1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin “basın özgürlüğü” karnesi
Türkiye’nin “basın özgürlüğü” karnesi

Türkiye’nin “basın özgürlüğü” karnesi

25 yıllık gazeteciyim, böylesini hiç görmedim. Türkiye’de basılmamış kitap örgütsel doküman sayılıyor, bu kitabın taslağını elinde bulunduranların suç işledikleri, hemen teslim etmeleri gere

A+A-

25 yıllık gazeteciyim, böylesini hiç görmedim. Türkiye’de basılmamış kitap örgütsel doküman sayılıyor, bu kitabın taslağını elinde bulunduranların suç işledikleri, hemen teslim etmeleri gerektiği mahkeme tarafından açıklanıyor.

Türkiye’de basın özgürlüğünün durumu artık çok ciddi bir tartışma konusudur.

Medya ve iletişim içerikli online gazete medyaloji.net, Türkiye’nin “basın özgürlüğü”nde son beş yılda çizdiği tabloyu araştırma konusu yapmış. Türkiye’deki basın özgürlüğü ile ilgili önemli gelişmeleri ele alan çalışma, bu gelişmelerin dış politikaya yansımalarını da ortaya koyuyor…

2006 yılından bugüne, basın özgürlüğü ile ilgili tüm gelişmelerin ele alındığı raporun sonuçlarına göre Türkiye, basın özgürlüğü konusunda hem yurt içinde hem de yurt dışında karamsar bir tablo çiziyor.

Rapora göre, 2006 yılında oldukça az gündeme gelen basın özgürlüğü konusu, 2007’de gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle alevlendi ve günümüze dek çeşitli gelişmeler yaşayarak sıcaklığını korudu. Son olarak, Ergenekon Soruşturması kapsamında birçok gazetecinin gözaltına alınmasıyla yeni bir boyut kazanan basın özgürlüğü tartışmaları, Türkiye’nin dış imajı açısından da önemli bir tehdit oluşturur hale geldi. Aralarında ödüllü gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık gibi isimlerin yer aldığı soruşturma, hem Türk hem dünya medyasında büyük yankı buldu.

Araştırmayı, Medya Takip Merkezi (MTM) ile işbirliği yaparak hazırlayan medyaloji.net, 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinin son beş yılını incelemeye aldı. www.medyaloji.net adresindeki online gazetede tüm detayları ile yayımlanan araştırmanın sonucuna göre, bu süreçte basın özgürlüğüyle ilgili toplam 304 bin 718 haber kamuoyuna sunuldu.

Basın özgürlüğü ile ilgili haberlerin yıllara göre nasıl bir dağılım gösterdiğini de inceleyen gazetede yer alan verilere göre, 2006 yılında sadece iki bin civarı haberde yer bulan konu, 2007 yılında gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi ile ülke gündeminde önemli bir yer tutmaya başladı. 2008 ve 2009 yıllarında biraz durulan tartışmalar, 2010 yılında yeniden alevlenerek, 2011 yılının ilk 2,5 aylık sürecinde zirveye ulaştı.

Beş yıllık süreç içerisinde, köşe yazarları tam 24 bin 376 kez konuyu köşelerine taşıdı. Basın özgürlüğünü en fazla ele alan köşe yazarı Emin Çölaşan olurken, onu sırasıyla Selcan Taşçı, Hikmet Çetinkaya, Ali Bayramoğlu, Ergün Babahan, Ahmet Kekeç, Bekir Coşkun, Derya Sazak, Taha Kıvanç, Oray Eğin ve Cengiz Çandar takip ettiler.

Basın özgürlüğüyle ilgili olarak Türkiye’ye yurt dışından gelen tepkiler de dikkat çekici. Hem imajına etki eden hem de dış politikada işini zorlaştıran konulardan biri olan basın özgürlüğü, Türkiye’nin AB ilişkilerinde de önemli bir gerginlik yarattı.

Sadece son üç aylık süreçte, “AB ve basın özgürlüğü” konusu basında 2 bin 535 haberle yansıma buldu. Haber sayısının bu denli yüksekliği, Türk medyasının konuyu yakın takibe aldığının da bir göstergesiydi.

İşte son günlerde, basın özgürlüğü ile ilgili olarak Türkiye’ye yurt dışında gelen tepkilerden bazıları;

-Washington merkezli insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda endişelerini dile getirerek, Türkiye’yi sert bir şekilde uyardı.

-AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Fiile, ilerleme raporlarında; gazetecileri hedef alan çok sayıda davanın ve nüfuz kullanılarak medyaya uygulanan baskının fiiliyatta basın özgürlüğüne zarar verdiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin basın özgürlüğü ile ilgili acilen kayda değer şekilde yasal düzenleme yapması gerektiğini vurguladı.

-AP Genel Kurulu Türkiye Raportörü Hıristiyan Demokrat Hollandalı Parlamenter Ria Oomen-Ruijten'in kaleme aldığı raporda Türkiye'de ifade ve basın örgütlüğü alanındaki sorunların büyüdüğü vurgulandı.

-Merkezi Viyana’da bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI); Türkiye’de polisin darbe bağlantısı sebebiyle aralarında IPI Dünya Basın Kahramanı Nedim Şener’in de bulunduğu çok sayıda gazetecinin gözaltına alınmasından derin endişe duyduklarını belirtti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün yayımladığı araştırma sonuçlarına göre “basın özgürlüğü” konusunda, 178 ülke arasında 122. sıradan 138. sıraya gerileyen Türkiye, basın özgürlüğünün azaldığına dair endişeler ile Türk medyasında olduğu kadar dünya medyasından da geniş ilgi görmüştü. Bu son gelişmelerin ardından, Türkiye’nin bu listede kaçıncı sırada yer alacağı ise merak konusu…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.