1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'de ilk kez İzmit’te
Türkiye'de ilk kez İzmit’te

Türkiye'de ilk kez İzmit’te

Bitkisel ve hayvansal yağ atıklarının çevreyi kirletmesini önlemek amacıyla Türkiye'de ilk kez İzmit’te başlatılan yağ tutuculu ruhsat uygulamasından şimdiye kadar 150 kişinin yararlandığı öğrenildi. İzmit

A+A-

Bitkisel ve hayvansal yağ atıklarının çevreyi kirletmesini önlemek amacıyla Türkiye'de ilk kez İzmit’te başlatılan yağ tutuculu ruhsat uygulamasından şimdiye kadar 150 kişinin yararlandığı öğrenildi.

İzmit Belediyesi meclisi 06.03.2012 tarihinde bitkisel atık yağların çevreye olan zararlarını en aza indirmek için yeni yapılacak olan binalarda yağ tutucu bulundurulmasını kararlaştırmıştı. Belediye, yeni yapılar için çizilen projelerde yağ tutucunun gösterilmesini, iskan aşamasında ise yağ tutucunun çalışır halde bağlanmış olması şartını arıyor. Uygulamanın 01.10.2012 tarihinden itibaren başladığı ve şimdiye kadar 150 yapıya karar uygun ruhsat verildiği kaydedildi.

ÇEVRE KİRLENMEYECEK

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Yetkilileri, insanların sorumsuz ve bilinçsiz davranması nedeni ile son yıllarda  çevre kirliliğinin arttığına dikkat çekerek” Bu sebeple atık su arıtma tesisleri, katı atık yönetimi, enerji geri kazanımı, yağ ve çöp tutucular günümüzde çok önem kazanmıştır.  Binalar, yemekhaneler, sanayi tesisleri, oto servisleri ve yıkama yerlerinden kaynaklanan yağlar çok büyük sorundur. Ülkemizde kanalizasyon şebekeleri atık kanalı olarak kullanılmaktadır. Kanallar tıkanmakta, büyük zararlara sebep olmakta yollar kazılıp trafik tıkanmakta boş yere masraf yapılmaktadır. Ayrıca yağ tabakası göl, deniz ve akarsu yüzeyini kaplayıp oksijen transferini engelleyip canlı hayatı yok etmektedir. Hâlbuki geri dönüşümü yapılan atık yağlar doğayı koruduğu gibi ekonomik olarak önemli fayda da sağlamaktadır. Bilimsel çalışmalar 1 litre yağın 1.000.000 litre suyu kirlettiğini rotaya koymaktadır. Gelecekte su kaynaklarının azalacağı da düşünüldüğünde yağ tutucu ve arıtmanın önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Belediyemizin  Türkiye’de ilk kez başlattığı yağ tutuculu ruhsat uygulamasına vatandaşlarımızın gösterdiği sağduyuya teşekkür ederiz” dediler. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’da  çevrenin korunması açısından  çok önemli olan yağ tutuculu proje uygulamasının diğer belediyelere de örnek olması gerektiğini söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.