1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin AB karnesi
Türkiye’nin AB karnesi

Türkiye’nin AB karnesi

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından her yıl yayımlanan “Türkiye’nin AB Karnesi” niteliğindeki İlerleme Raporu’nda, “anayasaya övgü, basın özgürlüğüne kırık not” çıktı... Kısaca: Basın Özgürlüğü

A+A-

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından her yıl yayımlanan “Türkiye’nin AB Karnesi” niteliğindeki İlerleme Raporu’nda, “anayasaya övgü, basın özgürlüğüne kırık not” çıktı... Kısaca:

• Basın Özgürlüğü: Siyasi baskılar ve yasal belirsizlikler basın özgürlüğünü etkiliyor. Gazetecilere yönelik olarak açılan dava sayısı 4 bin 91.

• Anayasa Değişikliği: AB’nin bazı beklentileri karşılandı. Avrupa standartlarında şeffaf uygulama gerek.

• Yargı: Adalet Bakanı hâlâ HSYK’ya başkanlık etmeyi sürdürüyor ve soruşturmalar hakkında son söz onun.

• Ergenekon: Tutukluluk sürelerinin uzunluğu endişe kaynağı. Sanık haklarına saygı gösterilmeli.

• Asker-Sivil: Sivillerin askerler üzerindeki denetiminde ilerleme var. Asker görev alanı dışında konuşuyor.

• Yolsuzluk: Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda adım atılmadı. Yolsuzluk hâlâ yaygın...

Söz, basın özgürlüğünden açılmışken...

Gazetecilerin özgür ve bağımsız çalışma koşullarında çalışabilmesi için düzenlenen “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk Günü”nde, gazetecilere yönelik Özgürlük Platformu, Meclis’i yasalarda köklü değişiklik yapmaya çağırarak tutuklu gazetecilere özgürlük istedi...

Türkiye’nin AB karnesi’nde iyiden çok kırık var. İlerleme  Raporu’nda kırık notlar arasında basın özgürlüğü öne çıkıyor. Özetle:

Ergenekon davası konusunda haber yapan gazetecilere yönelik davalar endişe nedeni. Kürt sorununu tartışan ya da Kürtçe yayın yapan gazetelere baskı arttı. İnternet sitelerine getirilen yasakların kapsamı ve süresi orantısız. Hükümeti eleştiren Doğan Medya Grubu’na karşı açılan vergi cezası davası sürüyor. Medyaya yönelik siyasi baskılar ve yasal belirsizlikler uygulamada basın özgürlüğünü etkiliyor. Türk yasaları ifade özgürlüğünün AİHS çizgisinde korunmasında yetersiz. TCK 214, 216, 217, 218, 220, 226, 305, 312, 314 ve 318 sorunlu maddeler. Gazetecilere yönelik olarak açılan dava sayısı 4 bin 91.

Kısacası, AB’ye göre Türkiye İlerlemede, bir ileri, iki geri...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.