1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Türk siyasetine örnek olmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Türk siyasetine örnek olmalı

A+A-
Kocaeli siyaseti, geçen Cuma akşamı çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi. 2002 yılı sonunda AK Parti’nin iktidara gelişiyle birlikte başlayan, adım adım sertleşip, keskinleşen toplumsal kutuplaşmanın yumuşatılmasına yönelik çok önemli bir adım atıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilimizde ana muhalefet CHP’nin önemli isimlerini davet etti. Birlikte yemek yediler. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, CHP İl Başkanı,  milletvekilleri ve CHP’li Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini ayrıntılı biçimde bilgilendirdi.
CHP’liler de projelerle ilgili fikirlerini söylediler. Bu toplantının en önemli tarafı, AK Partililer ile CHP’lilerin aslında bir araya gelebileceğini, konuşup, tartışabileceğini göstermesiydi. Üstelik, iki taraf da birbirinden memnun kaldı.
AK Partili Büyükşehir yöneticileri, CHP’li muhaliflerin; CHP’li muhalifler AK Partili Büyükşehir yöneticilerinin aslında “Öcü”, “Hain” olmadığını gördü, anladı. 
Şimdi, Kocaeli’de atılan bu güzel adımı, Türkiye siyasetine yaygınlaştırmak lazım. Kurtuluş yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan  “Başkanlık sistemi” için bastırıyor. İçinde “Başkanlık sistemi” olsa da, olmasa da yeni Meclis yeni bir Anayasa yapmak zorunda. Elbette yeni Anayasa için halkın oyuna, referanduma  başvurmak mümkün. Ama önce Meclisin , en azından iktidar ile ana muhalefetin birlikte çalışması, ortak bir metin hazırlaması lazım.
7 Haziran sonrası yapılan beyhude koalisyon görüşmeleri sırasında Başbakan Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, birbirlerini daha yakından tanıma imkanı bulmuşlardı. Sonra aralarında torun muhabbeti bile yaptılar. Şimdi, yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi için de Ankara’da AK Parti ile CHP kurmayları bir araya gelebilir. Başbakan Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu konu üzerinde baş başa çalışabilir. Bütün Türkiye görüyor ki, Başbakan Davutoğlu, uzlaşma konusunda en azından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre daha ileride. Her fırsatta yeni Anayasa’yı Meclis’te uzlaşma ile hazırlamak istediğini söylüyor. Otursunlar, konuşsunlar..İzmit’te yapılanı örnek alsınlar.
Türkiye siyasetinin, taraflar arasında sağlam diyaloglara, makul noktalarda uzlaşmalara çok ihtiyacı var. Bu ülkede halk tarafından seçilen hiç kimse, Vatan haini” değildir. Hiçbir siyasetçinin, kendisi gibi düşünmeyenleri düşman göme lüksü de yoktur. İnsanlar, oturup konuşarak pekçok önemli sorunu birlikte aşabilirler. 
HANGİ İLÇEDEN KAÇ İL DELEGESİ SEÇİLDİ 
İlçe adı                        İl delegesi
İZMİT                                 159
KARTEPE                               34
KANDIRA                             17
GÖLCÜK                               63
BAŞİSKELE                           18
DİLOVASI                                5
DARICA                                   48
ÇAYIROVA                              32
DERİNCE                                 53
KÖRFEZ                                   46
KARAMÜRSEL                        21
GEBZE                                   104
------------                        --------------
TOPLAM                              600
CHP’de asıl mücadele şimdi başlıyor 
Öncelikle kutlamak lazım.. CHP’nin ilimizdeki 12 ilçe kongresinin bu kadar sakin, bu kadar olgun geçmesini beklemiyordum. Belli ki, 1 Kasım hezimetinden parti ders çıkartmış. 
İlçe kongrelerinin dört dörtlük olduğu söylenemez. Hemen hepsi gecikmeli başladı. Gereksiz konuşmalar oldu. Mahallelerinden, köylerinden ilçe kongresi delegesi seçilen, üç yıllık süre içinde tek görevleri ilçe kongresine gelip oy kullanmak olan pekçok delege, kongreye gelme zahmeti göstermedi. Bazı kongrelerde ufak tefek tartışmalar da yaşandı. Ama kabul etmek gerekir ki, CHP’de parti içi demokrasi işledi. Kongrelerin sonuçlarına kimse itiraz edemez. Hiç kimse, “Benim hakkım yendi. Bana haksızlık yapıldı” da diyemez. Kimsenin önü kesilmedi, isteyen çıktı aday oldu, yarışa girdi.
*ARTIK GÖZLER İL KONGRESİNDE 
12 ilçede kongreler tamamlandı. Şimdi gözler, 27 Aralık’taki il kongresine çevrildi. 12 ilçenin bazılarında seçime tek liste ile gidildi. Ama CHP’de, bütün illerde olduğu gibi, ilimizde de mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerle, Kılıçdaroğlu’nun değişmesini isteyen ayrı gruplar var. Partide nihai hedef, 16-17 Ocak’taki büyük kurultay. 
Tabii önce il kongresi geçirilecek.  12 ilçedeki kongrelerde toplam 600 il delegesi seçildi. Üç de milletvekili var. Onlar, il kongresinin doğal delegeleri. Yani, 27 Aralık’taki il kongresinde 603 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor. 
Kim ne derse desin.. CHP delegeleri “Asker” değildir. Hepsi emirle hareket etmez. Elbette bölünmüşlük var. Elbette oyunun rengi belli olan yüzlerce delege var. Ama, 27 Aralık’taki il kongresi için kimse “Çantada keklik” gözüyle bakamaz.
İl kongresi için en fazla delege İzmit ilçesinden seçildi. İzmit’ten 159 il delegesi belirlendi. Malum, iki liste vardı. Kongreyi, mevcut milletvekilleri ile, Selman Yıldırım’ın desteklediği Küçükkaya listesi kazandı. Ama İzmit kongresinde seçilen 159 il kongresi delegesinin tamamının il kongresinde Selman Yıldırım ve milletvekillerinin göstereceği listeye oy vereceğini kimse iddia edemez. Küçükkaya, il delegasyonu listesinde mümkün olabildiği kadar partiyi kucaklamaya çalışmıştı. Misal, kongredeki rakibi Hakan Tanta bile, il kongresi delegesi seçildi. 
İzmit’ten sonra, en fazla il kongresi delegesi seçilen ilçe Gebze. Gebze’den 104 delege gelecek. Gebze kongresini de parti içi muhalefet grubunun(Hurşit Güneş-Hikmet Erenkaya)  kazandığı biliniyor. Ama Gebze’den gelecek 104 delegenin de il kongresinde blok oy vereceği varsayılamaz.
Kartepe iktidar grubunun. Gölcük Sirmen ve ekibinin. Körfez parti içi muhalefetin. Derince’yi,  Başiskele’yi ortada gösterebiliriz. Kandıra ve Karamürsel Güneş’e biraz daha yakın.. 
Yani, hesap karışık.  Parti içindeki iktidar grubunun il başkanı adayı Cengiz Sarıbay..  Muhalefet kimi çıkartır, henüz belli değil. Ancak Cengiz Sarıbay da “Kaybetme riski olan” bir seçimde aday olmak istemiyor.
Şimdi 27 Aralık’taki il kongresine kadar CHP’de çok şeyler tartışılacak.. Bu tablo içinde kesinlikle en az iki liste çıkmasını bekliyorum. Çünkü parti içindeki görüş ayrılıkları, bir aday üzerinde uzlaşılamayacak kadar derin.. Herkes hesabı kendine göre yapıyor. Şu anda, parti içindeki tarafların hiç biri, “Benim kemiksiz 300 oyum var” diyemez.. Tek tek isimler üzerinde fikir jimnastiği yapılacak. Tek tek 600 il delegesi üzerinde markaj uygulanacak. 

*22 KURULTAY DELEGESİ 
Tabii, 27 Aralık’taki il kongresi de son ve nihai hedef değil. CHP’de kazan kaynıyor. 16-17 Ocak’taki kurultay çok önemli. Kocaeli’den 22 kurultay delegesi seçilecek. İl kongresinde il başkan adayı, il yönetim kurulu listesi kadar bu 22 kurultay delegesinin kimler olacağı da çok önemli. Bu konuda da çok çetin pazarlıklar yapılacaktır.
Cengiz Sarıbay, çok açık biçimde mevcut Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Sarıbay, “Bu aşamada partide Kılıçdaroğlu’ndan daha iyisi yok” diyenlerden.  Sarıbay aday olur, karşısına rakip çıkarsa, rakip aday da kuşkusuz Kılıçdaroğlu’nun değişmesini isteyen kanatın temsilcisi olacak. Büyük kurultayda  Kılıçdaroğlu’nun karşısına kim çıkar?. Muharrem İnce, Umut Oran, Mustafa Balbay isimleri şimdilik gündemde. 
Kuşkusuz kurultaydaki sonucu çok fazla delege ağırlığı olan İstanbul-Ankara gibi büyük iller belirleyecek. Ama Kocaeli’nin 22 delegesi de önemli. Kurultayda mevcut üç milletvekili (Hürriyet, Akar ve Tarhan)  da doğal delege olacaklar. Onların oyu, kendilerini merkez yoklaması ile hem 7 Haziran, hem 1 Kasım’da milletvekili yapan Kılıçdaroğlu’ndan yana olacak. Ama ya kongrede seçilecek 22 delege?.. İşte bu isimlerin belirlenmesinde  27 Aralık’a kadar büyük bir mücadele izleyeceğiz?..
Güneş, Kandıra’dan il kongresi delegesi oldu.. Kurultay delegesi olabilecek mi?. Güneş Kocaeli’den kurultay delegesi olursa, büyük kurultayda  nereye oynar?.. Sirmen ve Erenkaya kuşkusuz yine ayrı kutuplarda olacaklar.. Hangisi il kongresini kazanır?.. Hangisi  kurultay delegesi olur.?. Sirmen ve Erenkaya bu kongre döneminde de karşı taraflardaydı. Ama ikisinin birleştiği bir ortak konu var: İkisi de Kılıçdaroğlu’nun değişmesinden yana. 
Yani, CHP’de ilçe kongreleri bitti ama, asıl mücadele, asıl büyük kulis faaliyetleri şimdi başlıyor. İlçe kongrelerinde seçilen 600 il kongresi delegesi, 27 Aralık’a kadar çok sıkı markaj altında olacaklar. Biz haberciler için de çok hareketli ve ilginç günlere girdik.

*Biz de limon satmayalım
Rusya iyice küstahlaştı. Rus savaş gemisi Akdeniz’e inmek için İstanbul Boğazı’ndan geçerken bir Rus askerinin gemi güvertesinde omuzunda roketatarla poz vermesi, kabul edilebilir değildi. 
Uçağının düşürülmesini hazmedemeyen Putin’in Rusya’sı Türkiye’ye ambargo uygulamak için kararlar almış. Ruslar, Türkiye’den aldıkları yaş sebze ve meyve ile besleniyorlar. Şimdi, domates, hıyar,  mandalina, portakal Türkiye’den alınmayacak. Rusya sadece Türkiye’den limon alımını kısıtlayamıyor. Malum Ruslar özellikle soğuk kış aylarında çok Votka içer. Votka içenlerin de limona ihtiyacı var. Türkiye de karar almalı. Eğer Rusya bizim domatesi, hıyarı almayacaksa, biz de onlara limon satmayalım.. Rusya’da votkacılar ayağa kalkarsa, Putin bile yerinde duramaz.

*ÜRETECİYE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Kim ne derse desin.. Rusya’nın Türkiye’den aldığı meyve-sebzeye ambargo koyması, Türk üreticilerini etkileyecektir. Zaten hemen pekçok meyve ve sebzenin iç piyasadaki fiyatları da düşüyor. Domatesin, hıyarın tarla fiyatları dibe vurdu. Bu durum, üreticiyi çok olumsuz etkileyecek. Hükümetin Rus ambargosu nedeniyle yaş meyve-sebze üreten insanların büyük zararlara uğramasını mutlaka önlemesi gerekiyor. Bu ambargoda fiyatlar düşerken, aracı kaybetmiyor. Hatta tam tersine, meyve-sebze alanındaki aracılar bu durumu da fırsata çeviriyor. Asıl üreticinin emeği ziyan oluyor. Bu da ciddi bir sıkıntı yaratabilir. Mutlaka yerli üreticiyi korumamız gerekiyor. 

*İstanbul’a dev projeler 
Yeniden Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım, kolları sıvadı. Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul için gerçekten çok önemli ulaşım projeleri devreye alınıyor. Bakan geçenlerde açıkladı. Gebze ile Halkalı arasında banliyö tren hattı kuruluyor. Eskiden İstanbul’da Sirkeci-Halkalı arası tren vardı. İstanbul’un Avrupa yakasındaki toplu taşımanın en önemli damarıydı. Şimdilerde yok. Ama ilimizin Gebze ilçesinden başlayıp, Boğaz’ın altından geçerek Halkalı’ya gidecek yeni demiryolunun inşaatı hızlandı. 
Bir de  “Üç katlı tünel” projesi var. Yine Boğaz’ın altından geçecek. Dünyada örneği bulunmayan gerçekten inanılmaz bir proje..  Üç katlı dev tünelin orta şeridinden tren geçecek. Alt ve üst katları ise,  lastik tekerlekli araçların. Günde 6.5 milyon insanın bu tünelle ulaşımını sağlaması hedefleniyor. Yine Boğaz’ın altından geçecek, yine iki kıtayı birleştirecek. Bu üç katli tünelle ilgili ilk proje ihalesi, 23 Aralık’ta yapılacak. Hükümetin 2023 hedefleri arasında 
Gebze-Halkalı tren projesi ve üç katli tünel projesi bittiğinde İstanbul rahatlayacaktır. Zaten 3 ncü Boğaz köprüsü de bitiyor. İstanbul’a yapılacak hiçbir şey için “Gereksizdir” , “Fazladır” diyemeyiz. Ama biraz bizim buralara da bir şeyler gerekmez mi?. Biz hala Karamürsel, Köseköy, Gölcük battı-çıktıları için  Karayolları’nın onayı peşinde koşuyoruz. Bizim şehrimiz için büyük önem taşıyan Kuzey Marmara Otoyolu projesi bir türlü ihale edilemiyor. Pendik-Adapazarı banliyö treni ortada yok. Cengiz Topel Havaalanı hala git gel Trabzon’la sınırlı. 
İstanbul’a bu kadar büyük işler yapılırken, ucundan kıyısından biraz bizim de istemeye hiç hakkımız yok mu?
Bu yazı toplam 518 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.