdürdüğü bu hayırlı ve önemli proje nedeniyle kutluyorum. Emin olun, bu iş, şu üzerinde çok konuştuğumuz tramvay işinden bile çok daha önemlidir. Bugün heyecanla bekledikleri tabletlerini alacak çocuklarımızın,  bu aletlerini iyi ve hayırlı işlerde, sağlıkla kullanmalarını dilerim. 
Bu yazı toplam 374 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum