1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk olmanın gururunu yaşadık
Türk olmanın gururunu yaşadık

Türk olmanın gururunu yaşadık

56 ncı Eurovision yarışması, Almanya'da yapıldı. Son yıllarda Eurovision'da bir hayli başarılı sonuçlar alan Türkiye, bu yıl yanlış bir grup, kötü bir şarkı seçmişti. Türkiye'yi temsil eden Yüksek

A+A-

56 ncı Eurovision yarışması, Almanya'da yapıldı. Son yıllarda Eurovision'da bir hayli başarılı sonuçlar alan Türkiye, bu yıl yanlış bir grup, kötü bir şarkı seçmişti. Türkiye'yi temsil eden Yüksek Sadakat, daha ilk turda elendi, finalde yarışamadı.

Ancak geçen cumartesi gecesi yapılan final yarışmasında, Avrupa'daki Türkler kenetlendiler. “Madem Türkiye yok, o hâlde kardeşimiz başarılı olsun” dediler. Azerbaycan'ı temsil eden grubun şarkısı, öyle bu yarışmada birinci olacak kadar dikkat çekici değildi. Hatırlıyorum Hadise'nin yarıştığı sene Azerbeycan'ın çok daha sağlam bir parçası ve renkli sahne showu vardı. O şarkıyla ancak üçüncü olmuşlardı. Bu kez Türkiyelilerden büyük destek aldılar. Azerbaycan, tarihinde ilk kez, üstelik rakiplerine fark yaparak Eurovision birincisi oldu.

Sonucun belli olmasının ardından Azerbaycan'ı temsil eden 30 yaşındaki Nigar Jamal'ın sahneye elinde Türk bayrağı ile çıkması, bütün Avrupa'ya, “Biz de Türk'üz. Tek millet, iki devletiz” mesajı vermesi önemliydi.

Gelecek yıl, 57 nci Eurovision yarışması Bakü'de yapılacak. Bu yarışma sırasında da Türkiye-Azerbaycan kardeşliği bir kez daha tüm Avrupa'ya gösterilecektir.

İnternetçileri kızdırmamak lazım

Türkiye'de demokratik hak kullanımı, herhangi bir olay karşısında insanların bir araya gelip tepki göstermeleri pek yaygın değildir.

Ülkemizde en önemli, insanların canını en çok sıkan ve acıtan olaylarda bile düzenlenen mitinglerde katılımcı sayısı düşük kalmıştır. Değil mitinge katılmak insanlarımız çoğu zaman bir destek imzası vermekten dahi kaçınır.

Ama ülkemizdeki internet kullanıcıları, bilinen Türkiyeli profilinden daha farklı. Bu fark “İnternete Dokunma” eylemi sırasında açıkça görüldü.

10 gün gibi çok kısa bir zaman önce başlatılan “İnternete Dokunma” kampanyası sanal ortamda 600 bin destekçi buldu. Bu eylemin devamı olarak geçtiğimiz Pazar günü 31 şehirde yürüyüşler düzenlendi. Özellikle İstanbul İstiklal Caddesi'ndeki yürüyüş ilginç görüntülere sahne oldu. 40 bin civarında internet kullanıcısı ellerinde son derece ilginç sloganların yer aldığı pankartlarla yürüdü.

Protestocuların çok önemli bölümü gençlerdi. Bu gençler 80 sonrasının depolitize edildiği söylenen tipleri. Etliye, sütlüye karışmayan; karşılaştıkları haksızlıklara sessiz kalan gençler. Ama internette giderek artan sansür onların da sabrını taşırmış. Seslerini yükseltme kararı almışlar.

AKP iktidarı şimdilik bu seslere karşı umursamaz davranıyor. İnternette sansür uygulamayacaklarının garantisini vermiyorlar. Bence dikkatli olmaları gerek. Sadece bu nedenle 12 Haziran seçimlerinde beklemedikleri bir oy kaybına uğrayabilirler…

Adil Gür'den sürpriz olabilir iması

Son genel seçimler öncesi yapılan anketler içinde neredeyse tam isabet kaydeden tek araştırmacı A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür olmuştu.

12 Haziran seçimlerine sadece 25 gün kaldı. Ortalarda çok fazla anket sonucu gözükmüyor. Arada bir A&G'nin anketleri gazetelere yansıyor.

Adil Gür de aslında son araştırmasının sonuçlarını açıklarken, biraz kıvırtmış. Ancak CHP'nin oylarının yüzde 30'ları bulacağını söylemek zorunda kalmış. Adil Gür, “AKP bu seçimde sahil kentlerinde biraz yükselecek. AKP'nin oyları yüzde 45-50 arasında, CHP yüzde 30'u bulur. MHP barajı rahat geçer” diyor. Adil Gür, BDP'nin de 28-32 arasında bağımsız aday çıkartabileceğini öngörüyor.

Başarılı araştırmacı bu raporu ve tahminlerini açıklarken, “Milletvekili seçimleri ile referandum birbirinden çok farklıdır. Son üç hafta içinde resim çok değişebilir. Önemli sürprizler olabilir” diyerek bir manevra alanı da bırakıyor.

12 Haziran seçimlerinin fotoğrafı gerçekten de hâlâ net değil…

Bu seçimde sürpriz sonuçlar ne olabilir?

AKP'nin yüzde 50'yi aşması ya da yüzde 40'ın altına inmesi sürprizdir.

CHP'nin yüzde 30'u aşması ya da yüzde 25'in altına düşmesi sürpriz olur.

MHP'nin yüzde 20'ye dayanması ya da baraja takılması sürpriz olarak görülebilir.

ABD'de, Avrupa'da seçim sonuçları, öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarıyla hemen hemen eşit çıkar. Ama Türkiye'de bazı seçimlerde hiç beklenmeyen sonuçlar çıktığı görüldü. Bakalım bu seçimde ne olacak?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.