1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Türkiye fırsatı kaçırdı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye fırsatı kaçırdı

A+A-
Doğrusu ben, 8 Haziran sabahından itibaren umutluydum.. Seçmen, Türk siyasetinin önüne çok önemli bir fırsat koymuştu. Yıllarca siyaseti sadece birbirleri ile kavga etmek olarak algılayan,  toplumu çok tehlikeli biçimde bölen ve düşman haline getiren Türk siyaseti, sandıktan çıkan sonuçlarla oturup uzlaşmak, anlaşmak zorunda kalacaklardı.
Bir koalisyon hükümetinin kurulmasıyla, Türkiye’ye birden bire sihirli bir değneğin dokunacağını, ülkenin daha adil yönetilip, insan haklarının korunması, Hukuk devleti kurullarının yerleşmesi adına; ekonominin düzelmesi,  refahın eşit yayılması, işsizliğin bitmesi adına birden bire her şeyin çok güzel hale geleceğini elbette beklemiyordum. 
Ama ortaya çıkan tablo, uzun bir aradan sonra Türkiye siyasetine “Demokrasilerde koalisyon da vardır. Üstelik bazen koalisyonlar tek parti iktidarlarından daha faydalı olur” gerçeğini açıkça gösterebilirdi. 
7 Haziran seçim sonuçlarına göre elbette en doğrusu, iki büyük partinin, AKP ile CHP’nin ortaklık kurmasıydı. Çünkü, bu iki parti aynı zamanda toplumsal bölünmenin kutup başlarıydı. Bu ülkede giderek insanlar birbirini düşman gibi görmeye, birbirini anlamaktan, sevmekten giderek uzaklaşmaya başlıyordu. AKP ile CHP ülkeyi yönetme sorumluluğunu paylaşırsa,  toplumdaki kutuplaşma törpülenecek, herkes birbirine karşı daha anlayışlı olabilecekti. 
……….
Olmadı.. Gerek Başbakan Davutoğlu’nun, gerekse CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendileri açısından şartları zorladıklarına, samimi olduklarına dair bir kuşkum yok. Ama arka planda bu ortaklığın kurulmasını isteyenler kadar, kurulmamasını isteyenler de bulunuyordu. Heyetler halinde oturdular. Baş başa oturdular. Birlikte yemek yediler, çay-kahve içtiler, saatlerce konuşup, pazarlık ettiler. 
Olmadı.. Yine de AKP ile CHP arasındaki bu görüşmeler, bu görüşmelerin ardından iki liderin birbirlerini incitmemeye özen göstererek yaptığı açıklamalar Türkiye demokrasisi adına önemli kazançtır. 
Ankara’dan olayları iyi koklayan bir tanıdığım şöyle dedi:
“-Erken seçim olacak. Sandıktan yine aynı tablo çıkacak. İte o zaman herkes bir koalisyonun artık kaçınılmaz olduğunu görecek. AKP ile CHP arasında bu dönem yapılan görüşmeler de, erken seçimden sonra ister istemez kurulacak Büyük koalisyonun temelini oluşturacak. İki parti yeni durumda çok daha rahat anlaşıp, koalisyon kuracak.” 
………..
Bu aşamada şu şöyle yaptı, bu böyle yaptı demek boşunadır. Bu ortaklığın kurulması gerekirdi. Türkiye rahatlardı. Ekonomideki tehlikeli gidişat pozitife dönebilir, son dönemlerde çok artan teröre karşı ulusal mücadele yeni ve çok daha yapıcı bir boyut kazanabilirdi. 
Türkiye’nin yakın dönemdeki istikrarı, insanların refah ve mutluluğu, siyasi hırslara kurban edildi. Yazık oldu. Fırsat kaçtı. Şimdi, AKP-MHP arasındaki görüşmelerden de bir sonuç beklemiyorum. Artık ister istemez kasım ayındaki bir seçime doğru gidiyoruz. İyi de bu erken seçimden nasıl bir sonuç bekleniyor?.. 
AKP oylarının yeniden yüzde 45 bandının üzerine çıkacağını, tek başına iktidarını sürdüreceğini umanlar var. Hiç böyle bir sonuç beklemiyorum. Elbette, bir erken seçimden AKP dışındaki herhangi bir partinin tek başına iktidar çıkma gibi şansı yoktur. Elbette böyle bir seçimden AKP dışındaki bir partinin birinci çıkma ihtimali de yoktur. HDP’nin baraj altına inmesi, Meclis’in 4 yerine 3 partiden oluşması gibi bir ihtimal de yoktur.  AKP, 7 Haziran’daki oyunun altına inebilir.. CHP belki 1-2 puan yükselir. HDP, yine Meclis’e girer. Bu milletin sağı solu belli olmaz. Belki HDP oylarını bile arttırabilir.. 
Yaşanan süreci, ülke adına salt zaman kaybı olarak görmek de bence haksızlık.. 7 Haziran sonuçları, siyasi partileri Türkiye’ye rahatlatacak, Türkiye demokrasisini sağlıklı bir yapıya kavuşturacak ortam için fırsattı, kullanılamadı. Yapılacak bir erken seçimin ardından da  hemen hemen aynı tablo  önümüze çıkacak. Bu kez, “Seve seve” koalisyonu kurmak zorunda kalacaklar. 
……….
Artık kaçınılmaz gibi gözüken erken seçim, ancak 3 ay sonra gerçekleşebilecek. Bu erken seçime,  AKP azınlık hükümeti ile, mevcut AKP hükümeti ile mi gidilecek, yoksa Anayasa’nın öngördüğü gibi, Cumhurbaşkanı seçim kararını alıp, Meclis’teki 4 partinin vereceği bakanlardan oluşan bir “Seçim hükümeti” ile mi gidilecek, bunu zaman gösterecek. Aslında bu üç modelden herhangi birinin diğerlerinden çok farkı da bulunmuyor. 
Ama üç ay, her açıdan zor ve karmaşık durumdaki Türkiye için uzun bir süredir. Partiler adaylarını değiştirecek mi?.. Ekonomi bu süreçte nereye gidecek?..Terör hangi boyutlara  çıkacak?. Bütün bunlar seçmenleri çok etkileyecek, kararlarının değişmesine neden olacak  önemli konulardır.. 
Siyasetin sağ tarafından AKP ile MHP seçmenleri arasında; siyasetin sol tarafında CHP ile HDP seçmenleri arasında karşılıklı bir miktar gidiş gelişler olacaktır. Ama bu erken seçim döneminde Türkiye’de ilk kez sağ partilere oy veren bir grup seçmenin sol partilere; sol partilere oy veren bir grup seçmenin sağ partilere oy verdiğini göreceğiz diye düşünüyorum. Bugünden bakıldığında, seçime katılma oranı çok düşük olur gibi duruyor. Ama öyle bir seçim ortamına gireceğiz ki, yine herkes bilenecek, herkes oyunun kıymetinin farkına varacaktır. 
AKP-CHP uzlaşıp, en az 1-2 yıl ülkeyi birlikte yönetecek bir hükümet kurabilselerdi, emin olun Türkiye çok farklı bir yere gidebilirdi. Toplum rahatlardı. Düşmanlıklar törpülenirdi.  Demokrasi ilerler, ülkede bozulan dengeler yerli yerine oturmaya başlardı. Olmadı, fırsat kaçtı. Ama 3-4 aylık bir zaman kaybının ardından yine bu noktaya geleceğiz. Hala güzel ülkem adına iyimserliğimi korumaya çalışıyorum.
Bu yazı toplam 335 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum