1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk-Eğitim-Sen tazminat davası açtı
Türk-Eğitim-Sen tazminat davası açtı

Türk-Eğitim-Sen tazminat davası açtı

İdareci Atama Yönetmeliği’nin hukuk dışı olduğunu söyleyen Türk Eğitim Sen Şube Sekreteri Feyzullah Divli yargı kararının uygulanması için sendika olarak tazminat davası açtıklarını ifade etti.

A+A-

Türk-Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Şube Sekreteri Feyzullah Divli ve Karamürsel Şube Başkan Vekili Önder Kaymaz katıldı. Basın açıklamasını okuyan Feyzullah Divli, “Yargı kararlarına rağmen müdür ve müdür yardımcıları göreve iade edilmedi. Türkiye artık hukukun askıya alındığı bir muz cumhuriyetine dönmüştür. Göreve iade edilmeyen müdür ve müdür yardımcıları için hukuki süreç başlatarak tazminat davası açtık” dedi. 


VERİLEN PUANLAR GEÇERSİZ

Divli açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İdari Mahkeme kararı varken ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu net bir şekilde usulsüzlüğü beyan ile İdareci Atama Yönetmeliğinin ilgili maddelerini iptal etmişken, 8300 müdür ve yaklaşık 40 bin müdür yardımcısına her türlü zulmün Anayasa Mahkemesi’nce caiz görülmesinin hukuk devletindeki tarifini birilerinden bekliyoruz. İdareci kıyımı adına yaşadığımız ikinci vahim bir durum daha var. Gerek Genel Merkezimiz gerekse Kocaeli 1 Nolu Şube olarak biz İdareci Atama Yönetmeliğinin hukuk dışı olduğunu, okul müdürlerine verilen puanların geçersiz olduğunu, müdür başyardımcılarının ve müdür yardımcılarının atama şeklinin usulsüz olduğunu defalarca anlatmış, adeta her kapıyı çalmıştık. 

MEB DANIŞTAY’I YOK SAYMAKTADIR

Ve nihayet sesimizi duyan Danıştay’ın en üst kurulu olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu aynı gerekçelerle bu yönetmeliğin ilgili maddelerini yaklaşık bir ay evvel iptal etmişti. Bir ay içerisinde hükmün yerine getirilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi yasal bir zorunluluk iken hala hiçbir şey yapılmadı. Adalet duygusunu yitirmiş inancıyla ve merhameti pas tutmuş vicdanıyla bir Milli Eğitim Bakanı, Danıştay’ın en üst kurulunun verdiği kararı yok saymaktadır, takmamaktadır, hukuku reddetmektedir ve kanun gereği 1 ay içerisinde gereğini yapması gerekirken hiçbir girişimde bulunmamaktadır. Genel merkezimizin bütün valiliklere gönderdiği uyarı yazılarına rağmen bütün valilerimiz de maalesef aynı rolü oynamaya devam etmektedir. 

NE HÜKÜMET KALDI NE DEVLET

Ortada ne hükümet ne de devlet kaldı. Maalesef sadece adam kayırmacılığında varlar. Ortada kurulmuş bir hükümet yokken, şu an adeta vekâlet üzere görev üstlenmişken yangından mal kaçırır gibi her alanda rütbe ve makam dağıtıcılığına soyunmuş bir çirkin gösteriyle karşı karşıyayız. Hakkını gasp ettiğiniz her bir eğitim çalışanının hakkını sizden söke söke almak için mücadelemize devam edeceğimize söz veriyoruz. Ve hep söylediğimiz şeyi tekrar hatırlatıyoruz: Bizim için eğitim davası, canımızdan çok sevdiğimiz bu ülkenin beka davasıdır. Herkes hesabını ona göre yapsın.”
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.