1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’de ilk! Kocaeli’de Osmanlı tanıtım günleri
Türkiye’de ilk! Kocaeli’de Osmanlı tanıtım günleri

Türkiye’de ilk! Kocaeli’de Osmanlı tanıtım günleri

Türkiye’de ilk kez Kocaeli’de Osmanlı’nın Manevi Mimarları Anadolu Erenleri Tanıtım Günleri programını gerçekleştirecek.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Semerkand Vakfı Kocaeli Şubesi, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) ve Beşir Derneği Kocaeli Temsilcileri ortaklığında 17-23 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde Osmanlı’nın Manevi Mimarları Anadolu Erenleri Tanıtım Günleri programını gerçekleştirecek. Program öncesinde bugün TÜMSİAD Kocaeli Şube binasında etkinliğin detayları kamuoyuyla paylaşıldı. Basın açıklamasına TÜMSİAD Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz, Semerkand Vakfı Başkanı Abdullah Erol, Semerkand Vakfı İl Müdürü Ramazan Kayhan, Beşir Derneği Başkanı Cavit Ünal, TÜMSİAD Kocaeli Şubesi Genel Sekreteri Özkan Naz ve dernek yönetimi katıldı.

 

TÜRKİYE’DE İLK KEZ

Basın açıklamasını Semerkand Vakfı Başkanı Abdullah Erol yaptı. Erol şu ifadelere yer verdi: “ Türkiye’de ilk kez böyle bir program yapılacak. Ecdadımızı ahde vefa göstererek bunu Kocaeli gündemine getiriyoruz. Anadolu'nun her bir köşesinde kendi zamanını ilim ve irfanla aydınlatmış bir gönül eri yatar. Her bir şehrimiz evliyalar ve erenler durağıdır. Bugün, kimi şehir merkezlerinde, kimi daha küçük yerlerde medfun bulunan bu şahsiyetlerin milletimizin birlik- beraberliğinde ve sahih İslam anlayışında payları bulunmaktadır. Onları tanımak, sadece belli bir dönemde yaşamış bir gönül sultanını tanımaktan çok, özümüzü, kendimizi, vatanımızın mayasını tanımak anlamına gelmektedir.

 

ADALET MEŞALESİNİ YAKMIŞTIR

1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu topraklarının İslam'a açılmasıyla fetih ve iskan hareketleri hızlanmış, takip eden asırlarda bir yandan Ertuğrul Gazi at üstünde izzet ve adalet meşalesini yakmış diğer yandan da erenler Anadolu'da, İslam'ın en kalbi duygularla yaşanması için hizmet etmişlerdir. Kısa sürede Anadolu Osmanlı gibi bir cihan devletinin öz yurdu haline gelmiştir. Bir dönem, en iyi o dönemin kaynaklarından öğrenilebilir. Bu manada Orta Çağ'ın en büyük seyyahı olarak ifade edilen İbn Batuta, kendi seyahatnamesinde, bize Osmanlı kuruluş döneminin sosyo-kültürel dinamiklerini açık bir şekilde vermektedir. O, Anadolu seyahatinde, alimlerine ve yöneticilerine değer veren, çalışkan, inançlı ve gönül ehli bir millet bulmuştur. Onların cami, tekke, zaviye, mekteplerle mamur ettiği bir yurtla karşılamıştır.

 

ÖNEMLİ ESERLER YER ALMAKTA

Yine, Osmanlı Kuruluş devri açısından en önemli eser olarak nitelenebilecek Aşıkpaşazade Tarihi'nde, Osmanlı hanedanı anlatılır ve devamında şu bilgiler yer alır. "Osmanoğullarını anlattın da peki bunlar zamanında Rabbani Alimler, Erenler, Salihler yok muydu denirse şöyle cevap veririz: Ertuğrul zamanında Baba İlyas var idi. Osman Gazi zamanında Dursun Fakih ve kayınbabası Şeyh Edebali var idi. Orhan Gazi zamanında Davud-i Kayserî, Geyikli Baba var idi. Gazi Murad Hünkar zamanında Abdal Baba, Musi Baba var idi. Yıldırım Beyazid zamanında Mevlana Molla Fenarî, Şeyh Yar Ali Horasani var idi. Gazi Mehmet Han zamanında Seyyid Emir Buharî ve Şeyh Hacı Bayram var idi. Oğlu Fatih Sultan Mehmet Han zamanında Şeyh Akşemseddin ve Abdullatif Makdisî var idi. Her birinin duaları makbul, kerametleri zahir idi. Bunlar gibi büyük zatlar daha da çok idi.”

