1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkiye, 32 Rum'a tazminat ödeyecek
Türkiye, 32 Rum'a tazminat ödeyecek

Türkiye, 32 Rum'a tazminat ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin Türkiye aleyhine tazminat kararı aldığı ve aralarında kapalı bölge Maraş’taki taşınmazı için tazminat kararı bulunan Kıbrıslı Rum Lordos’un başvurus

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin Türkiye aleyhine tazminat kararı aldığı ve aralarında kapalı bölge Maraş’taki taşınmazı için tazminat kararı bulunan Kıbrıslı Rum Lordos’un başvurusunun da bulunduğu 32 Kıbrıslı Rum’un tazminatlarının kesinlik kazandığı bildirildi. Ayrıca Türkiye’nin tazminat miktarlarına ilişkin itirazının AİHM tarafından kabul edilmediği bildirildi.

Politis gazetesi, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu ve Dimopulos davasıyla ilgileri bulunmadıkları için AİHM tarafından tazminata bağlanan Lordos ve 32 Kıbrıslı Rum’un dava kararının kesinlik kazandığını, Türkiye’nin davaların AİHM oturumuna havale edilmesi yönündeki itirazının reddedildiğini yazdı.

Habere göre, AİHM’nin internet sitesinde yayınlanan karar uyarınca Türkiye, söz konusu 32 dava için belirlenen tazminat miktarlarını faizleriyle birlikte temmuz ayın kadar ödemekle yükümlü olurken, tazminatların ödenmemesi durumunda 32 dava Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne götürülecek.

Gazete, AİHM’in bu kararının, tapular Kıbrıslı Rumlarda kalacak şekilde Türkiye’ye getireceği yaklaşık 20 milyon Euro’luk mali yükün yanı sıra, kapalı bölge Maraş’taki taşınmazı için tazminat talep eden Lordos’un başvurusunu da nihai karara bağlaması açısından büyük önem taşıdığını öne sürdü.

Lordos davasının, Maraş’ta taşınmazı bulunan Kıbrıslı Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurularında talep edecekleri tazminatlar konusunda örnek görevi göreceğini ifade eden gazete, henüz tazminat miktarı belirlenmeyen dava için AİHM’in taraflardan, üç ay içerisinde tazminat konusundaki görüşlerini sunmalarını talep etmesinin beklendiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.