1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Eğitim Sen’den o isimler hakkında suç duyurusu
Türk Eğitim Sen’den o isimler hakkında suç duyurusu

Türk Eğitim Sen’den o isimler hakkında suç duyurusu

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik hakkında ‘Görevi Kötüye Kullanmak’ tan suç duyurusunda bulundu.

A+A-
Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 ve 2 Nolu Şube yöneticileri tarafından bugün Kocaeli Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, 2 No'lu Şube Başkanı Mustafa Kılıç ile mağdur olan kurum yöneticileri katıldı. Basın açıklamasını Mustafa Kılıç okudu. Kılıç, sendika tarafından Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Eğitim Kurumları Yöneticileri’nin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptal istemiyle açılan davada; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu eksik düzenleme yönünden itirazın kabulüne karar verildiğini ancak bu kararın Valilik tarafından uygulanmadığını söyledi. Kılıç sendika olarak, bu kararı uygulamayan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik hakkında ‘Görevi Kötüye Kullanmak’ tan suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. 

DANIŞTAY İTİRAZIN KABULÜNE KARAR VERDİ

Kılıç açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Türk Eğitim Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Kurumları Yöneticileri’nin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptal istemiyle açılan davada: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu eksik düzenleme yönünden itirazın kabulüne karar verilmişti. Lakin yargı kararlarının davalı idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu olmasına rağmen ve hukuka aykırılığı yargı kararlarıyla da sabit olan görevden alma işlemlerinin iptali ile mağdur edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilmeleri hususunda herhangi bir işlem yapılmadı. Bu durum hukuken ayrı bir suç teşkil etmektedir. Zira mahkeme kararları hiç bir surette değiştirilemez ve bunların yerine getirilmesi geciktirilemez.

TAZMİNAT DAVASI AÇILACAK

Bu iktidar döneminde en sık ziyaret ettiğimiz yerler Adliyeler ve en çok yaptığımız iş de suç duyuruları oldu. Kanun hukuk tanımayan ve mahkeme karralarını bile takmayan hükümet yetkilşleri her yeni gün hukuksuzlukta yeni rekorlar kırıyor. Yargıda paralel avı yapanlar ve yargı bağımsızlığını dillerine pelesenk edenler, yargı kararını kasten gereğince uygulamayarak ‘şüpheli’pozisyonuna düşmektedirler. Zira Anayasaya gereğince yargı kararlarının uygulanmaması bir yana geciktirilmesi bile yasaktır. Mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi, bir hukuk devletinde kanuna aykırı davranıştan daha ağır bir kusur kabul edilmektedir. Bugün bu kararları uygulamayan idari görevliler hakkında suç duyuruları yapmak üzere buradayız. İdari mahkeme kararlarını kasten yerine getirmeyen kamu görevlileri, bu durumdan kişisel olarak sorumludurlar. Yargı kararlarını uygulamamak kişisel kusur sayıldığından tazminat davası adli yargı mercilerinde açılacak ve haksız fiil kuralları esas alınacaktır.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.