1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Metal'den Enpay açıklaması: “Malum sendikayı yaklaştırmayacağız”
Türk Metal'den Enpay açıklaması: “Malum sendikayı yaklaştırmayacağız”

Türk Metal'den Enpay açıklaması: “Malum sendikayı yaklaştırmayacağız”

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız yaklaşık 100 kadar sendika üyesi ile Enpay Fabrikası önüne giderek, Birleşik Metal İş Sendikası’nı kastederek “Malum sendikayı Enpay’a yaklaştırmayacağız” dedi.

A+A-
850 kadar Enpay çalışanından 500 kadarı Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal İş Sendikası’na üye olmuştu. Birleşik Metal İş Sendikası’na üye olan ve yapılan eylemlerde ön planda olan aralarında sendikanın işyeri baştemsilcisi Nuri Fidan’ın da bulunduğu 11 işçi önceki gece cep telefonlarına atılan bir mesaj vasıtası ile işten atıldı. Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı ve sendika üyesi fabrika işçileri işten atılan işçilere destek olmak amacıyla fabrika önünde eylem yapmıştı. Dün sabah saatlerinde de Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Yakup Yıldız 100 kadar sendika üyesi ile Enpay’a gitti. Şube Başkanı Yıldız fabrikaya girerek işçiler ve fabrika yöneticileri ile görüştü. Fabrika çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Şube Başkanı Yıldız, “Malum sendikayı Enpay’a yaklaştırmayacağız” dedi. 

PKK BAĞLANTILI MALUM SENDİKA

Yıldız açıklamasına şöyle devam etti: “Burada Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 31 Ağustos 2017 tarihine kadar yetkili şube başkanı olarak bulunmaktayız. Ülkemizde Bursa’da başlayarak ekonomik gelişimin hedef alındğu sürecin bölgemize ve Enpay’a yansıması sebebiyle 18. 6. 2015’te PKK bağlantılı malum sendikanın Ramazan ayının ilk günü ‘sahur yemeği vermiyorlar’ aldatmacasıyla hem Enpay hem de İzmit halkını aptal yerine koyarak iş durdurmuştur. Oysa bu fabrika 20 yıllık faaliyetine bakıldığında bu malum sendika yöneticisinin bugünlerde ifade ettiği ‘sahur yemeği vermediler’ örneğini asla göremeyeceksiniz. Eylemi meşrulaştırmak adına önceden planlanarak yapılmış bir eylemdir. Eylemin akabinde 18.6.2015 tarihinde saat 15.00 sularına kadar ertesi gün işin durması ve eyleme öncülük eden 15 kişi iş verenin mahkemeye müracatı sonucu hakimler vasıtasıyla tespit edilmiştir. Ve dün itibari ile 11’inin iş akdi 4857 25/2 maddesi gereği tazminatsız olarak feshedilmiştir. 

240 BİN EURO EYLEMCİLERDEN ALINACAK

Ayrıca 18.6.2015’te işin durması sebebiyle işverenden alınan zarar tespiti 240 bin Euro’dur. Bu oluşan maddi kayıpların da eyleme öncülük edenler tarafından tazmin edileceği yönünde bilgiler alınmıştır. Sendikamız Türk Metal, yetkisiz sendikanın içeride aldattıkları insanlar vasıtası ile yasadışı eylem hareketi içerisinde bulunan çalışanlar hakkında 6356 sayılı sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanununun 78.maddesi f bendi gereği kanunsuz eyleme katılmaktan ötürü işkur’a müracat edilerek katılanlar hakkında 700 TL’yi bulan cezai işlemin başlatılmasını talep edecektir. Yine kanunun 78. Maddesi gereği kanunsuz eylemi dışarıdan organize eden malum sendika hakkında bakanlığa müracat edilerek idari para cezası kesilme işlemleri yapılmasını talep edecektir. 

KORKAK FARELER GİBİ

Malum sendika şube başkanı atar gider yaparak Türk Metal üye ve yöneticilerine ‘tavuk gibi korkmayın insan içine çıkın etek giyin’ muhabbetinde bulunmuştur. Biz bunun için bugün buradayız. Etek giyen şube başkanı bizim geleceğimiz öğrenince fabrika sahasından kaçarak uzaklaşmıştır. Korkak tavuğun kim olduğu bu yaklaşımlardan çok açık anlaşılmaktadır. Korkak fareler gibi gemiyi ilk terk eden Baltacı oldu. Bugünki iş yeri ziyaretimizde çalışanlarla istirahat molasında görüşerek yaşanan süreç ekonomiye vurulmak istenen yabancı sermayenin ülke dışına kaçmasını amaçlayan büyük bir ihanetle eş değer oyun olduğunu ifade ettik. Ayrıca 7 Haziran genel seçim sonuçlarına bakıldığında sahnelenmeye çalışılan oyunun boyutlarından söz ettik. Seçim öncesi ve içinde bulunduğumuz günler çok açık gösteriyor ki ekonomideki dolar ve euronun TL karşısındaki kazancı en çok bordrolu çalışanları olumsuz etkilemiştir. Ailesi ve ülkesi için çalışanlar bu süreçte gerçekleşen bariz sonuçları dikkate almalıdır. Ve marjinal hain işbirlikçi aktörlerin etkisinden süratle kurtulmalıdır. Bu söylemlerimiz ile işyerinde çalışan bu hataya sürüklenmiş arkadaşlarımızın kendi yuvalarına Türk Metal Sendkası’na geçişleri şu anda süretle devam etmektedir. Kendilerine hoşgeldiniz diyoruz. 

TEMSİLCİLER SANDIKLA BELİRLENECEK

Yaşanan hareketlerden sendika olarak tabiki bir takım dersler ve mesajlar alıyoruz. Bu mesajlara istinaden öncelikle endüstrüyel ilişkiler süratle geliştirlerek üyelerimizle her zamankindan daha çok dialog içinde olacağız. Çalışma barışı ve uzlaşıyı egemen kılıp işin, iş yerinin gelişimi, çalışanların sağlıklı güvenli iş koşullarında adil hakkaniyetli ücret seviyesine erişimini sağlayacağız. Bunların dışında 1-2 Ağustos tarihinde yapılacak olan genel merkez genel kurulunda tüzük tadilatına giderek üyelerimize yılda 100 milyon TL ayni yardımda bulunacağız. Bu ayni yardımın ilk dilimi önümüzdeki kurban bayramı içinde olacak. Tüzük tadiline gidilerek iş yeri temsilcilerimizi iş yerlerine sandık koyarak seçimle belirleyeceğiz. Çalışanların bu süreçte genel merkeze vermiş olduğu mesajlar doğrultusunda gelişmelere açık şeffaf olduğumuzun bilinmesini isteriz. Malum sendika kara propaganda yapılıyor. Yasa dışı eylem faaliyetinde olanların yanında olmayacağım. Biz Anayasaya bağlı kuruluşlarız.”

Ayşegül KALAYCI

Bu haber toplam 4306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
60 Yorum