1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. Türkiye büyük değişimler yaşıyor...
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye büyük değişimler yaşıyor...

A+A-

Evet, Türkiye’de büyük değişimler yaşanıyor.. Bu radikal değişiklikler toplumumuza nasıl yansıyacağını önümüzdeki günlerde yaşayacak ve göreceğiz..

Örneğin ülkemizde Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günden bu yana yaşanan ilk değişik sistemde artık “Başbakan” olmayacak, yani Başbakanlık tarihe karışacaktır..

24 Haziran seçimlerinden sonra bildiğiniz gibi toplumun bir kesimi sevince boğulup coşarken, bir kesimi de üzüntü duydu..

Çünkü, malumunuz seçimin sadece bir kazananı olacaktı ve öyle de oldu..

Adalet ve Kalkınma Partisi ve ittifakı idi.. Ve dolayısıyla çok tartışmalara konu olan, “tek adam” rejimine gidiyoruz sözleriyle, mahsurlu yanları günlerce anlatılan “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” halkımız tarafından kabul edildi..

Ben sizlere bu yazıyı hazırlarken televizyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemin ilk CUMHURBAŞKANI olarak yemin etmeye hazırlanıyordu..

Son derece özenle hazırlanmış program, zaman zaman halkın da katılımıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine doğru yol alıyordu.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sistemin kurucu Cumhurbaşkanı olarak ilan eden eski Başbakan Binali Yıldırım gazetecilere açıklama yaparken, bu güne kadar önemli bir mevkiinin mensubu olarak bulunduğu yere, dönemin son Başbakanı olarak veda ediyordu..

Doğrusu hiç birimiz bilmiyoruz.. Yeni dönem, Yeni sistem, Başkanlık sistemi isimleriyle hayatımıza giren, ancak bizler içinde çok yabancı ve ne olacağı belirsiz bir dönemin başlangıcı bu gün.. Hatta tarihe geçecek kadar önemli bir gün olduğuna inanıyorum..

Halkımızın büyük kesimi bu sistemi bildiğinden veya denemişliğinden değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisinden kabul etti bu yönetim şeklini.. Onun, kendilerine ve ülkeye zararlı bir şey yapmayacağından ve halka daha yakın bulduklarından “evet” dedi..

Anlaşılan yeminlerle başlayarak, alkışlarla süren bu yeni sistemin hayırlı olmasını hep birlikte dileyeceğiz.. Hiç bir şüphe yoktur ki, bu ülke hepimizin.. Başka Türkiye yok..

ki kolay değil.. 94 yıldır süre gelerek Başbakanlık ve Teşkilatı bitti.. Parlamentonun gücü ve ağırlığı azaldı.. Yani, çok güçlü tarihe sahip olan parlamenter sistem, yerini hiç alışık olmadığımız bir yapıya bıraktı..

ülkelerde var olduğu, yarı başkanlık, bütün başkanlık vs vs, bizim gelenekselliği seven ülkemizde nasıl gösterecek yüzünü merak ediyorum.. Toplumumuzla uyum sağlar dileriz..

bu ülkeyi seven, bu vatan için canımızı vermeye hazır Türk Milleti, her şeyin çok güzel ve faydalı çalışmalarla yüklü olmasını arzu ediyoruz..

Şu anda TV kanallarında coşku dorukta.. AKP li devlet erkanı çok mutlu.. O nedenle beklentilerimiz olumlu olmalı.. Güzel şeyler olacakmış düşüncesiyle pozitif olmalıyız..

yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Türk halkının tümünü kucaklamalı.. Zaten geçen günkü konuşmasında “Tevazuu” dan çok yapıcı bir dille bahsetti.. Ve, tevazuunun bütünleştirici yanlarını anlattı.. Partili olması ne kadar etkiler bilemem ama, Cumhurun bütünü ondan babalık, ağabeylik, kardeşlik beklemektedir..

falan bilmem ama Sayın Cumhurbaşkanı eğer her kesimi sever, kucaklarsa, işte o zaman tüm gönüllerin adamı olur.. Toplumun yarısı değil, bütünü onu başına taç eder.. Bu günkü konuşmasında da Cumhurbaşkanımız 81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağını üstüne basa basa söyledi.. Bizlerde adımız gibi biliyor ve çok samimi bir dille devamlı tekrarlıyoruz.. Evet.. Bizim ülkemizde özlenen birlik ve beraberlik yakalanamazsa, hangi sistem veya hangi dönem gelirse gelsin, istenen kaynaşma sağlanamayacaktır.. Sonucunda ne sosyal hayatta, ne eğitimde, nede ekonomide ilerlememiz çok zor olacaktır.. O nedenle önce kardeşçe yaşam, sonra büyük değişim.. Ve, büyük Türkiye.. Bir kez daha, ülkemize ve milletimize yeni dönem ve yeni sistem hayırlı olsun…

Bu yazı toplam 3130 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum