1. HABERLER

  2. Türkiye, telefonla konuşma ve internet kullanımında Avrupa lideri
Türkiye, telefonla konuşma ve internet kullanımında Avrupa lideri

Türkiye, telefonla konuşma ve internet kullanımında Avrupa lideri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, teknoloji kullanımı bakımından Türkiye'nin Avrupa'da ilk sırada yer aldığını aktardı. Acarer'in verdiği bilgiye göre Türkiye; telefonla

A+A-

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, teknoloji kullanımı bakımından Türkiye'nin Avrupa'da ilk sırada yer aldığını aktardı. Acarer'in verdiği bilgiye göre Türkiye; telefonla Avrupa’nın en çok konuşan ülkesi, kısa mesajda (SMS) rakibi yok ve internette de ayda 32 saat kullanım ile Avrupa ortalamasının üzerinde bulunuyor.

BTK, Süleyman Demirel Üniversitesi birlikte Isparta’da 'Güvenli İnternet ve Elektromanyetik Dalgaların Biyolojik Etkileri' Konferansı düzenledi. BTK Başkanı Acarer, etkinlikteki konuşmasında telekomünikasyon sektöründeki üstünlüğün sürdürebilmesi için mobil ve sabit alt yapı yatırımlarının sürdürebilir olması gerektiğini belirtti. Alt yapı olmadan bilişimin olamayacağına işaret eden Acarer, “Mutlaka alt yapıyı geliştirmemiz, yatırımları artırmamız gerekiyor. Baz istasyonu ve fiber yatırımların engellenmesi, bilişim sektörünün gelişmesinin engellenmesi anlamına gelir.” dedi.

Tayfun Acarer, teknolojinin hayatımızda büyük bir yer aldığını söylerek, “Dünyada 6,5 milyar insan mobil abone. Ancak istatistiklere göre sadece 2 kişiden birinin diş fırçası var.” diye konuştu. İnsan hayatında teknolojinin son derece önemli olduğunu ifade eden Acarer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de nüfus 75 milyon seviyesinde olmasına rağmen 68 milyon mobil abone var. Bu mobil abonelerinin birçoğu mobil internet kullanmaya başladı. Diğer taraftan 21 milyon abone, 45 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bilişim sektöründe ülke olarak, Türk vatandaşı olarak mütevazı olmamamız gerekir. Çünkü Türkiye, bugün bilişim sektöründe birçok ilki geliştirdi. Aylık 292 dakika konuşma ile Avrupa’nın en çok konuşan ülkesiyiz. SMS’de rakibimiz yok. Gençler bunu çok iyi biliyorlar. İnterneti çok yoğun kullanıyoruz. Ayda 32 saat internet kullanımı ile Avrupa ortalamasının üzerindeyiz.”

Konferansa katılan BTK İzmir Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Ovak da Türkiye’de baz istasyonları için izin verilen sınır değerin 10 Volt/metre olduğunu belirterek, “Isparta’da elde ettiğimiz sonuçlar sınır değerin bir hayli altında. Bu da vatandaşların endişe duyasına gerek olmadığı anlamına gelir.” dedi.

PROF. DR. KALKAN: BAZ İSTASYONLARININ BİYOLOJİK ETKİLERİ İSPATLANAMADI

Konferansın konuşmacılarından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan da baz istasyonlarının sağlığa etkisi üzerinde durdu. Dünyada elektromanyetik dalgaların vücut ısısını 1 derece artıracak şekilde yaydığı enerjiye ilişkin belirlenmiş sınırın 2000 volt/metre olduğuna dikkat çeken Kalkan, baz istasyonları için bunun 50'de biri olan zararlı olmayan standardın dünyada 41 volt/metre olduğunu, Türkiye'de ise bu sınırın 10 volt/metre olarak uygulandığını vurguladı. Dünyada ve birçok ülkede baz istasyonlarının biyolojik ve sağlık yönünden etkilerinin kapsamlı bir biçimde incelendiğini ifade eden Prof. Dr. Kalkan, bu araştırmaların baz istasyonlarının biyolojik etkilerinin olduğunu ispatlanamadığını açıkladı.

"İNTERNETİ GÜVENLİ KULLANIN"

BTK Bilişim Uzmanı Mustafa Özdemir de konuşmasında, internetin yaygın kullanımının hayatımıza büyük faydalar sağladığını belirterek, internetin güvenli kullanımı konusunda önerilerde bulundu. 2011 yılı Kasım ayında hizmete giren Güvenli İnternet Hizmeti ile kullanıcıların internetin zararlı içeriklerinden korunabileceklerini, özellikle ebeveynlerin çocuklarını bu hizmet ile internetin olası etkilerinden sakınabileceklerini ifade eden Özdemir, “Sosyal ağlarda ve web tarayıcılarında gizlilik ve güvenlik önlemlerinin alınması, bilgisayarlara antivirüs programlarının yüklenmesi ve kişisel bilgilerin internette kesinlikle paylaşılmaması gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Konferans çerçevesinde Isparta Vali Vekili Mestan Deniz, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Numan Tamer ve Süleyman Demirel Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. İrfan Ateşoğlu da birer konuşma yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.