1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye, ABD, İran ve Çin
Türkiye, ABD, İran ve Çin

Türkiye, ABD, İran ve Çin

Ülkemizi yöneten AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan, hem ABD hem de İran’la iyi ilişkiler kurmaya özel önem vermektedir. Şu andaki görünüm, ABD’nin İran’a saldırısını desteklemediğimiz noktası

A+A-

Arada sırada alevlenen bir konuya değineceğim bugün. Yazımın başlığındaki Çin sözcüğü birçok kişiyi şaşırtmış olabilir. Ne alakası var? diyebilirsiniz. Ona da değineceğim.

Ülkemizi yöneten AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan, hem ABD hem de İran’la iyi ilişkiler kurmaya özel önem vermektedir. Şu andaki görünüm, ABD’nin İran’a saldırısını desteklemediğimiz noktasındadır. Ulusumuzun genel tavrı da budur. Bu yaklaşım, bence de doğrudur. Özellikle komşu devletlerle karşılıklı iyi ilişkiler içinde olmak, bizim de onların da  yararınadır kuşkusuz.

Benim anlamakta zorluk çektiğim, ABD ile İran iki düşman devletken bizim bu iki ülkeyle de nasıl iyi geçiniyor olduğumuzdur. Bu diplomatik bir başarı mıdır, yoksa bizim göremediğimiz başka şeyler mi var? Bu konuda yanında olmadığımız ABD’nin bizim dostluğumuza güvenmemesi olasılığı vardır elbette. Bu olasılık, ABD’yle ilişkilerimizde bir kırılma noktası oluşturabilir. Çok karışık bir süreçten geçiyoruz.

Gelelim Çin konusuna. Bu ülkenin küresel güç olduğu gerçeğini kimse yadsıyamaz artık. Çin’in enerji tüketimi ABD’yi geçmiştir. Tabii ki bunda nüfusun da rolü vardır. Bu büyük ülkenin, kömürün dışında, enerji kaynaklarına gereksinimi vardır. Enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olan İran’ın Çin açısından önemi net bir biçimde ortaya çıkıyor.

Irak işgalinin nedenini öğrendi dünya. ABD’nin petrol nedeniyle Irak’ı yerle bir ettiği ve 1,5 milyon Müslüman’ın ölümüne neden olduğu, artık bilinen bir gerçek.

Büyüyen dev Çin, İran’dan enerji almakta; bu durum diğer küresel güç ABD’nin işine gelmemektedir. Haberleri hep Batı’dan aldığımız için, çoğumuz bunları bilememekteyiz. ABD düşündüğü savaşla bir taşla iki kuş vurmak istiyor. ABD’nin Irak’ta olduğu gibi, İran’da da enerji kaynaklarına hükmetmek ve bunun yanında Çin’in önünü kesmek istediği açık ve seçik. Ama madalyonun bir de öteki yüzü var.

İran’ın ABD karşısında dik durmasının nedenlerinden birincisi Çin, ikincisi Rusya’dır. Size abartılı gelebilir belki; ama gerçeğe en yakın olansa ABD’nin İran’a saldırısıyla III. Dünya Savaşının çıkabileceğidir. Bunu önce ABD’nin düşünmesi gerekir.

Dünya ve ABD şunu iyi bilmeli ki İran -kendi gücünün dışında, işte bu nedenlerin varlığıyla da- kolay yutulur lokma değildir.

 

İSU’ya Teşekkür

Aylardır süren sorun, kısa sürede bitti. Bu kadar basit işte: ilgilenmek, görmek ve gereğini yapmak.

Geçen hafta köşemde İSU’yu ikinci kez uyardığım konu, ana vanadan su sızmasıyla ilgiliydi. Bu yazım nedeniyle, geçen cuma günü, yani ikinci yazımdan bir gün sonra İSU’dan arandım. Cep telefonu numaramı gazetemden öğrendiklerini sanıyorum. Beni etkileyen, telefondaki kişinin beyefendi tavrı, özür dilemesi ve teşekkür etmesiydi. Şaşırıp kaldım. Böyle insanlar da var ülkemde diye, gelecek günler için umutlandım.

Daha önceki uyarımı gözden kaçırdıkları için özür dileyen ve konuya duyarlılık göstermem nedeniyle bana teşekkür eden bu değerli insanın adını bilmiyorum. Kendisine, onarımda emeği geçenlere ve İSU’ya teşekkürlerimi iletmekten büyük bir sevinç duyduğumu belirtmek istiyorum.

Benim ya da bir başka vatandaşın görevi değil bu bozuk vanayı onarmak; ama görevini hakkıyla yapmayan o kadar çok kurum var ki ülkemizde, işte sadece bu nedenle bile, görevini yerine getiren kurumlar hemen gönlümüzü fethediyor.

Basındaki içtenlik dolu uyarılar, işte böyle dikkate alınmalı ve vatandaş memnun edilmelidir. Görüldüğü gibi, çok da zor değil bu.

