1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Türkiye için tarihi fırsat
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye için tarihi fırsat

A+A-
7 Haziran seçim sonuçlarının ülkemiz ve geleceği açısından çok hayırlı olduğu konusundaki inancım, her geçen gün artarak devam ediyor. 
Türkiye 10 yılı aşkın süreyle çok güçlü bir tek parti iktidarı tarafından yönetildi. İster istemez olumsuzluklar yaşandı. Kutuplaşma çok keskinleşti, demokrasinin uzlaşma, karşındakini de dinleme ve muhalif olanların da hakkını koruyup, savunma rejimi olduğu gerçeği unutulmaya başlanmıştı. 
7 Haziran’da halk,  Türkiye siyasetini uzlaşmaya mecbur kıldı. Böyle bir dönemde,  
7 Haziran’dan da en güçlü ve uzak ara birinci olarak çıkan, öncelikle hükümet kurma hakkını elinde tutan AKP’nin başında Ahmet Davutoğlu’nun bulunuyor olmasını da Türkiye için önemli bir kazanç ve fırsat olarak görüyorum. Davutoğlu, 63 ncü hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı’ndan aldığı günden buyana, çok sorumlu ve çok uygar bir siyasetçi tablosu çizmektedir.
………..
Öncelikle mevcut 62 nci Hükümetin hakkını vermemiz lazım. Türkiye 7 Haziran’da çok önemli, çok gergin bir seçim geçirdi. “Şom ağızlı” ve kötümser çevreler hem ekonominin çökmekte olduğunu,  Türkiye’yi çok zor günlerin beklediğini söylediler. 
Ancak şimdi tabloya baktığımızda ekonomik göstergeler açısından çok iyi bir Türkiye görüyoruz. 2015 yılının ilk yarısında Türkiye bütçesi fazla verdi. İşsizlik rakamlarında, mevsimsel etkiyle de olsa azalma var. Türkiye’deki bankaların güçlü ve güvenilir pozisyonda olduğunu, uluslar arası kuruluşlar teyid ediyorlar. TL değer kazanıyor. 
Çok büyük bir seçim döneminde Ahmet Davutoğlu yönetimindeki hükümetin seçim ekonomisi uygulamamış olması, “Battı-batıyor” diye her gün dedikodu üretilen Türkiye ekonomisinin seçim sonrasında, ortada tek başına iktidar bulunmamasına rağmen bu durumda olması kesinlikle takdir edilmesi gereken bir tablodur. 
……….
Davutoğlu, yeni hükümeti kurmak için başlattığı temasların ilk turunu bayram öncesi tamamladı. Bayram ertesi daha derinlemesine, daha gerçekçi ve pazarlıkçı bir dönem başlayacak. Bayram öncesindeki ilk tur görüşmelerden de önemli mesajlar çıktı. MHP, şimdilik “muhalefette kalmak” isteğini açıkça ortaya koysa da, AKP-CHP koalisyonu, yani “Büyük koalisyon” konusunda umutlar kuvvetlenerek devam ediyor.
AKP-HDP ilk tur görüşmesinin de çok olumlu geçtiğini görüyoruz. AKP’nin HDP ile ortaklık kurmaya niyeti yok. HDP’nin de koalisyon ortağı olayım gibi bir hırsı, beklentisi yok. Ancak HDP heyeti, “AKP-CHP büyük koalisyonu kurulursa, yapıcı muhalefet oluruz. Bazı konularda bu hükümete dışarıdan destek de veririz” niyetini açıkça ortaya koydu. 
Şimdi bakın. AKP’nin 258 milletvekili var. CHP’nin 132.. Önemli konularda “dışarıdan destek” sözü veren HDP’nin de 80 milletvekili bulunuyor. (258+132+80), 550 kişilik Meclis’te 470 oyluk bir destek. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir tablo.  80 kişilik milliyetçi gruba sahip MHP’nin böyle bir blok karşısında ana muhalefette olması da siyasi dengeler açısından çok olumlu bir tablo. 
Türkiye’nin, AKP ile CHP ortaklığında bu büyük koalisyonu, her türlü siyasi gelecek hesabını bir kenara koyarak kurması gerekiyor. Hiç kuşkusuz seçim barajının indirilmesi, demokratikleşme, barış süreci gibi konularda HDP’nin de desteği ile, Meclis’te çok büyük bir mutabakat ortaya çıkacaktır. 
Ekonomide zaten ciddi bir sıkıntı görülmüyor. Siyasetin bu geniş paydada uzlaşması halinde, ekonomideki bütün göstergelerin çok daha olumluya dönüşeceğini kestirmek için de kahin olmaya gerek yok. 
Türkiye çok büyük bir sıçrama yapar. Böyle bir koalisyonun 4 yıllık dönemin tamamını kapsamanı beklemenin de anlamı yok. Ama 2 ay olsun, 6 ay, bir yıl olsun.. Türkiye’yi çok erken olmayan, 2016 yılının bahar veya yaz aylarında yapılabilecek bir seçime götüren böylesi büyük bir siyasi uzlaşma olsun.. 
Temel sorunların çoğu halledilir. Dış politikada yapılmış bütün hataların faturası ortadan kaldırılır. Türkiye’de kutuplaşma ortadan kalkar. Demokrasi rayına oturur, özgürlükler genişletilir. Yargının bağımsız, medyanın tam anlamıyla özgür ve tarafsız olması Meclis’teki çok güçlü irade sayesinde kolaylıkla sağlanabilir. 
Bu tablonun Türkiye için tarihi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.  AKP-CHP büyük koalisyonu. Üzerine  80 milletvekili ile HDP’nin desteği.. MHP muhalefeti. Günümüz siyasetçilerinin kırmızı çizgilerini de çiğneyerek ülke adına fedakarlık yapması, bu büyük ve tarihi fırsatı değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. 
Türkiye’nin önüne bir daha böyle bir fırsat hiçbir zaman çıkmayabilir. Şimdi bu fırsatı değerlendirme zamanıdır. Davutoğlu, koalisyonun kurulması halinde seçim barajının indirilmesini kendilerinin önereceğini bile açıkladı. Bu aşamadan sonra fedakarlığın büyük bölümünü, partisi içinden çıkan ve bundan sonra çıkabilecek çatlak seslere kulak tıkayarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun göstermesi gerektiği de bir gerçektir. Türkiye’nin böylesi bir büyük fırsatı değerlendirmesinin önünde Cumhurbaşkanı veya CHP içindeki dar kafalı ulusalcılar engel olurlarsa, tarih boyunca vebal altında kalacaklardır. 
Bu yazı toplam 406 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum