1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Türkiye için iyimser olun
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye için iyimser olun

A+A-
Diyeceksiniz ki, “Adam dört gün tatil yaptı, yan gelip tattı, şimdi dünyayı tozpembe görüyor.” Öyle değil.. Geçtiğimiz yıllarda bir ara gerçekten çok karamsar olduğum ülkem için şu sıralar alabildiğine iyimser ve gelecek açısından umutluyum.
Çevremde “hala siyasetçiler anlaşamadılar. Bu gidişle hükümet falan kurulamaz. Erken seçime gidilir. Ekonomi patlar, ülke batar” kaygılarını “Uğursuz baykuş”gibi sürekli tekrarlayanları gördükçe hem onlar adına üzülüyor, hem elimden geldiğinde kendi karşı tezlerimi anlatmaya çalışıyorum. 
Türkiye uzun yıllar sonra,  demokrasimizde bugüne kadar benzeri hiç görülmeyen bur büyük uzlaşma kültürünün koşullarını öğreniyor. Bakın Deniz Baykal gibi Türkiye siyasetinin son yıllardaki en uzlaşmadan uzak siyasi aktöre, Meclis Başkanı olabilmek için muhalefet partilerinin liderlerini ziyaret ediyor. Sadece bu gelişme bile, demokrasimiz, siyaset kültürümüz açısından azımsanacak gelişme değildir.
7 Haziran seçimlerinde halkın iradesiyle ortaya çıkan Meclis aritmetiği kolay bir tablo koymadı ortaya. Böylesi çok bilinmeyenli bir matematik denkleminin çözümü de elbette kolay değil. Ama bir de çözülürse, Türkiye çok büyük rahatlığa erişecektir. Bakın piyasalara; TL değer kazanıyor. Çarşıda pazarda, Ramazan’a rağmen enflasyon düşüş eğilimine girdi. 4 günlük tatil döneminde de gördüm ki, Türkiye olağanüstü hareketli. Havaalanlarında uçaklar birbirinin peşine kalkıp, iniyor.. Çok Türk geziyor.. Çok yabancı ülkemize geliyor.. Her zamanki gibi 4 günlük tatili Kuzey Kıbrıs’ta, benim İzmit’ten sonra en çok sevdiğim ikinci kent olan Girne’de geçirdim. KKTC’de de birkaç ay önceki seçimle önemli bir değişim yaşandı. Sol partilerin ortak adayı Mustafa Akıncı KKTC’nin Cumhurbaşkanı seçildi. Ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı rahmetli Denktaş’tan bu yana ilk kez KKTC’de bir sosyal demokrat Başkan göreve geldi. Girne’yi çok daha rahatlamış, KKTC’lileri çok daha mutlu ve umutlu gördüm. İnsanlar daha hoşgörülü.. Sokaklar daha temiz.. Dükkanlarda esnaflar bile Türkiye’den gelenlere karşı daha hoşgörülü. 
……….
Demokrasilerde önemli olan, zamanı geldiğinde gereken değişimin halk tarafından yapılmış olmasıdır. Türkiye, 7 Haziran’da bunu yaptı. Belki de seçimden çıkabilecek en kötü sonuç, mevcut iktidarın aynı güçle veya gücünü daha da arttırarak devam etmesi olurdu. Böyle bir durumda, elbette şimdiye kadar belki Meclis Başkanı seçilmiş, yeni hükümetin şekli belirlenmiş olacaktı. Yani görüntüde bir karmaşık siyasi tablo değil, adına zorla “İstikrar” denilen ve statükonun devamı anlamına gelen tablo ile karşı karşıya kalacaktır. 
Ama böylesi güzel oldu. Türkiye siyaseti oturup konuşmaya mecbur kaldı. Bu tablo içinden iyi bir sonuç çıkacağı konusundaki umudumun en önemli kaynağı Başbakan Davutoğlu’dur. 
Davutoğlu, farklı bir insan.. Elbette zorlukları var.. Ancak, Davutoğlu’nun ve ülkenin karşı karşıya bulunduğu zorlukların aşılması için, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile, MHP lideri Bahçeli de, kendisine yardımcı olmak konusundaki mecburiyetlerini mutlaka göreceklerdir. 
