1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Metal’den Çelik-İş’e “Hodri Meydan”
Türk Metal’den Çelik-İş’e “Hodri Meydan”

Türk Metal’den Çelik-İş’e “Hodri Meydan”

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, Kartepe’de kurulu olan Dytech Otomotiv’de yetkili olduklarını söyleyen Çelik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yaldız’a cevap verdi.

A+A-

Yetki ile ilgili ortaya yasal belge konulması hususunda “Hodri Meydan” çağrısında bulundu. 

“Dytech Yetki Belgesi’ni ortaya koyun”

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

-“27 Ekim 2016 tarihinde Çelik-İş temsilcisinin yapmış olduğu “Dytech'te yetki bizim” başlıklı açıklamaya istinaden kamuoyuna ve çalışma hayatına duyduğumuz sorumluluk nedeniyle açıklama yapma gereği duyulmuştur. Öncelikle sendikaların anayasal sistem içinde kurulmuş yasalar çerçevesinde üyelerinin ekonomik sosyal çıkarlarını koruyup kollamak ve geliştirmek için faaliyet yürüten işçi örgütleri olduğunu Çelik-İş temsilcisine bir kez daha hatırlatırız. Ve bu doğrultuda sendikamızın TC Anayasası ve yasalarına hassasiyet ile bağlı hukuk düzeni içerisinde Dytech otomotiv işyerinde faaliyet yürüttüğünü, toplu sözleşme hukuku gereği Çalışma Bakanlığınca yetkili kılındığımızı, toplu iş sözleşme hukuku gereği greve gittiğimizi, sözleşme prosedürü gereği Çelik-İşverenin grevin sonlandırılması ve sendikamızın yetki belgesinin iptali talebiyle mahkemeye müracaatı sonucu grevin sonlandırıldığını, Yerel mahkeme kararına itirazımız nedeniyle Yargıtay hukuk dairesinin yerel mahkeme kararının hatalı olduğunu yetki belgesin iptal edilemeyeceği kararına hükmettiğini ve bu karara istinaden Sendikamız Türk Metal`in Dytech otomotiv işyerinde yetkili sendika olduğunu belirtik. Yukarıda açıkladığımız sürecin tamamı yasalar ve kanunlar çerçevesinde gerçekleşmiş süreç olmasına rağmen Çelik-İş temsilcisinin Anayasa ve yasalar çerçevesinde hiç bir resmi belgesi olmadığı halde, Kurdukları kirli ittifaktan olsa gerek hala gerçekleri çalışanlardan saklamakta, kamuoyunu yanıltmaktadır. 

İŞÇİNİN MENFAATLERİ İÇİN ÇEKİLİRİZ
Buradan gazeteniz aracılığı ile kendisine ve sendikasına “Hodri Meydan” çağrısında bulunuyoruz. Biz Türk metal sendikası olarak çalışma bakanlığından aldığımız yetki belgesini ve Yargıtay hukuk dairesinin vermiş olduğu kararı ortaya koyuyoruz. Çelik-İş olarak Siz, Anayasal sistem içerisinde, yasalar çerçevesinde Çalışma Bakanlığınca verilmiş yetkili olduğunuza dair 17 ay boyunca resmi bir belge ortaya koyun Türk Metal olarak biz işçinin toplu sözleşmeden doğacak menfaatleri doğrultusunda sürecin içinden çekiliriz. Aksi takdirde; işverenin daveti ile çöreklendiğiniz işyerinde eğer bizim ortaya koyduğumuz gibi yasal olarak belge koyamazsanız siz gölge etmeyi bırakıp sürecin içinden çekilecek misiniz?  Var mısınız? Değerli Dytech çalışanları, değerli arkadaşlarım; Sürecin başından beri işveren ve işverene taşeronluk görevi yapanlara karşı mücadele yürüttüğümüz işyerinde, alın teri emek döken tüm Dytech çalışanlarına sesleniyorum. İnsanca çalışıp, İnsanca yaşamak İçin alın teri emek döktüğünüz işyerinde sendikamızın Anayasa ve yasalardan aldığı güç ile resmi sözleşmeyi hayatımıza yansıtmak İçin, hep beraber baskı ve tehditlere boyun eğmeden, tahriklere kapılmadan, birbirimizi öteki görmeden, sağduyulu yaklaşımlarla ortak değerlerimiz, Anayasamız ve yasalar çerçevesinde elde edilen toplu sözleşme düzeni içinde alın teri emeğimizin değerine hep birlikte sahip çıkalım. 

BİR OLALIM DİRİ OLALIM

Tekrar bir araya geldiğimiz ve gelmeye devam edeceğimiz şu günlerde mücadelemiz; insanca çalışıp insanca yaşamak için, emeğimizin sömürülmesine karşı, geriye dönük alın teri emeğin hakkını almak için, geleceğimizi sağlam temellere oturtmak için, taşeron sendikal anlayışı yok edip aramızdan def etmek için, işçiyi aldatanlara, işçiye yalan söyleyenlere karşı, anayasal haklarımızı engelleyenlere karşı, ekonomik ve sosyal çıkarlarımızı toplu iş sözleşmesi düzeni içinde belirlemek için, eşitlik ve Adaleti sağlamak için, kötülere yanlışlara ve haksızlıklara karşı olacak. Kısaca özetlemeye çalıştığım süreç içinde işveren ve işverene taşeronluk yapanlar nedeniyle zaman zaman anlaşmazlıklar yaşamış bir birimize ters düşmüş olabiliriz. Her ne olursa olsun herkes iyi bilmelidir ki, aldatanlar tarafından hataya sürüklenmiş üyelerimizle olan bağlarımız asla koparılamayacaktır. Üyelerimizle yıllarca emek sarf ederek oluşturduğumuz ağabey-kardeş ilişkimiz dün olduğu gibi bu günde ilelebet devam edecektir ve hiç bir sebep bu gerçeği değiştiremeyecektir Şimdi Birlik zamanı. Bir olalım iri olalım diri olalım.”

Ayşegül KALAYCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.