1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Turizmciler sorunları masaya yatırdı
Turizmciler sorunları masaya yatırdı

Turizmciler sorunları masaya yatırdı

TURSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy bölge acenteleriyle Ramada Plaza Otel’de düzenlediği kaynaşma toplantısında sorunlar masaya yatırıldı. Bölgesel yürütme kurullarının ve üyelerin sıkıntılarını birebir dinlemek ve çözmek adına böyle bir yemeğe 75 acented

A+A-


TURSAB (Türk Seyahat Acenteleri Birliği)’nin Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak ve Kocaeli’de bulunan bölgesel yürütme kurullarının sorunlarını dinlemek amacıyla Ramada Plaza Otel’de düzenlediği toplantıya, TURSAB Yedigöller Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kadir Genç, İkinci Başkan Aytekin Şahinbaş, Yönetim Kurulu’ndan Ruhi Karaalp, Serdar Sarıoğlu ve 75 acenteden yaklaşık 110 kişi katıldı. 

PİYASADA REHBER SIKINTISI VAR

Yemek sonrası konuşan TURSAB Yedigöller Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kadir Genç, “Kurulduğumuz günden bu yana bireysel taleplerinize yardımcı olmaya çalıştık. Genel başkan ve genel sekreterimiz sizlerin sorunlarını çözmek adına böyle bir yemek gerçekleştirdik” diyerek sözü TURSAB Yedigöller Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Çetin Gürcü’ye bıraktı. Gürcü sektörde rehber sıkıntısı olduğunu belirten Gürcü “Maalesef sınav açmadan piyasaya rehber girişi var. Türkiye de iç pazar çok oluştu, ancak rehber olmadığı için acenteler tura çıkamıyor. Olan rehberlerde çok uçuk rakamlar talep ediyor.  4 yıl rehberlik okuyanlar maalesef rehber olarak görev yapamıyorlar. 20 tane rehberlik bölümü var ve bunlarda birkaçı çok iyi dil biliyor. Türkiye’de bölgesel rehberlik hizmeti verilmemektedir” dedi.

HER ÜYEYE DİJİTAL LOGO

Sözlerine devam eden Gürcü, “En büyük sorunumuz kaçaklar. 2000’li yıllarda 500-600 yerli turist hareketi olurken 2014 yılında 13-14 Milyonla kapattık bu pazarın bu kadar hızlı büyümesinden dolayı maalesef kaçaklar da arttı. Kaçaklarla ilgili en etkin yoğun mücadeleyi yapmak için dönem başında 20 olan bölgesel yürütme kurulunu 38’e çıkardık. Böylece 81 ilde üyelerin yerinde hizmet almasını sağlarken kaçaklar onuşunda sahada prese başladık. Bölgesel yürütme kurulunda görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek bölgesel kurulların kurulması için önemli bir bütçe ayırdıklarını belirtti. İnternetteki sıkıntılara da değinen Gürcü, “İnternet üzerinden yapılan kaçaklarla ilgili de büyük sorunlarımız var. Takibi en zor işlerden biri de bu. Sizler dijital bir TURSAB logosu vereceğiz. Her üyemizin belge numarasının yazılı olduğu logosu olacak. Müşterilerimize de bu logonun olmadığı yerden alışveriş yapmamasını söyleyeceğiz. Bu işin içinde çıkmamız kolay olmadı 9 ay sürdü çalışmalarımız. Ulaşımla ilgili sorunlarımız da kronik olarak devam ediyor. Büyük araçlarla ilgili sorun çözüldü. Esas problemimiz 9+1 koltuğun altında olan küçük araçlar” şeklinde konuştu. 

KAÇAK KULLANIMA MESLEKTEN MEN CEZASI

Bilet problemini de yakın zamanda uygulayacakları bir sistem ile çözeceklerini ifade eden Gürcü, “Türk hava yolları ile olan sorunlarıyla ilgili üyelerimizle toplantı gerçekleştireceğiz. En büyük problemimiz yetkisiz kişilere kullandırılan şifreler. Kendi içimizde disiplin olmamız lazım. Yetkisiz kişilere kullandırılan şifreler bizim meslektaşlardan çıkıyor. Etik ve ahlak kuralları ile ilgili meslektaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. 3-5 lira bu işten kazanılıyorsa başka meslektaşınızın cebinden bunu alıyorsunuz demektir. Uyarma ve kınama cezası ile başladık Bunu neticelendirmek için daha katı davranmamız gerekiyor. Esnaf ve sanatkarların disiplin sistemine geçtik 2 aydan 6 aya kadar meslekten men etme cezaları uygulanacak” diye konuştu. TURSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy ise “Van, Diyarbakır, Batman, Erzurum, Malatya devreye girdiği zaman38 2016 sonunda 50 bölgeye çıkmak. Cumhuriyet’in 100. Yılında bütün teşkilatlara hizmet vermeye çalışan, insanlarımızı birbiriyle buluşturan 81 vilayetimizde olacağız. Hiçbir üyeyi aidat konusunda uyarmadık. Hukuki yollara başvurmadık” dedi. Kefken Adası’nın turizme açılması için görüşmelerin devam ettiğini belirten Ulusoy, Cengiz Topel Havaalanı’nın sezonda daha aktif faaliyet göstermesi ve Kocaeli’deki turizm altyapısının oturması için yerel yöneticiler ve siyasilerin desteğini beklediklerini söyledi.
Bu haber toplam 667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum