1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Dil Kurumu elek olmuş, eliyor
Türk Dil Kurumu elek olmuş, eliyor

Türk Dil Kurumu elek olmuş, eliyor

Türk Dil Kurumu (TDK), kadına ve çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık gerekçesiyle sözlüklerden bazı deyim ve atasözlerini çıkarmak istiyor! Çıkarabilir mi? TDK, 12 Eylül 1980 yılına kadar,

A+A-

Türk Dil Kurumu (TDK), kadına ve çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık gerekçesiyle sözlüklerden bazı deyim ve atasözlerini çıkarmak istiyor!

Çıkarabilir mi?

TDK, 12 Eylül 1980 yılına kadar, hükümetlerin buyruğu altında olmayan bir kurumdu. Ama 12 Eylül’ün “başpaşası” Kenan Evren tarafından okşanan (!) TDK öylesine şımardı ki... Nasıl desem... Türk diliyle gönlünce oynamaya başladı... Örneğin, doğrusu ilkbahar olan sözcük “İlk bahar”, ilkokul “ilk okul” oluverdi! Bu arada eski sözcükler rağbet görse de, önerim olduğu halde, Kenan Paşa, Evren olan soyadını Kâinat olarak değiştirmedi.

Konuyu biraz açayım..

Türk Dil Kurumu, deyim ve atasözlerini bilimsel incelemeye tabi tutup, argo, gelenek ve inançlara uymayan, bazı bölge ağızlarında kullanılan sözcükleri, deyimleri ve atasözlerini ayıkladı. Buna göre, “Eksik etek”, “kadın erkeğin şeytanıdır”, “Avrat var ev yapar, evrat var ev yıkar”, “Avradı eri saklar, peyniri deri” gibi deyim ve atasözleri, artık TDK’nin sözlüklerinde olmayacak...

Bu iş, “ben yaptım oldu”ya sığmıyor!

Dilbilimcilere göre, yüzyılladır süregelen deyim ve sözcükleri ayıklamak doğru değil. Örneğin, Dil Derneği Başkanı  Sevgi Özel’in görüşü şöyle:

“Dilden deyim ve atasözü atılamaz. Gelecek nesli dilsiz kılmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Dilden yabancı sözcükleri temizlemek yerine böyle bir yola gidiyorlar. Bunun adı dilcilik değil, resmen baskıdır. Bileşik sözcükleri bile ayırdılar. Örneğin “babaanne” sözcüğünü bile ayrı yazıyorlar. Kabul edilemez bir durum..”

İlk Kültür Bakanı, şair, Prof. Dr. Talât Sait Halman da TDK’nin bu yoldaki çalışmasını doğru bulmuyor.

“Her deyim, her atasözü mutlaka muhafaza edilmelidir. Muhafaza etmek elbette ki bu tür deyimleri tasvip etmek anamına gelmez ancak bu söz ve deyimlerin hepsi birkaç yüzyıldır dilimizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hiçbir şekilde yasaklanmamalı, gizlenmemeli, üstü kapatılmamalı. Dilde sansür olmaz.”

Ne ki dilde de sansür oluyor!

12 Eylül 1980 sonrası bağımsızlığını yitirip emireri olan TDK, aldığı buyruk doğrultusunda hizmet etmeyi sürdürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.