1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye nereye götürülüyor?
Türkiye nereye götürülüyor?

Türkiye nereye götürülüyor?

Ceza Muhakemesi Yasası madde 100. Fıkra 1. Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı

A+A-

Ceza Muhakemesi Yasası madde 100. Fıkra 1. Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı VERİLEBİLİR. İşin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması halinde tutuklama kararı VERİLEMEZ.

Fıkra 2.

Tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma, hususlarında kuvvetli şüphe oluşturuyorsa.

Fıkra 3.

Aşağıdaki suçların işlendiği hususunda kuvvetli şüphe sebeplerini varlığı halinde, tutuklama nedeni var sayılır.

Not: (Başta Ağır Ceza Mahkemesi’nin görevine giren suçlar olmak üzere kapsama giren suçlar sayılmış ise de, bunlar ayrıntı niteliğinde olduğundan bu yazıya alınmamıştır.

Madde 101. Fıkra 1.

Soruşturma evresinde şüphelinin tutuklanmasına Cumhuriyet Savcısı’nın istemi üzerine sulh ceza hakimi tarafından, kovuşturma evresinde sanığın tutuklanmasına Cumhuriyet savcısının istemi üzerine ve re’sen mahkemece karar verilir. Bu istemlerde mutlaka gerekçe gösterilir ve adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağını belirten hukuki ve fiili nedenlere yer verilir.

Fıkra 2.

Tutuklamaya, tutuklamanın devamına veya bu husustaki tahliye isteminin reddine ilişkin kararlarda hukuki ve fiili nedenler ile gerekçeleri gösterilir.

Madde 102. Fıkra 1.

Ağır Ceza Mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi altı aydır. Ancak, bu süre zorunlu hallerde gerekçesi gösterilerek dört ay daha uzatılabilir.

Fıkra 2.

Ağır Ceza Mahkemesinin görevine giren işlerde tutukluluk en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçe gösterilerek uzatılabilir, uzatma süresi TOPLAM üç yılı geçemez.

Ve yasanın 250. maddesi kapsamında kalan suçlarda ise, tutuklama süresi iki katına, yani on yıla çıkarılmış.

ELEŞTİRİ

Yasanın tutuklamayla ilgili metnini aynen aldım ki, bilen de bilmeyen de görüp okusun, zira, yasayı bilmemek hiç kimse için özür teşkil etmiyor.

Yasa, lafzıyla ve ruhuyla meridir, yani sözüyle ve özüyle yürürlüktedir. Bu nedenle eski deyimle (iltibasa mahal vermeyecek) yani anlam belirsizliği yaratmayacak biçimde düzenlenip yazılmalıdır.

Oysa yasa metni, yazım ve kompozisyon açısından bunun tam aksinedir.

Tutuklamayla ilgili maddeleri şöyle dursun, örneğin 102. maddenin 1. ve 2. fıkralarında bile uyum sağlanamamıştır.

Ağır Ceza Mahkemesinin görevine giren işlerde tutukluluğun en çok iki yıl olduğunu kesin dille ifade ederken, zorunlu halde dahi olsa, uzatma süresi aslının bir buçum katına çıkartılabilir mi? Bir an olsun böyle kabul edilse bile, cümlede kullanılan “Toplam” sözcüğü ne anlama gelmektedir? Hukukun ve mantığın gereği, bunun, aslıyla uzatma süresinin toplamının üç yılı geçemeyeceği anlamını ortaya koymuyor mu? Tutukluluk süresi, uzatmayla birlikte toplam üç yıl olması gerekirken bunu beş yıla çıkarmak olası mı?

Yasanın yürürlüğe girmesi iki kez ertelendikten, Hizbullah örgütü tutuklularının (ki bunlar yerel mahkeme kararıyla hükümlü) tutukluluk süreleri on yılı doldurduğu anda ertelemeyi kaldırıp hiç zaman yitirmeden anında salıverilmeleri, gizli bir anlaşmanın varlığı konusunda kuşku yaratmıyor mu? Bir yanda, tutukluluk süresi açısından “Ergenekon” davasına emsal yaratılırken, diğer yanda Yargı suçlanarak, gelecekteki tasarımlara “neden” yaratılmıyor mu?

Oluşumların ve buna karşı olan düşüncelerin acaba hangisi şeytani bir komplo ürünüdür?

İstinaf mahkemelerini kurma kimin görevidir? Yargının mı? Yoksa siyasal iktidarın mı? Bu konuda dahi yargıyı suçlama (mugalata) yanıltmaca değil de nedir? Yargıyı ele geçirme yerine bu görev öne alınamaz mıydı?

Sonuç: Türkiye kötüye götürülüyor, hem de çok kötüye..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.