1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin ekonomik durumu konuşuldu
Türkiye’nin ekonomik durumu konuşuldu

Türkiye’nin ekonomik durumu konuşuldu

Birleşik Metal- İş Kocaeli Şubesi, ‘Türkiye’de Ekonomik Kriz ve Çözüm Önerileri’ konulu konferans ev sahipliği yaptı

A+A-

VATANDAŞLARIN SORULARI CEVAPLANDI

Birleşik Metal-İş Kocaeli Şubesi, ‘Türkiye’de Ekonomik Kriz ve Çözüm Önerileri’ konulu konferansa ev sahipliği yaptı. Birleşik Metal-İş Kocaeli Şubesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansa Vatan Partisi İl Başkanı Vedat Olguntürk ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Ulusal Radyo Genel Müdürü Sinan Sungur’un moderatörlüğünü üstlendiği konferansta Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Koç, Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve Tekgıda-İş Sendikası Bursa Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya Türkiye’nin ekonomik durumu üzerine konuşma yaptı. Konuşmacıların konuşmalarının ardından, katılımcıların soruları cevaplandı.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM KARANLIK OLACAK

Konferansta ilk olarak söz alan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Koç, “İşin epeyce kötü olduğu bir dönemden geçiyoruz. İşten çıkartmalar başladı. İşyerinde ödemeler gecikmeye başladı. Birçok insan tüketici kredilerini kullanarak, gelecekteki kazancını kaybetti. Birçok aile borç ödüyor. Önümüzdeki dönem karanlık olacağa benziyor. Türkiye’nin 2 temel sorunu var; cari açık sorunu ve merkezi yönetim bütçesindeki açık. Bu sorunları çözebilecek gibi durmuyorlar” ifadelerini kullandı.

ZENGİNLEŞTİK AMA GEÇİNEMİYORUZ

Koç’un ardından söz alan Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, “Doğru bir gidişatın olmadığını hep birlikte yaşıyoruz. Değeri yaratan emekçilerdir. Türkiye’de öyle bir sisteme geldik ki; 10 yılda bir kriz yaşıyorduk, şimdi sürekli yaşıyoruz. 2002 yılından bu yana sırf siyasi istikrar olsun diye aynı iktidar seçiliyor. 4 kat zenginleştik ama geçinemiyoruz. Kimi kandırıyoruz, kimi aldatıyoruz. Emekçilerin emeğini sömürerek, nereye geldiğimizi gösteriyor bu tablo. Biz emekçiler olarak çok şey kaybettik. Biz bu kentte sesimizi hep duyurmaya çalıştık. Ricayla bu işler olmuyor. Ya sesini duyuracaksın ya da oyunla gidişatı belirleyeceksin” şeklinde konuştu.

MÜCADELE VERMEK ZORUNDAYIZ

Akyüz’ün ardından söz alan Tekgıda-İş Sendikası Bursa Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, “Herkes cebine baktığı zaman ülkenin genel durumunu görüyor. Bizler bilinçlenmek zorundayız. 80 Anayasasından sonra kazanılmış hakların birçoğu gitti. Sonradan gelen haklar, masada gelen haklardır. Ben asgari ücret ne kadar olmalı tartışmasını doğru bulmuyorum. Hazırı bekliyoruz. Mücadele vermek zorundayız. Kazancın kaymağını yemedik. Krizin bedelini neden biz ödüyoruz. Öyle bir asgari ücret belirliyorlar ki; ne karnın doyuyor, ne açlıktan ölüyorsun. Bu adamlar başka dünyayı düşünemiyorlar. Adamlar sadece geçim derdini düşünüyor” diye belirtti.

KİMSE İŞÇİYİ DÜŞÜNMÜYOR

Son olarak söz alan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, “Ortada bir kabahat var. Önce kabahatin kimde olduğunu, ardından da çözümü konuşmamız lazım. Kabahatin çoğu bizim. Bugün Avrupa’dan milyonlarca dolar kredi bulmak isteyen hükümetimiz, ülkenin geçmişine baksaydı eğer nasıl kurtulacağını görüyordu. 1929 formülüyle mandalina, portakal üretiminde dünya sıralamasındayken, Avrupa’dan borç alan bir ülke haline gelmişiz. Krizden kurtulmak için borçlar yapılandırılsın, faizler düşürülsün, sermaye kurtarılsın. Kimse işçinin derdini düşünmüyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum