1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Türk Sağlık-Sen'den bakanlığa ilginç benzetme
Türk Sağlık-Sen'den bakanlığa ilginç benzetme

Türk Sağlık-Sen'den bakanlığa ilginç benzetme

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı’nın nöbete gitmeyen Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına verilen Beş “5” Ceza ihtar ceza puanının Yirmi “20” ceza puanına yükseltmesini eleştiren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Sağlık Bakanlığı çürük k

A+A-
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker bugün şube binasında bir basın açıklaması yaptı. Çeker Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlığı Çalışanlarına karşı uyguladığı zorunlu Cumartesi nöbetleri için yine farklı bir mizansen gerçekleştirdi. Masaya 3 adet çürük kabakları koyan Çeker, “Sağlık Bakanlığı çürük kabak tadı verdi” dedi. Basın açıklamasına başkan yardımcısı Zekai Dumlupınar, eski yönetim kurulu üyesi Erol Kalemer ve Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan katıldı. 

ASM ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

Bakanlığın mevzuatı kullanarak çalışanı tehdit etme yolunu seçtiğini söyleyen Çeker, “Bu uygulamaya karşı bizde Türk Sağlık-Sen olarak 20 değil 100 puan bile ceza verseniz bu nöbetleri tutmayacağız demiştik. Zalimin zulmüne razı olmayacağımızı, mücadeleye devam edeceğimizi ilan etmiştik. Bizim bu tavrımızın aynısını Aile Sağlığı Merkezi çalışanları yönetmelik değişikliğinden sonraki ilk cumarteside göstermişlerdir. Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan sağlık çalışanlarının Yüzde 80 Cumartesi nöbetine gitmemiş dir. Zulme rıza göstermeyip, hakları için tavır gösteren tüm ASM çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. 

Çeker şunları kaydetti:


DAVA AÇACAĞIZ

Söz konusu demokratik hakkın kullanılmış olması sebebi ile haklarında işlem başlatılması ve ihtar puanı ile cezalandırılmaları durumunda söz konusu işlemin durdurulması ve iptali istemi ile davalar açılacağız. Ayrıca ilgili idareciler hakkında eylemlerine uyan iddialar çerçevesinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır. Üye olunan Sendikalar, Türk Tabipleri Birliği, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Aile Sağlığı Elemanları Derneği tarafından alınan kararlar kararlılıkla uygulanmaya devam edilecektir.

BAKAN İSTİFA ETMELİDİR

Sağlık Bakanlığı Cumartesi nöbetlerine gidilmeme oranlarının istatistiğine bakarak buradan kendisine bir ders çıkarmalı bu işi artık kaşımamalı, çalışma hayatını germemelidir. Konunun tarafları ile orta yolda buluşma zemini aramalıdır. Çalışan kabak tadı vermekten vaz geçmelidir. Aile Hekimliğinde fedakarca çalışan sağlık çalışanlarını rahatsız edici çalışma barışını zedeleyici, Aile Hekimliğinin ruhuna aykırı uygulamalardan vaz geçmelidir. Sistemdeki aksaklıkları giderme yolunda çalışmalar yapmalı, sağlık çalışanın ekonomik ve özlük hakları ile ilgili iyileştirmeleri bir an önce hayata geçirmelidir. Ya da istifa etmelidir. 

SÜRESİZ İŞ BIRAKMA

STK’lar ile müzakere edilmeksizin alınacak her türlü karar ve getirilecek uygulamalar başarısızlığa mahkumdur. Bakanlık Aile Hekimi , Aile Sağlığı Elemanlarının cellatlığına soyunsa da, zalimlik için mevzuatı bir kılıç gibi bir ona bir bu yana savursa da kaybedecektir. Demokratik eylemlere katılanlar hakkında disiplin ve idari işlem yürütülmesi, ihtar puanı uygulanması, ihtar puanı cetvelinde ölçüsüz değişikliklere gidilmesi ve nöbet görevlendirmelerine devam edilmesi durumunda yine sendikaların alacakları kararlar doğrultusunda uzun süreli veya süresiz iş bırakma gündeme alınacaktır. Bu angarya ve izin haklarını yok eden Cumartesi nöbetleri de elbette ki sonlanacaktır. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.