1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye adına çok mutluyum; Kocaeli adına kahrediyorum
Türkiye adına çok mutluyum; Kocaeli adına kahrediyorum

Türkiye adına çok mutluyum; Kocaeli adına kahrediyorum

Bu konuyu çok sık yazdığımın farkındayım. Ama dayanamıyorum. İçime sinmiyor. İçimdeki isyanımı tutamıyorum. Bu yazacaklarımı kabul etmeyenler, beğenmeyenler olacaktır. Ama bence bir gerçek

A+A-

Bu konuyu çok sık yazdığımın farkındayım. Ama dayanamıyorum. İçime sinmiyor. İçimdeki isyanımı tutamıyorum.

Bu yazacaklarımı kabul etmeyenler, beğenmeyenler olacaktır. Ama bence bir gerçek var ki, AKP iktidarının 8 yıllık döneminde Türkiye’de çok önemli gelişmeler oldu. Özellikle büyük ve orta ölçekli iller çok ciddi hizmetler aldı. Türkiye’nin pek çok şehri çağ atladı. İnsanların yaşamı değişti, iyileşti.

Bu süreçte geriye giden tek il, kesinlikle Kocaeli’dir.

En yüksek vergiyi bu kent ödedi. İktidar partisine en çok oyu, bu kent verdi. Ama, AKP’nin ilimizdeki temsilcileri, hiçbir zaman ileri görüşlü olmadı. Bu kentin çıkarlarını savunmadı, savunamadı. Daha doğrusu bu kenti hiç anlamadılar.

Kocaeli’ye bu süreçte para gelmediğini söylemek de haksızlıktır. Büyükşehir Belediyesi’ne çok büyük paralar geldi. Para su gibi aktı. Bazen, nereye koyacaklarını, kime dağıtacaklarını bilemediler. Ama hiçbir şey yapmadılar, yapamadılar.

Hatırlarsınız, geçen yaz, Türkiye Dünya Basketbol Şampiyonası Finallerine ev sahipliği yaptı. Dünya Basketbolunun en güçlü ülkelerinden takımlar, onların taraftarları ülkemize geldiler. Grup maçları, İstanbul ve Ankara ile birlikte Kayseri ve Antalya’da oynandı.

Oysa yıllar önce, daha 1980’li yıllarda, bu büyük organizasyona Türkiye daha talip olmadan önce, bu şampiyona için İzmit’te 10 bin kişilik spor salonu yapılmasına karar verilmişti. Geçmiş iktidarlar döneminde bu salon para yok diye yapılmadı. AKP döneminde yeniden başladı. Dünya Şampiyonası yapıldı, bitti bizim Yahya Kaptan’daki salon, üstelik kapasitesi yarı yarıya düşürülmesine rağmen bitmedi.

Sözde 2010’da bitecekti. Olmadı, şubatta bitecekti. Ne zaman bitecek hala belli değil.

Geçtiğimiz günlerde Erzurum’da 2011 Üniversiteler Kış Olimpiyatları yapıldı. Devlet, bu organizasyon için 700 milyon TL’nin üzerinde para harcadı. Erzurum’a tesisler yaptı. Erzurum’un çehresi değişti. Dünya bu kente geldi. Esnaf kazandı. Kentin ufku genişledi.

AKP iktidarı, Türkiye’nin itibarını yükseltti. Üstelik büyük organizasyonlara talip olma konusunda cesaret sahibi bu iktidar.

2013’da Akdeniz Oyunlarının Yunanistan’da yapılması kararlaştırılmıştı. Ekonomik kriz içindeki Yunanistan vazgeçti. AKP iktidarı, özellikle Başbakan Erdoğan hemen atıldı. Yunanistan’ın yapamayacağı Akdeniz Oyunları için Mersin’in talip olmasını sağladı.