 

ÖĞRENİLECEK ÇOK ŞEY VAR

Dönemin kaynaklarında yer alan ve sonraki asırlarda daha yoğun irtibatlarla devam eden bu münasebetler konusunda, toplumumuzda yeterince farkındalığın oluşmadığı bir gerçektir. İnternet ve sosyal medyanın tahakkümünde yetişen yeni nesillerimizin Sultanlarımızın yoldaşı, ecdadımızın baş tacı, er meydanının gözü pek Alperenlerinden öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyoruz. Bu itibarla Osmanlı'nın Manevi Sultanları'nın tanınmasına mütevazi bir katkı sunmak amacıyla Anadolu Erenleri Tanıtım Günleri'ni tertip etmiş bulunuyoruz. Programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Anadolu'yu imar ve inşa eden büyüklerimizi anacağımız, diriliş ve kuruluş günlerine gideceğimiz bu etkinlikler vesilesiyle Malazgirt'ten bu güne, bu vatan için canını ortaya koymuş tüm şehitlerimize Allah Teala'dan rahmet diliyorum. Vatan ve mukaddesat için bugün de görev başında olan tüm asker ve polislerimize Cenabı Allah'tan muhafaza buyurmasını, salimen ve muzaffer olarak ailelerine dönmelerini niyaz ediyorum.”

 

ETKİNLİKLERİN DEVAMI GELECEK

Bu etkinliğin çıkış noktasını anlatan Semerkand Vakfı Başkanı Abdullah Erol, “Çıkış noktası her yıl sosyal etkinlik yapıyoruz. Türkiye’de gündem çok değişiyor. Bütün İslam coğrafyasında Osmanlı’ya karşı bir bakış var. Biz Anadolu insanı olarak Müslümanlaşmayı Horasan’a borçluyuz. Osmanlı’nın kuruluşunda bu zatlar önemli yer almıştır. Günümüz Türkiye’sinde bu çok bilinmiyor. Ama yeni nesil bunu bilmiyor. Bir yerden başlayarak bunu öğretmek istedik. Ülkemizin içinde bulunduğu durum o günleri andırıyor. Bizde buna katkı sağlamak istedik. Ülke insanımızın dikkatini çekmek istedik. Bu bir seferlik bir konu değil, seneye üst başlıklar değişerek etkinliklerimizin devamı gelecek” açıklamasında bulundu.

 

Programın akışı şöyle:

17 Ekim Perşembe

Semerkant Vakfı Kocaeli Şube Başkanı- Abdullah Erol’un açılış konuşması saat 17:30

Semerkant Vakfı Bölge Başkanı- Metin Yapıcı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın

Araştırmacı Yazar- Ali Sözer Saat 18:00

Necla Nazır- saat 18:30 (Hanımlara Özel)

18 Ekim Cuma

Araştırmacı Yazar- Hakan Öner- konuşmacı saat 18:30

Grup Ser ve Def Şov Ekibi saat 19:30

19 Ekim Cumartesi

Araştırmacı Yazar M. Fatih Çakır konuşmacı saat:18:00

Sıra Gecesi 19:30
 

20 Ekim Pazar
Araştırmacı Yazar- Derya Şahin Saat 14:00 (Hanımlara özel)
Araştırmacı Yazar- Eyyüp Beyhan Saat 18:00

21 Ekim Pazartesi

İlahiyatçı Yazar- Mükerrem Mete Saat: 18:00

Şehrin Sultanları 19:30
 

22 Ekim Salı
Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Okur Saat 18:00
Sözden Öte- Program saat 19:30

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum