1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Türkiye gergin; Kocaeli sakin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye gergin; Kocaeli sakin

A+A-
 7 Haziran seçimlerinin havası, artık iyiden iyiye hissedilmeye başlandı. Seçimler, bütün demokratik ülkelerde önemlidir. Ama daha önemlisi, seçim dönemlerinde “Demokrasi Treni”nin raylar üzerinde güvenle ilerleyebiliyor olmasıdır. 
ABD’de Başkanlık seçimi, taa Kasım ayında yapılacak. Şimdiden, ABD’nin demokratik sistemindeki iki partinin, Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’nin içinde adaylık yarışı başladı. Demokrat Parti’den aday adayı olarak çıkanları Cumhuriyetçiler; Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı çıkanları Demokratlar yıpratmaya  çalışıyor, Amerikan medyası, bütün aday adaylarının geçmişini, kirli çamaşırlarını  araştırıyor..
ABD’de Başkan aday adayları, eyalet eyalet dolaşacaklar. Hem Demokrat, hem Cumhuriyetçi aday adayları her eyalette, kendi partilerinin üyelerinin oy kullanacağı ön seçimlerde yarışacaklar. Önce partilerin içinde müthiş bir adaylık yarışı olacak ve dünya izleyecek. Sonunda, Demokrat Parti’nin ve Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan adayları o partinin üyelerinin katılacağı ön seçimlerle belirlenecekler. Bu arada mevcut Başkan Obama, kamuoyu yoklamalarında hala halkın önemli bölümünün desteğini alıyor. Obama, ABD’nin saldırgan tavrını önemli ölçüde törpüledi. Sosyal güvenlik alanında önemli reformları zorladı. Yeniden aday olsa, büyük olasılıkla 3 ncü kez seçim kazanacak. Ama, ABD Anayasası gereği Başkan en fazla iki dönem görev yapıyor, 3 ncü dönem için aday olamıyor. 
Aslında kuralları böylesine belirgin ve her aşamasında halkın içinde yer aldığı bir Başkanlık sisteminin Türkiye için hiç tartışılmadan reddediliyor olmasını da ben anlamakta zorlanıyorum.
………..
Biz, 7 Haziran’da TBMM’nin 550 üyesini seçeceğiz. Adayları, partilerin genel başkanları belirledi. Üstelik yüzde 10 gibi çok yüksek barajlı bir seçime gidiyoruz. Bu nedenle, 
7 Haziran seçimlerinden hangi partinin birinci, hangisinin 2 nci çıkacağından daha çok, hangi partilerin bu çok yüksek barajı aşacağını, hangilerin aşamayacağını tahmin etmeye, buna göre seçmene pozisyon vermeye çaba gösteriyoruz. 
Bu seçim, zor seçim olacak. Bu seçim, karmaşık seçim olacak..Daha önceki seçimlerde siyasi tablo çok daha belirgin görünüyordu. Şimdi gerçekten önümüzde daha karmaşık bir tablo var..İlk kez, AKP’nin oylarının düşebileceği, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkacak tabloya göre, Türkiye’de bir koalisyon hükümetine gidilebileceği tahminleri yapılıyor. Diğer taraftan, iktidar partisi bugünkünden çok daha güçlü bir yetki ile yerini koruyor, mevcut Anayasa’yı değiştirmeyi planlıyor ve bunu da açık açık milletin önüne koyarak yetki talep ediyor. 
Türkiye çok zor bir bölgede. Her tarafımızda yangın var. Seçime gidilen yolda ciddi kaygılar, endişeler var. Avrupa medyasında, önümüzdeki iki ay içinde Türkiye’nin Suriye ile bir savaşa girebileceği, seçimlerin ertelenebileceği bile yazılıp, çiziliyor. Siyasi parti liderleri, birbirlerine karşı alabildiğine sert görünmeye çalışıyorlar. Türkiye’de yaşanan kimi olayları sıradan insanlar net olarak anlayamıyorlar. Türk medyasına güven kaybolmuş. Medyanın bir bölümü körü körüne iktidara bağlanmış. Diğer kısmı ise, tam anlamıyla iktidar düşmanı. Halkın, tarafsız, gerçek manada milli bir medyadan doğruları öğrenme hakkı da kalmamış. 
……..
Bu karmaşık tablo içinde ilimizde 7 Haziran seçimlerinin mücadelesi en azından şimdiye kadar son derece olgun ve centilmence geçiyor. Seçimin iddialı partileri merkez yoklaması ile aday listelerini açıkladılar. AKP, CHP ve MHP listelerinde gerçekten çok önemli sürprizler oldu. Beklenmedik aday adayları listelere girerken, kimi çok favori görülen aday adayları  listelerin dışında kaldı. 
Çok uzun yıllar sonra belki de ilk kez CHP’de aday listesi belirlendikten-üstelik merkez yoklaması ile, hiçbir kurala uyulmadan belirlendikten- sonra parti içi çalkantıların yaşanmamış olması ilimizde siyasi tansiyonun önemli ölçüde düşmesini sağlamıştır. CHP listesinin ilk sırasına yerleştirilen Fatma Hanım, hem kendi partisinin, hem kent siyasetinin zarafetine önemli katkı sağlamıştır. 
AKP ilimizde ilk kez bu seçim döneminde sanki biraz ağırdan alıyor, sanki biraz geriden başlıyor gibi bir izlenim veriyor. Açıklanan listede çok ciddi sürprizler olmasına rağmen, AKP içindeki disiplin ve biat olguları pek fazla zedelenmedi. Belli ki, Fikri Işık, her şeye rağmen ilimizdeki AKP tabanını elinde tutmayı başarıyor. AKP Kocaeli’de yarından itibaren sokaklara çıkacak. 
MHP’de kırıklık, burukluk yaşayanlar var. Ama en azından medya önünde partilerine karşı bir infial hareketi içine girmediler. MHP de Kocaeli’deki çalışmalarını disiplin ve program çerçevesinde sürdürüyor. 
7 Haziran seçimlerinin ilimizde başka renkleri de var.  Örneğin HDP… 1 nci sıra adayı Muş Varto’lu Ali Haydar Konca ile, 7 nci sıra adayı Artvin Borçkalı Sinan Odabaş, Yürüyüş Yolunda el ele dolaşabiliyorlar. 
Vatan Partisi(eski İşçi Partisi), bu seçim döneminde ilimizin farklı bir rengi olacak. Birinci sıra adayı Cenap Yener ile 2 nci sıra adayı Türkiye’nin bir dönem ana haber bültenlerini O’nun güzel Türkçesi’nden dinlediği Gülgun Feyman, hiç kuşkusuz bu seçim dönemine renk katacaklar. 
Daha Saadet-Büyük Birlik Partisi iş birliği ile ortaya çıkan “Milli İttifak” denilen oluşum da ilimizde çok fazla öne çıkmadı. Ama enimim, onlar da ellerinin armut toplamadığını önümüzdeki dönemde gösterecekler. 
…………
Sert bir seçime gidiyoruz. 7 Haziran’a her gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Türkiye’de rüzgarlar sert esiyor. Anlayamadığımız olaylar oluyor.  Siyasi suikastlerden, provokasyonlardan,  hatta savaştan söz ediliyor. Halk, yaşanan olayların doğrusunu- Çağlayan Adliyesi’nde savcının şehit edilmesinden, Ağrı’da yaşanan son olaylara kadar-  öğrenemiyor. Çünkü, ülkemizde  herkesin güveneceği Medya kalmamış.. 
Kocaeli sakin başladı. Olgun başladı. Sokakta herkes siyaset konuşuyor.. Herkes, kendince tahliller yapıyor. Bir önceki seçimden, bu seçime  bazı şeylerin değişebileceği, insanların “Takım tutar gibi” parti tutmaktan uzaklaştığı, 2011’de A partisine  oy verenlerin, bu dönem B partisine oy verebileceklerinin açıkça görüldüğü bir süreçteyiz.. Bizim öncelikli hedefimiz, bu kentte siyasi centilmenliği geliştirmek olmalıdır. Ülkemizin 7 Haziran seçimlerine kazasız belasız ulaşması için de ancak dua edebiliriz.
Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum