1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Türkiye masada ben de varım dedi”
“Türkiye masada ben de varım dedi”

“Türkiye masada ben de varım dedi”

Kocaeli 10. Kitap Fuarı’nda Gazeteci, Yazar Sevil Nuriyeva okurlarıyla düzenlenen söyleşide bir araya geldi

A+A-

10.Kocaeli Kitap Fuarı’nda, yazar ve şairler okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi Karamürsel Alp Konferans Salonu’nda, Gazeteci Yazar Sevil Nuriyeva siyasi ve ekonomik konuları içeren söyleşide kitapseverlerle buluştu. Söyleşiye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram da katıldı. 

“ÖNEMLİ BİR COĞRAFYA”
Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının ortaya çıkma nedenlerine bakıldığında bugün küresel sistemde nelerin olup bittiğinin anlaşılabildiğini kaydeden Gazeteci Yazar Sevil Nuriyeva “İçinde bulunduğumuz coğrafya, önemli bir coğrafya. Bu coğrafya İslam’la taçlanmıştır. Hem yer altı kaynakları hem petrolü ve ticari hat üzerinde bulunmasından dolayı önemli bir coğrafyadayız. Bu coğrafya dünyaya medeniyet üreten, dünyevi birçok bilim dalında üretim gerçekleştiren bir coğrafyadır. İpek yolunun önemini kaybetmesiyle birlikte ticari hareketlilik sona erdi. Deniz ticaretinin ortaya çıkmasıyla birlikte İngiltere ticarette öne çıktı. Para gücüne İngiltere sahip oldu” dedi.

“PERDENİN ARKASINDA OLANLARA BAKMAK”
Nuriyeva “Birinci Dünya Savaşı, dünyadaki birçok devletin çöküşüyle sonuçlandı. Bunun başında Osmanlı cihan devleti vardı. Birinci Dünya Savaşı sonucunda ortaya güçlü olarak İngiltere çıktı. Perdenin ön yüzündeki tabloya bakarken perdenin arkasında olanlara da bakmalıyız” dedi.

“İSRAİL İÇİN OSMANLI’NIN SAHNEDEN ÇEKİLMESİ LAZIMDI”
Nuriyeva “İkinci Dünya Savaşından sonra bizim coğrafyada suni bir devlet kurdular. İsmi İsrail. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İsrail’i kurarken küresel aktörlerin ve Yahudilerin hazırlıkları vardı. İsrail’in kurulması için Osmanlı’nın sahneden çekilmesi lazımdı. Yeni bir şeylerin yapılması ve coğrafyaya dizayn verilmesi için bunun gerçekleşmesi gerekirdi. Daha sonrada oradaki bölgelerden topraklar alındı.” dedi.  

“200 SENE SONRA TÜRKİYE MASADA BEN DE VARIM DEDİ”
Nuriyeva “200 sene önce dünyaya nizam veren bizdik, ama bu maalesef bizim elimizden alındı. 200 sene sonra Türkiye masada ben de varım dedi. İşte kavganın ortaya çıkma sebebi budur. Akdeniz’in doğusunda çok ciddi rezervler bulundu. İsrail kendince burada Kürt kozunu, PKK terörünü kullanarak, kendisinin dışında ama kendisinin kontrolünde bir gücün devreye girmesini sağlamaya çalıştı” dedi.

“24 HAZİRAN’DA BUNU DÜŞÜNEREK HAREKET ETMEMİZ LAZIM”
Nuriyeva “Yerli ve milli unsurların iktidar olmaması lazım. Biz şimdi tercih yapacağız, ya eski sisteme döneceğiz ya da bu sömürü düzenini kabul edip, bu sistemi kabulleneceğiz. Bizim kendi ülkemize müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz. Bizden köle olmamızı, şahlanmamamızı, küresel bir güç olmamamızı istiyorlar. 24 Haziran’da bunu düşünerek hareket etmemiz lazım” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.