1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Türkiye üzerinden oynanan oyun Elçi'ye zeval gelmesi
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye üzerinden oynanan oyun Elçi'ye zeval gelmesi

A+A-
Özellikle 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası Türkiye olarak tam da istikrara kavuştuk diye sevinirken, peş peşe yaşanan olaylar bu sevincimizi kursağımızda bıraktı. Belli ki bazı çevreler bu sonuçtan memnun olmamış olmalı ki, çok yönlü tahripkâr davranışları adeta seçim sonuçları faturası olarak önümüze koydular.
Seçim sonrası G20 ülkelerini çok başarılı bir şekilde ülkemizde misafir etmemiz, gelişen, değişen ve dönüşen bir Türkiye’yi gözleriyle gören kimi ülkelerin liderlerini acayip şekilde kıskançlık krizine soktuğunu çıplak gözle gördük. Hemen ardından Rusya’ya bağlı savaş uçaklarının bile bile hava sahamızı ihlal etmesi, bununla Türkiye’nin kayıtsız kalıp kalmayacağını test etmesi ve ardından tüm ikazlara rağmen düşürülme hadisesi yaşanınca da, geçmişten kalan düşmanlık tortularının üzerinden yeni düşmanlıklar üretme bahanelerine sığınmaları kesinlikle spontane gelişmeler değildir. 
Tüm bu uluslararası krizler yaşanırken, daha önce katıldığı bir televizyon programında “PKK bir terör örgütü değildir” görüş ve düşüncesiyle tüm şimşekleri üzerine çeken ve böylesi bir söylemde durumdan vazife çıkaran kimi şer odakları bir taşla iki kuş vurma misali bir taraftan Tahir Elçi’yi kalleşçe ensesinden vurarak katlettiler, diğer yandan da, bu cinayetle Türkiye’yi zor durumda bırakmak için hem ülkeyi zan altında bırakmak ve hem de dünya kamuoyunun gözü önünde faili meçhul cinayetlere kapı aralandığı imajını vermek… Tabi tüm bu olayların altında bir başka ülkenin parmağının olmaması mümkün değildir. 
Yapılması gereken çok önemli bir husus vardır ki, Türkiye’yi yönetenler bu gerçeği gözden ırak tutmamaları gerekir. O da şu ki, Türkiye’nin kangren olmuş ve her geçen gün daha da girift hale gelen ve sürekli önüne konulabilecek bu Kürt sorununun behemehal çözülmesi, Türkiye muarızlarının ellerindeki kartı boşa çıkartması ve kullanılmaya müsait bir argüman olmaktan çıkartılması gerekir. Bu, hem kendi halkı arasındaki sevgi ve muhabbeti kaim kılmaya ve hem de bunu istismar eden ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanan Türkiye’nin gizli ve aşikâr hasımlarının emellerini boşa çıkarmak için çok önemli bir meseledir.
Şu unutulmaması lazım ki, her ülke karşısındaki ülkeyi alt etmek için o ülkenin ne kadar çok kaşımaya müsait yaraları varsa, kendileri açısından onları kaşımasından daha doğal hiçbir şey olamaz. Bu gerçeği önceden bilip hareket etmek, feraset sahibi siyasetçi olmanın bir göstergesidir.  Ellerindeki silahları patlatmadan ellerinden almayı başarmak ve hatta olası muhtemel aktif fay hatlarını basiretli bir bakış ile önceden hissedip patlatmadan evvel ve hatta ellerinde patlatarak etkisiz hale getirmek, önemli bir siyasi deha olsa gerek.
Türkiye Kürt sorunu gibi yakıcı bir sorunu kendi içinde barışçı bir yöntemle halletmediği müddetçe, bunu kullanan ve bundan nemalanmaya çalışan ülkelerin sayısında bırakınız azalmayı, her geçen gün buna sarılabilecek çok sayıda ülkelerin türeyebileceğini hesaba katmak gerek. Bu gerçeği görmezden gelerek 30 yıldan beri uygulanan silahla çözme çabalarının hiçbir şeyi çözmediğini, aksine daha da karmaşık hale getirdiğini devletler bazında kendilerine partner bulduklarını ve bu partnerlerine her geçen gün bir yenisini eklediğini görmek şaşırtıcı değil. 
Aykırı görüş ve düşüncelere tahammülsüz olmak, salt güvenlik tedbirlerine başvurarak sorun çözmeye çalışmak, inanın karşıt cepheyi daha da bir bilenmiş hale getirir ki, olan yine bu mazlum halkın evlatlarına oluyor.  
Şu unutulmamalıdır ki, olay nasıl gelişmiş olursa olsun, herkesin zihnini meşgul eden şey, hedefin doğrudan Elçi olduğu fikri, tarafsız herkesçe o şekilde anlaşılmaktadır. Onun için bu olayın aydınlatılması, önünde, yanında ve arkasında kimin olduğu mutlaka açığa çıkması çok önemli.  
Sayın Elçi’nin hayatını kaybettiği olayda iki de polis hunharca katledildi. Bu vesileyle, üçüne de Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum.
Bu yazı toplam 722 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.