1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Türkiye üzerinde oynanan şeytani oyunlar!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye üzerinde oynanan şeytani oyunlar!

A+A-

İstikrarsızlık, vakumu (boşluğu) kaldırmaz. Nerede bir istikrarsızlık emareleri göze çarparsa, orada bir takım şer odakları kümelenmek için sıraya girerler. Dolayısıyla bu tür şer odaklarına fırsat vermemek için demek ki, halk olarak da üzerimize düşen bir takım görevler var ve biz bu görevleri gereği gibi yerine getirmemiz gerekir.

Şu an Türkiye’miz ne yazık ki, bir belirsizlik yaşıyor ve bu belirsizlikten fırsat kollayan şer odakları hayatlarını yok etme pahasına memleketi ateşe atmaktan zerre kadar kendilerini alıkoymamaktadırlar.

Ülkesini ve milletini seven insanların asgari o kendini imha etmeyi göze alan haydutlar kadar davalarında samimi olsalardı, kesinlikle de stabilizasyonun zerresine şahit olmazdık. Demek ki, onlar bizlerden daha samimi ve daha dürüstler. En azından kendi davalarına sadıktırlar.

Türküyle, Kürdüyle Lazıyla hepimizin oluşturulmaya çalışılan bu mayın tarlalarına karşı duyarlı olmamız ve olası bir takım provekatif eylemlere kapı aralayacak şeytani oyunlara prim vermememiz lazım gelir.

Bakınız seçimin üzerinden yaklaşık 50 gün geçmiş ve hala hükümet kurulamadı. Özellikle CHP ve MHP penceresinden olaya baktığımızda, muhalefet partileri ipe un seriyorlar ve meselenin etrafında dolaşıp duruyorlar. Olmadık taleplerde bulunuyorlar. Ya hakikaten iktidar olmaya cesaretleri yok; ya da işin üstesinden gelemeyecekleri ve mevcut yüksek çıtaya ilave edebilecekleri bir argümanları yok. Başka bir şeyle de ifade edilemez. İşte tüm bu belirsizlikler, şeytani bir takım organizasyonların iştahını kabartıyor ve bu organizasyonlar tedhişçi oyunlara başvurabiliyorlar.

HDP’ye gelince, bu parti mayınlı bir tarlanın üzerinde olduğunu, bu güne kadar ismi hep şiddetle anılan örgütle organik bağının olduğundan bahisle kendisine teenni ile yaklaşılıyorken, kendisinin bundan kurtulması için Türkiyeleşme ve demokratik siyaset söylemleri ile seçimde hatırı sayılır bir oy elde etti. Bu başarıda sadece Kürtlerin değil; sosyal demokrasiyi içselleştirmiş beyaz Türklerin de ciddi payı var.  Bundan dolayıdır ki, kendisini şiddetten arındırarak seçim sathı mailinde dillendirdiği demokratik siyasete sahip çıkması ve kendisi üzerinden oluşturulmaya çalışılan şiddet algısından behemehal kurtulması lazım. Bunun için ciddi çaba sarf etmesi ve silahların gölgesinde siyasetin yapılamayacağı düşüncesini tüm teşkilatlarına kabul ettirmesi lazım gelir. Aksi taktirde, ikisi bir arada yürümez ve bu iki zıt duruş Türklerce kabul görmeyeceği gibi aynı derecede Kürtlerce de kabul görmez.

Ezcümle; İktidarıyla, muhalefetiyle, herkesin Türkiye’nin etrafındaki yanan ateşleri hissetmeleri ve Suriye, Irak, Mısır ve benzeri Ortadoğu ülkelerinde cereyan eden akımların ülkelerini nerelere sürüklediğini görmeleri gerekir. Türkiye’nin de böylesi bir belaya bulaşması için uğraşı veren mebzul miktarda müptezel ülke, örgüt ve insanların fırsat kolladıklarını ve bu ateş çemberine Türkiye’yi de atmak istedikleri bilinen bir gerçektir. Nitekim,Işid’in bu son provekatif eylemleri ile Türkiye’yi kendi çamuruna çekme gayreti bu ateş çemberinin en bariz göstergesidir.

Keza, geçen hafta Suruç’ta meydana gelen canlı bomba katliam eylemi bu cereyanların işaret fişeği olduğu gibi ardından asker ve polislerin hedef alınarak misilleme yapılması da bu şeytanlıkların birer versiyonudur.

Hiç kimse, hiçbir mel’un davranışı kategorize etme lüksüne sahip değildir. Hele hele başkasının evine düşen ateşten evini ısıtmaya çalışan, o ateşten yemeğini pişirmeye çalışan müptezellerin varlığı ciddi manada düşündürücü. Kimisi,kendi ölüsü için ağlaşırken;kimisi de, başkasının ölüsü için sevinç çığlıkları atmakta. Bu da, çifte standartlığın ve ahlak yoksunluğunun emaresidir. Bu hastalıklı hallerden kendimizi korumamız lazım. Aksi taktirde, ateş bize sirayet ettiğinde, aynı sevinç çığlığı ve nümayişi karşıt kişilerden görürüz. Bu da, her geçen gün kartopu gibi büyüyerek karşımıza çıkar ve düşmanlıkları/kutuplaşmayı azdırır. İşte, Türkiye üzerinde oynanan şeytani oyunlar bunlar.

Biraz dikkat, biraz hassasiyet ve biraz feraset lütfen…

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.