1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin büyük kaybı
Türkiye’nin büyük kaybı

Türkiye’nin büyük kaybı

Çok şaşırtıcı değildi. Ama en azından şu sıralar beklenen bir olay da değildi. Acı haber, dün öğlen saatlerinde televizyonlardan alt yazı olarak geçmeye başladı. Türk Siyaseti’nin, Türkiye’

A+A-

Çok şaşırtıcı değildi. Ama en azından şu sıralar beklenen bir olay da değildi. Acı haber, dün öğlen saatlerinde televizyonlardan alt yazı olarak geçmeye başladı. Türk Siyaseti’nin, Türkiye’deki çok partili  demokrasi döneminin tartışmasız en renkli, en çok iz bırakan ismi Prof. Dr. Necmettin Erbakan vefat etmişti.

Türkiye’de pek çok insan, hayatı boyunca sadece Erbakan’ın lideri olduğu, ya da açıkça desteklediği siyasi partilere oy vermiştir.

Ama kuşkusuz Türkiye’de çok daha fazla insan hayatı boyunca hiçbir zaman Erbakan’a, partisine, adaylarına oy vermemiştir. Ama bu tablo,  Erbakan’ın Türkiye’nin en önemli, en değerli siyasi liderlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmez.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 1926  Sinop doğumluydu. Genel olarak Milli Görüş Partileri olarak adlandırılan Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi’ni kurdu, bütün Türkiye’de örgütledi.

Erbakan 1948 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. Hayatını, siyasete ve Türkiye’ye adadı. Ölümünden 3 gün önce bile, tedavi gördüğü hastanedeki odasında partisinin kurmayları ile birlikte yaklaşan seçimlerle ilgili olarak siyasi değerlendirme yapıyordu, işinin başındaydı.

Bence, rahmetli Erbakan Hoca’nın en büyük meziyeti, örgütlenme konusundaki başarısıdır. Yoktan var ettiği, genel başkanı olduğu partilerini, Türkiye’de en ücra köye, mahalleye kadar örgütlemeyi başarmıştı. Bugün AKP’yi iktidar yapan, güçlü kılan teşkilatlanma modeli,  tamamen Erbakan’ın kurduğu ve yerleştirdiği modeldir.

Erbakan, Türkiye’deki tutucu, inançlı kesimin lideri olmasına karşın, başında bulunduğu partilerde kadınları siyasete en fazla katan siyasi lider olmayı da başarmıştır. Milli Görüş partilerinde kadınlar her zaman yer ve değer bulmuş, erkeklerle omuz omuza siyasi faaliyetlerin içinde yer almıştır.

Rahmetli Erbakan’ın bir başka önemli özelliği, siyasete espriyi katabilmiş olması, hoşgörüsü ve eleştiriye açık oluşudur. Türkiye’de büyük bölümü haksız söylem ve gerekçelerle en çok eleştirilen siyasi lider Erbakan olmuştu. Ama hiçbir zaman Erbakan’da-ki Başbakanlık görevine kadar yükselmişti- bir diktatör havası kimse görmemişti.

Erbakan, 1970’de ilk olarak Milli Nizam Partisi’ni kurmuş. Kısa süre sonra bu parti, Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmış. Ardından aynı kadrolarla Milli Selamet Partisi’ni kuran Erbakan Hoca, 1973 seçimlerinde 48 milletvekili ile Meclis’e girmeyi başarmış ve kilit partinin lideri olmuştu. 1974-1978 dönemlerinde üç ayrı koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Erbakan’a, partililerin yakıştırdığı “Mücahit” sıfatı da, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyledir. Ecevit ile birlikte Cumhuriyetin yakın tarihindeki bu çok önemli askeri operasyona imza atan Erbakan’ın bu zaferdeki payı da kuşkusuz yadsınamaz.

Erbakan’ın partisi, 1977 seçimlerinde geriledi, ancak 24 milletvekili çıkartabildi. 12 Eylül darbesinin ardından, dönemin bütün siyasi liderleri gibi gözaltına alınmıştı. Yargılandı, beraat etti, 24 Temmuz 1981’de serbest kaldı. Bıraktığı yerden, yeniden ve daha büyük bir hırs, inançla siyasete girdi. 1991 yılında Refah Partisi’ni kurdu.

Aslında 12 Eylül darbesinden sonra demokrasiye yeniden dönüldüğünde ülke yönetimini üstlenen, uzun yıllar Türkiye’nin 1 numaralı lideri olan Turgut Özal da, Erbakan Hoca’nın kadrosundan, talebesindendi. Özal’ın 1983 seçimlerini kazanmasında, Erbakan liderliğindeki Milli Görüş hareketinin çok önemli payı vardı.

Erbakan Hoca’nın lideri olduğu Refah Partisi, 1995 genel seçimlerinde Türkiye’nin 1 nci partisi oldu. Yıllarca devam eden siyasi mücadele sonunda, Erbakan artık halkın en çok güvendiği, en çok desteklediği liderdi. Meclis içinde önce DYP-ANAP koalisyonu kuruldu. Ama yürümedi.  Bunun üzerine  “Refahyol hükümeti” adı verilen Refah Partisi-Doğru Yol Partisi hükümeti kuruldu. 28 Haziran 1996’da Prof. Dr. Necmettin Erbakan Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

Erbakan’ın Başbakan olduğu dönem Türkiye’nin en parlak dönemleridir. Emekliler, özellikle Bağkur emeklileri, en yüksek maaş zammını bu dönemde almışlardı. Başbakan Erbakan, “Havuz sistemi” adını verdiği sistemi kurmuş, KİT’ler ilk kez O’nun döneminde kara geçerken, devlet bütçesinin de iki yakası bir araya gelmeye başlamıştı. Erbakan’ın Başbakan olduğu dönemde Türkiye soyulmadı. Erbakan Hoca, arkasındaki önemli halk gücüne karşın, inançlarından ve yaşam biçiminden taviz vermemekle birlikte, devletle didişmeyi hiç denemedi. Yargıda kadrolaşmak, Silahlı Kuvvetlerle kavga etmek gibi bir tarzı olmadı. Devlette çok büyük bir kadrolaşmaya, insanları, muhaliflerini bastırmaya yönelik girişimleri de yoktu.

Bana göre de önemli insandı Erbakan. Ülkeyi, bütün Müslüman alemini düşünen, iyilikler olmasını isteyen,  eleştiriye, hoşgörüye açık,  Türk siyasetine tebessümü getiren büyük bir liderdi.

Erbakan’ın vefatı, 12 Haziran seçimlerini hangi yönde etkiler konusu eminim önümüzdeki günlerde çok tartışılacaktır. Bence, bu olay, özellikle HAS Parti’yi (Numan Kurtulmuş’un partisi) tamamen bitirir. Erbakan’ın siyasi mirasına göreceksiniz lideri olduğu Saadet Partisi’nden daha çok AKP sahip çıkacaktır. Saadet Partisi’nin başına oğlu Fatih Erbakan geçerse ve babasının siyasi hırsını arttırarak sürdürürse, Saadet Partisi’nin önümüzdeki seçimlerde oyları tahmin edilenden çok daha fazla artabilir. Ancak bu vefatın ardından Milli Görüş misyonunun tamamen kapanma ihtimali de vardır ki, bu durumda AKP’nin oyları yüzde 50’nin üzerine çıkabilir.

Erbakan Hoca, yarın İstanbul’da toprağa verilecek. Türkiye’ye hizmet etmiş, iz bırakmış çok önemli bir insandı. Allah’tan rahmet, bütün sevenlerine, Milli Görüş camiasına başsağlığı diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.