 

Sağlık

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, cildin genç kalması için güneş ışınlarından sadece yazın değil, kışın da korunmak gerektiğini belirterek, “Bol su içme, bol sebze ve meyve tüketme cildin nemlenmesine neden oluyor ve cildi genç tutuyor” dedi.

Prof. Dr. Öztürkcan,  yaptığı açıklamada, insan derisinin genetik yaşlanma ve çevresel faktörlerden dolayı yaşlandığını, genetik yaşlanma kişiden kişiye değişse de cilt yapısına bağlı olarak devam eden bir fizyolojik süreç olduğunu, çevresel faktörlere önlem alınması halinde yaşlanmanın geciktirilebileceğini kaydetti.

Güneş ışınları, hava kirliliği, kimyasal maddeler, sigara, yetersiz beslenmenin cilt yaşlanmasında önemli etkenler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öztürkcan, “Yaşlanmanın en büyük nedeni güneş ışınları. Genetik yaşlanmayı önleyemiyoruz her ne kadar kök hücre çalışmaları gibi değişik çalışmalar olsa da şu an için bunu durduramıyoruz. Ama çevremizin derimize oluşturduğu zararlar çok fazla. Yaşlı görünmemizde bu etkenler çok büyük yere sahip. Biz bunları önleyerek deri yaşlanmasını önemli oranda geciktirebiliriz. 'Yaşlanmayacağız hep genç kalacağız' diye beklentiye girmemek gerekiyor ama dış etkenlerle oluşan yaşlılığı büyük ölçüde geciktirebiliriz” dedi. (…)

(Kaynak: www.gazeteport.com.tr, 2 Ekim 2010)

 

A. Uğur Olgar’dan “Kıyıları Tutsak”

Öncelikle belirtmem gerekir ki şairin beşinci kitabı Kıyıları Tutsak’ta (Mühür Kitaplığı, 64 sayfa, haziran 2010) yer alan şiirleri ortalamanın üstünde buldum. Dili zorlamadan yazan Olgar, kendine özgü sesi de yakalamış. Ne mutlu… Bu anlamda, ustalık dönemi şiirlerinden oluşmuş bir kitapla karşı karşıya olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hayatı, özellikle dış dünyayı şairce değerlendirişindeki içtenlik, Olgar’ın bir başka olumlu özelliği.

Özgeçmişinden kısa bir alıntıyla şairi tanıtmak istiyorum sizlere:

“1951 yılında Erciyes’te doğdu. Üniversiteyi İstanbul Hukuk Fakültesinde tamamladı. Halen müşavir hazine avukatı olarak Silifke’de görev yapmaktadır. Şiir dalında ödülleri var.

Dize, Mühür, Şiiri Özlüyorum, Bireylikler, Berfin Bahar, İmgelem, Eski, Tay, Şehir, Andız, Damar, Sunak, Taflan, Alaz ve Güney gibi dergilerde şiirleri yayımlandı.

Diğer şiir kitapları: Üşüdü Mavilerim (2002), Şiire Cemre Düştü (2004), Öteki Düşkenar (2007), Denize Düşen Nehir (2007).”

Şairle iletişim kurmak isteyenler, elektronik adresine ([email protected]) yazabilirler.

Yazımı, şairin Gül Artık adlı şiiriyle noktalamak istiyorum:

GÜL ARTIK

kuğuları parkta üzgün gördüm

sen öteki düşlerini anlatıyordun

 

baktım her yer yanık simit kırıntısı

ve tekel direnişinde Ankara

 

kuğuları beslemek kolay, nasılsa

onlar yaşar havayla, cıvayla, suyla

 

nasılsa çocuk gülümsemelerini hatırlar

bu çayır-çimen, gitgide kısalan gün

akşam pan kavalını çalıyordu

mevsim çiçek bozuğu,

sen renk solumu telaşında

bir şeyler fısıldıyordun hurma ağacının

kulağına

 

havuz suyunu kaptırıyordu ra’ya

sesleri kısalıyordu kuğuların

ama seni boynundan özlüyordum

gül artık.

• A. UĞUR OLGAR

 

Fıkra

Trafik polisi bir arabayı durdurur:

- Sizi kutlarım beyfendi, bugünkü kontrollerimizde emniyet kemeri takan tek sürücü sizsiniz. Bu yüzden size üç yüz lira ödül vereceğiz. Ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Adam:

- Hemen gidip bir ehliyet alacağım.

- Ne! Senin ehliyetin yok mu? demeye kalmadan, adamın yanında oturan eşi söze karışmış:

- Siz ona bakmayın memur bey, içince hep böyle sapıtır.

Polis sinirlenmeye başlamıştır. Derken arkadan:

- Ben size demedim mi çalıntı arabayla yola çıkmayalım, başımıza bir iş gelir diye.

Trafik polisi iyice öfkelenmiştir. Bu arada bagajdan bir ses:

- N’oldu, hâlâ sınırı geçmedik mi?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.