Bırakın, süreç biraz uzasın.. Türkiye’de bugün itibariyle hiçbir şeyin 6 Haziran’dan daha kötü olduğunu sanmıyorum. Salı günü Meclis başkanlığı seçimlerinin turları başlayacak. Büyük olasılıkla Perşembe günü TBMM’nin yeni Başkanı belli olacak. Adayların hepsi değerli insanlar. 
Meclis Başkanı belirlendikten sonra, Cumhurbaşkanı seçimden birinci çıkan AKP’nin Genel Başkanı Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verecek. Davutoğlu, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin kapısını çalacak. Davutoğlu’nun bu temaslarında hükümeti kurmak konusunda samimi olacağını, kabul edilemez ön şartlarla liderlere gitmeyeceğini düşünüyorum. AKP’nin, kendisi dışındaki üç partinin herhangi biriyle koalisyon yapma imkanı var. Bakmayın şimdi muhalefet liderlerinin esip gürlemelerine. Belki HDP duruşunu korur-ki buna siyaseten de mecbur gibi görünüyor- ama CHP ve MHP de iktidara ortak olma şansını çok açık biçimde reddedecek lükse sahip değiller. 
AKP- CHP koalisyonu, çok iyi olur. AKP-MHP koalisyonu da, en azından AKP’nin tek parti yönetiminden daha iyi olur. Hatta bakarsınız, AKP-CHP koalisyonundan daha uyumlu olur.. 
Bu tablo içinden 7 Haziran seçimlerinin birinci çıkan AKP’nin dışarıda kalacağı bir hükümet formülünün çıkacağına hiç ihtimal vermiyorum. Aslında böyle bir durum, mevcut tablo içinde eşyanın tabiatına da aykırıdır. 
Siyaset mutlaka uzlaşacaktır. Kurulacak yeni koalisyon hükümetinin bir kamuoyuna açıklanan programı, bir de belki de tarih boyunca sadece liderler ve bazı üst düzey siyasetçiler arasında kalacak, hiç açıklanmayacak uzlaşma esasları bulunacaktır. Kimse, “Ben yaparım olur” diyemeyecektir. Bugün Türkiye’nin en önemli sorunu, toplumdaki bölünmüşlük, toplumdaki kutuplaşmadır. İnsanlar birbirleri ile adeta düşman haline geldiler. Bir koalisyon hükümeti- hele hele bir AKP_CHP hükümeti- öncelikle bu karşılıklı düşmanlığın tırmanışını durduracak, toplumda çok büyük bir rahatlama sağlayacaktır. 
Siyasetin zirvesinde bulunanlar ülkenin sorunlarına birbirlerine danışarak, birbirleri ile uzlaşarak çözüm aradıkça, bu kültür topluma yayılacaktır. AKP-CHP büyük koalisyonu kurulursa, belki bazı bölgelerde yerel siyasi çekişmeler olabilir. Ama zirvede büyük uzlaşma,  Türkiye’nin bütün havasını değiştirir. topluma huzur gelir, umut gelir.. Bu ülke daha çok üreten, daha çok yatırım yapan bir ülke haline gelir.. 
……..
Diyelim ki olmadı.. Yani, bu tabloya rağmen, mevcut siyasi aktörler uzlaşmayı beceremedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Davutoğlu’nu Başbakanlık görevini verdiği günden itibaren 45 gün sonra, yeni bir erken seçim için düğmeye basılacak. En erken, kasım ayı. Ben, TBMM’deki bu aritmetikle, seçimsiz bir 4 yıl düşünemiyorum. Ama bu yıl içinde ok erken bir seçime gerek olacağını da sanmıyorum. Velev ki oldu.. Hemen, kasım ayında bir erken seçim kaçınılmaz oldu. Böyle bir olasılık da sizin canınızı sıkmasın.. Sizi karamsar yapmasın.. Türkiye, bu süreçte demokrasiyi öğreniyor. Türkiye bu süreçte kutuplaşmaları, düşmanlıkları törpülüyor..  Orta ve uzun vadede ülkemiz ve demokrasimiz adına bu dönemin kazanımlarını mutlaka hep birlikte göreceğiz. İyimser olun.. 
Bu yazı toplam 404 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.