1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye sandık başında!
Türkiye sandık başında!

Türkiye sandık başında!

25. dönem parlamentosunun üyelerinin belirleneceği 2015 Genel Seçiminde, 53 milyon 765 bin 231 seçmen, 20 siyasi partinin ve 165 bağımsız adayın yarıştığı seçimde oy kullanacak. Kocaeli'de ise 18 siyasi parti seçim yarışında...

A+A-
SEÇMEN SANDIK BAŞINA KOŞTU
Türkiye bugün 25'inci dönem milletvekili genel seçimini yapıyor. Sabah saat 08.00'den itibaren seçmenler sandık başlarına koşup oylarını kullanmaya başladı. Oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek.
Siyasi partilerin yürüttüğü iddialı kampanyalar nedeniyle seçime katılım oranının yüksek olması beklenirken, ilerleyen saatlerde sandık başlarında kuyruk olabileceğini düşünen seçmenler sabah erkenden sandık başlarında gitti. Birçok seçmenin sandık kurullarının önünde, oy verme işleminin başlamasını kuyruk oluşturup beklediği gözlendi. Saat 08.00'e geldiğinde ise tüm yurt genelinde oy verme işlemi başladı. Oylarını kullanan seçmenler, çıkacak sonucun ülke için hayırlı olması temennisinde bulundu.
Yurt dışında ve gümrük kapılarında oy kullanmanın dışında bugün ülke genelindeki 85 seçim çevresindeki 172 bin 685 sandıkta, kayıtlı 53 milyon 765 bin 231 seçmenden büyük bölümünün oy kullanması ve katılım oranının yüksek olması bekleniyor. 
Seçim nedeniyle başta sandıkların bulunduğu binaların çevreleri olmak üzere yurt genelinde geniş güvenlik önlemleri alındı. 
Sandıklarda oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek ve ardından tasnife geçilecek ve ilk sonuçlar seçimin seyrini göstermeye başlayacak. Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim sonuçları ve seçimi etkileyebilecek yayınların yapılmaması için koyduğu yasak saat 21.00'e kadar sürecek. Ancak Yüksek Seçim Kurulu seçimin seyrine göre bu yasağı daha erken sonlandırabilecek.
Sandık görevlileri yemin etti

Sandık başında görevli olan memurlar görevlerine başlamadan önce yemin etti.

Sandık başındaki görevlilerin yemini ise şöyle:
"Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim."
Kocaeli'de oy verme işlemi başladı
25. dönem parlamentosunun üyelerinin belirleneceği 2015 Genel Seçiminde saatlerin 08.00'i göstermesiyle birlikle oy verme işlemi başladı.

İlimizde CHP Kocaeli Milletvekili adayı Fatma Hürriyet Kaplan ilk oyu kullanan aday oldu. CHP 1. Sıra Milletvekili Adayı Fatma Kaplan Hürriyet sabah 09.00 itibariyle İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi Kavaklar Caddesi'nde bulunan Namık Kemal Lisesi 2215 no'lu sandıkta oyunu kullandı.

VALİ GÜZELOĞLU: HAYIRLI OLSUN

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu oyunu 50. Yıl İlkokulu’nda bulunan 1076 nolu sandıkta kullandı. Vali Güzeloğlu, oy vermeye eşi Ayşe Güzeloğlu ile birlikte geldi. Oyunu kullanan Güzeloğlu, “Seçimler ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.
BU OYLAR GEÇERSİZ SAYILACAK
 
Seçmenlerin 7 Haziran'daki milletvekili genel seçimlerinde oylarının geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde, "evet" ya da "tercih" mühründen başka bir işaret, yazı veya imza bulunmaması gerekiyor.
 
-Vatandaşların seçimlerde kullanacağı oyların geçersiz sayılmaması için  bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Arkasında "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı ve  sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları ile hiçbir yerine "evet" ya da  "tercih" mührü basılmamış, siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan  alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları geçerli sayılmayacak. 
 
-Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için  düzenlenmiş oy pusulaları da geçerli kabul edilmeyecek. 
 
-Bütünlüğü bozacak şekilde yırtılmış veya koparılmış, üzerinde "evet"  ya da "tercih" mührü dışında veya bu mühürler yerine herhangi bir özel işaret,  isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılan, üzerinde yer alan siyasi  partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin şekilde karalanmış,  çizilmiş veya işaretlenmiş olan oy pusulaları da geçersiz sayılacak. 
 
-Üzerinde yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar,  harfler veya sayılar yazılmış, şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları geçerli  kabul edilmeyecek. 
 
-Zarfın içinde el ilanı, broşür ya da özel bir işaret, yazı, şekil  taşıyan kağıt veya işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması halinde, bu  zarftan çıkan oy pusulaları hesaba katılmayacak. 
 
OYLARIN GEÇERLİ SAYILACAĞI HALLER
  
-Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında oy pusulasının  yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması durumunda  oylar geçerli sayılacak. 
 
-Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret  koymak amacıyla yapılmadığının anlaşılması durumunda, bu oy geçerli kabul  edilecek. 
 
-Birleşik oy pusulasının katlanarak zarfa konulması sebebiyle "evet"  mührü ile oy pusulasının arkasına basılan sandık kurulu mührü izinin oy  pusulasının diğer kısımlarına geçmesi halinde de pusula geçerli olacak. 
 
-Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan "evet" mührünün  sadece iki parti alanını ayıran çift çizgili bölgeye taşmış olması durumunda oy  geçerli sayılacak. 
 
-Başka bir siyasi partinin veya bağımsız adayın alanına taşmamak  kaydıyla bir siyasi partinin alanına birden çok "evet" mührü basılması halinde de  oy geçerli kabul edilecek. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.