Mersin Belediyesi CHP’li. Buna rağmen Başbakan Uluslararası Olimpiyat Komitesine yatırım sözü ve güvence verdi. “Siz Mersin’i ev sahibi yapın, gerisini bana bırakın” dedi. Mersin, 2013 Akdeniz oyunlarının ev sahibi oldu. İki yıl içinde yaklaşık 500 milyon TL’lik spor tesisi bu kentte yapılacak.

Son büyük olay, 2013 U-20 Dünya Futbol Şampiyonası finallerinin Türkiye’ye verilmesidir. Gurur duyulacak bir olaydır. 2013 yılının Haziran ayında, dünyada futbolun en çok geliştiği 24 ülkenin 20 yaş altı milli takımları Türkiye’ye gelecek. Bir ay süreyle bütün dünyanın gözü Türkiye’de olacak.

20 yaş altı Dünya Futbol Şampiyonası finallerinde ev sahipliğini almak, asıl Dünya Kupası finallerinin ev sahipliğini almak kadar önemlidir. Büyük iştir. Her Türk insanının övünmesi gerekir.

Bakım, 2013’deki bu büyük organizasyon hangi kentlerde yapılacak: Antalya, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Manisa, Rize, Şanlıurfa..

Kocaeli yok. Kocaeli’nin vergi parasıyla, bu kentlerde yeni ve modern spor tesisleri yapıldı ya da yapılacak. Ama Kocaeli’de tesis yok.  2013 U-20 finallerinde bu nedenle Kocaeli olmayacak.

Allah aşkına şu şehrin haline bir bakın. Spor organizasyonu yok da, sanat var mı, kültür var mı?.. Türkiye’nin bütün kentlerinde çok büyük fuar organizasyonları yapılıyor. Biz Türkiye’de en büyük fuar merkezine sahibiz. Ama bir tane organizasyon yapılmıyor.

2009’daki yerel seçim öncesi neler vaad etmişlerdi. Başiskele’de mükemmel bir spor kompleksi yapılacaktı. Kocaeli uçacaktı.

Bütün şehirler uçtu. Bizim paramızla uçtu. Biz yaya kaldık. Türkiye’nin en geri, en pespaye, sosyal hayatı, spor, kültür, sanat etkinlikleri açısından en yoksul ve zavallı kenti haline geldik. Çünkü, kenti yönetenlerin böyle bir vizyonu yok.

Mersin’e Akdeniz Oyunları, Rize’ye U-20 finalleri verilmiş,  Afyonkarahisar bile uluslar arası fuar organizasyonu yapmış, onların haberi yok.

Hadi bugüne kadar olanları sineye çektik, sildik attık. Soruyorum: 2020’de İzmit’e bir büyük organizasyon alabilecek misiniz?.. 2023’de Cumhuriyetin 100 ncü yılında  Kocaeli’de bir büyük spor tesisi, uluslar arası bir organizasyon yaptırabilecek, bunun için gerekli tesisleri hazırlayabilecek misiniz?..

Buraya yazıyorum: Bu kafa ile, ne spor salonu biter, ne Sapanca yolu yapılır. Haziran’da tamam diyorlar ya, şu havaalanını bile bitiremezler.

Çünkü umurlarında değil. Çünkü bu Kocaeli’nin ne kadar ihmal edildiğinin farkında değiller. Üstelik Ankara’ya gidince, Başbakan’ın önünde el pençe divan duruyor, “Kocaeli’de herkes memnun. Her şey gayet iyi diyorlar..”

Trafiği daha berbat ettiler. Elektriğimiz vardı, onu da yok ettiler.. Ama Ankara, Kocaeli’de her şeyin iyi olduğunu, haklın memnun olduğunu sanıyor.

Çünkü, seçimde yüzde 50 AKP, referandumda yüzde 61 Evet..

Bu kadar ihmal edilmişliğin, bu kadar küçük düşürülmüşlüğün bir siyasi bedeli olmalıdır. 12 Haziran belki de son fırsattır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.