1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Türkiye için model olmaya hazırız”
“Türkiye için model olmaya hazırız”

“Türkiye için model olmaya hazırız”

Valilik binasında yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli’nin çok önemli bir il olduğu vurgusunu yaparak “Türkiye için model olmaya hazırız” dedi

A+A-

Bu yılki 3 ncü İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısının 3n cüsü Kocaeli valiliği Karamürsel Alp Salonunda Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıya Vali Yardımcıları, KOÜ Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük,  İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya,  Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr. Haluk Görgün,  Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü  Nurettin Nacar,  KOTO Başkan Yardımcısı Zihni Yılmaz,  İşkur İl Müdürü Ulvi Yılmaz, KOTO Başkanı Mustafa Efe,  TİSK Temsilcisi Süleyman Annak,  Hak-İş Temsilcisi  Şerafettin Koç, TÜİK Bölge Müdür Vekili  Zeki Bostancı,  Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili Kadir Durmuş,  GTO Başkanı Nail Çiler, Marka Genel Sekreteri  Şevki Kırıcı,  Türk-İş Bölge Temsilcisi  Adnan Uyar,  Sakatlar Federasyonu Başkanı  Dursun Karaman,  daire müdürleri, OSB temsilcileri katıldılar. 
Toplantının açılışında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli’nin Türkiye’nin en büyük ithalat ve ihracat merkezi olduğunu,  ülkenin kalkınmasına çok büyük değer kattığını belirtti. Vali Güzeloğlu şöyle konuştu: “Sürekli büyüyen ve gelişen Türkiye’de şüphesiz Kocaeli çok önemli değere sahiptir.  Kocaeli istihdam yaratan, fırsatlar yaratan ve yönetilmesi gereken bir şehirdir. Orta gelir sarmalından Türkiye’yi çıkartacak, kalkınmayı hızlandıracak, üretecek bir merkez olarak Kocaeli’yi görüyoruz. İlimiz bu özellikleri ile Türkiye için bir model olmaya adaydır. Kısa süre içinde iki önemli gelişme daha yaşadık. Gebze Teknik Üniversitesi’nin kurulması, insan yetiştirmek konusunda önemli katkı sağlayacaktır. İkinci önemli gelişim Bilişim Vadisi’nin kuruluyor olmasıdır. Lisans eğitimi ne olursa olsun gençlerin bilişim uzmanlığına dönüşümünü Kocaeli’den başlatıyoruz.”
Toplantıda konuşan  Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr.Haluk  Görgün,  Bilişim Vadisi’nin en büyük ortaklarından birinin Gebze Teknik Üniversitesi olduğunu hatırlattı. Prof.Görgün şunları söyledi: “Ülkemiz ve dünyanın yazılım ihtiyaçlarını karşılamak üzere  eğitim programı vermeye başladık. Eğitim programlarını hazırlarken uygulama esaslarına önem verdik. Bölgedeki bütün artıları avantaja dönüştürmeye başladık.”
İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik de toplantıda konuştu. Çelik, “Mezun ettiğimiz öğrencilerimizi sektöre entegre edemiyoruz. Çünkü biz, sektöre eleman yetiştiremiyoruz. Meslek liselerinin OSB’lere devri konusunda çalışmalar yaptık. Meslek liselerinin OSB’lerle iç içe olmasını önemsiyoruz. İl İstihdam kurulundan destek alırsak ölmeye yüz tutmuş bakırcılık,  tahtacılık, kalaycılık, keten bezi dokuma gibi alanlarda kurslar açacağız” dedi. 
İşkur İl Müdürü Ulvi Yılmaz da 2015 yılında kuruma 31.360 yeni kayıt geldiğini,  kayıtlı iş gücü sayısının 142.751’i bulduğunu söyledi,  11.491 kişinin işe yerleştirildiğini açıkladı. 
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum