1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Türkiye, Moody's soruşturmasına müdahil olmalı"
"Türkiye, Moody's soruşturmasına müdahil olmalı"

"Türkiye, Moody's soruşturmasına müdahil olmalı"

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's hakkında ABD’de yürütülen soruşturmaya Türkiye’nin de müdahil olması gerekiyor" dedi.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's hakkında ABD’de yürütülen soruşturmaya Türkiye’nin de müdahil olması gerektiğini belirtti. 

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Senatosu’nun 2011 yılında açıkladığı raporda 2008 krizi sürecindeki yanlış kararları nedeniyle Moody’s ve S&P’nin ABD hane halkının toplam servetinin 11 trilyon dolar erimesinde önemli katkıları olduğunu tespit ettiğini, ardından S&P’ye 1.5 milyar dolar ceza verildiğini hatırlattı. 

Senatonun raporunun ardından ABD Adalet Bakanlığı’nın, Moody’s hakkında açtığı soruşturmanın yıl sonunda tamamlanacağını anlatan Zeytinoğlu, bu kuruluşa da 2 milyar dolar ceza verilmesinin beklendiğini bildirdi.

Zeytinoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından önce "olumlu" sonra "olumsuz" kararlarla Türkiye ekonomisi hakkında farklı algılar yaratan Moody’s hakkında ABD'de yürütülen soruşturmaya, ekonomisi zarar gören Türkiye’nin de bulunacak bir formülle taraf olması gerektiğini vurguladı.

Soruşturma sürecini yakından takip etmek gerektiğinin altını çizen Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

"Moody’s, ABD’dekine benzer şekilde eylül ayında ülkemiz için de piyasaları manipüle edecek şekilde tartışmalı not indirim kararı almıştı. Ekonomik gerekçelere dayanmayan bu kararın siyasi olduğunu ilk duyduğumuzda söylemiştik. Ekonomimizin gördüğü zarar nedeniyle, yerinde bulduğumuz bu soruşturmaya Türkiye'de taraf olmalı, uğradığı haksızlığı tescillemeli. Kredi derecelendirme kuruluşları notları ülkelerin gerçek itibarlarını yansıtmıyor. Artık bütün dünyada  küresel yatırımcılar itibar kaybettikleri bir çok kez ortaya çıkmış olan bu kuruluşların notlarına bakmıyor.  Deneyimli yatırımcılar ilgilendikleri şirketin ya da ülkenin mali göstergelerini kendileri araştırıyor.” 

Zeytinoğlu, Türkiye'nin kredibilite notunu etkileyecek makroekonomik faktörlere de değinerek, "Cari denge, bütçe ve büyüme rakamlarımıza bakıldığında gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkeden iyi durumda olduğumuzu görüyoruz. Ortalama büyüme potansiyelimiz yüzde 4 civarında. Ekonomik reformlarımız hızla devam ediyor. Faiz ve enflasyon göstergelerimiz olumlu." ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum