1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkeri; “Mimarların kurduğu dil önemli”
Türkeri; “Mimarların kurduğu dil önemli”

Türkeri; “Mimarların kurduğu dil önemli”

Mimarlar Odası tarafından, Mimarlık Haftası kapsamı ile düzenlenen “Türkiye’deki İslam Tapınma Mekanı Tasarımları” konulu konferans Taş Bina’da gerçekleştirildi.

A+A-

GTÜ Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Türkeri’nin konuşmacı olarak katılım gösterdiği konferansta; Mimarlar Odası Genel Merkezi MYK Üyesi Arsal Arısal, Kocaeli Şube Başkanı Kamuran Öztekin ve yönetimi, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Şube Yönetimi’ni temsilen Halil İbrahim Uzunoğlu ve Hüseyin Kır katılım gösterdi. Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Türkeri, tarafından verilen konferansta İslam Tapınma Mimarlığı’na dair birçok konu ele alındı.


“TOPLUM MEKAN KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİNİ BEKLİYOR”
Toplumun mimarlıktan beklentileri üzerine konuşan Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Türkeri, “Toplumun aslında mimarlıktan bir beklentisi var. O da sokakta insanların açık veya örtük bir şekilde dile getirmese de şu fikre katıldığını düşünüyorum. Mimarlıktan mekanın kalitesini yükseltmesini bekliyor. Dolayısıyla biz mimarlar olarak bunun üzerinden toplumsal alanlara ve mimarlık alanının problemlerine yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’deki İslam Tapınma Mekanları aslında cami tasarımları. Fakat öz Türkçe’deki karşılığı ile biz tapınma mekanları olarak adlandırabiliriz diye düşündüm. Konuşacağım şeyler biraz tehlikeli şeyler. Şöyle ki Türkiye’de ki mimarlık ortamı veya toplumsal durum açısından tehlikeli. Çünkü herkes kendi vicdanı üzerinden bu duruma yaklaştığı için yanlış anlaşılmalara mümkün bir konu. Fakat biz bilimsel açıdan meseleye yaklaşacağız” dedi. 
 

“DİL DERİNLİĞE İŞARET EDİYOR”
Konuşmasına devam eden Türkeri , “Bu konu hakkında bilimsel bir çalışma yapmak için tarihsel olarak geriye gidiyoruz. Aslında geriye doğru gittikçe meseleyi çözümlemeye başladıkça karşılaştığımız bir tane kelime var. ‘Kutsal’. Ondan daha geriye gittiğimizde ‘sarih’, saydam, belirsiz bir alana çıkıyoruz. Yani bir taraftan tekrar oruç başlıyor, tekrar kurban başlıyor. Yani bunlar günümüzde İslamiyet ile kıyasladığımızda örtüşen birçok parça ile karşılaşıyoruz. Halbuki dinler biri diğerini reddederek ya da arka arkaya eklenerek oluşagelen bir olgu. Dolayısı ile bu kavramlarla bu kelimeler ile bu konuyu dil üzerinden kurmaya başlıyoruz. Dolayısıyla mimarların bu meseleyi ele alırken duruma yaklaştığı çerçeve kadar kurduğu dil de önemli. Çünkü o bir derinliğe işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Gülşah Yücel
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.