1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin gıda başkenti olacak
Türkiye'nin gıda başkenti olacak

Türkiye'nin gıda başkenti olacak

9 bin Kocaelilinin istihdam edileceği Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için tüm hazırlıklar tamamlandı, 4 ay içinde ilk kazma vurulacak

A+A-

TÜM ENGELLER KALKTI

Kandıra’yı gıda sanayiinde Türkiye’nin başkenti haline getirmek üzere 8 yıl önce kurulan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin hayata geçmesi için önündeki tüm engeller kalktı, ilk kazma en geç 2019 yılı nisan ayında vurulmuş olacak. Yaklaşık 2 bin metrekarelik alana kurulacak Kandıra Gıda OSB’de 9 bin kişi istihdam edilecek. Türkiye’nin sayılı merkezlerinden olacak Kandıra Gıda OSB aynı zamanda Kandıra’nın makûs kaderini de değiştirip, gelişimin önünü açacak.

mehmet-basol---(2).jpg

MEHMET BAŞOL- Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol, proje kapsamında 9 bin kişin istihdam edileceğini ve bunların 8 bininin ilkokul mezunu olmasının yeterli olacağını söyledi.

YÖNETİM KURULU OLUŞTURULDU

8 yıl boyunca idari mahkeme ve Danıştay arasında gidip-gelen dosyada nihayet tüzel kişilik unvan alınıp, müteşebbis heyet kuruldu. Heyetin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol, Başkan Vekili Gülgün Köse, üyeler ise Ünal Köken, Günay Durmuş ve Ahmet Akin oldu. Çalışmaların son durumu hakkında gazetemize bilgi veren Başkan Mehmet Başol, projede ciddi anlamda yol aldıklarını belirtip, engellerin tamamen ortadan kaldırıldığının müjdesini verdi.

BACASIZ SANAYİ OLACAK

Yatırımcıların her ne kadar özel firmalar olsa da proje ortaklarının resmi kurumlar olduğunu belirten Mehmet Başol, “Kandıra Gıda OSB; Valilik, Sanayi Odası, Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesi’nin ortak bir projesidir. Çevre kirliği yönünde eleştirilere maruz kaldık fakat proje ortaklarından hiç biri suyun kirlenmesine müsaade etmez. Kaldı ki bu alanda kurulacak sanayi tesislerinin çoğu bacasız olacak. Gıda ürünleri olduğu için kimyasal bir ürünün alana girmesi mümkün değil” diyerek çevreye verilecek her şey için hassas olduklarını belirtti.

boyle-olacak--.jpg

PLAN- 8 yıl önce startı verilen, çeşitli engellemeler ve rötarla karşılaşan Kandıra Gıda İhtisas OSB’da bu plan uygulanacak.

9 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

OSB’nin Kandıra’nın çehresini değiştireceğini vurgulayan Başkan Başol, “9 bin vatandaşımız istihdam edilecek. Bunların 8 bininin herhangi bir eğitime sahip olmasına gerek yok, ilkokul mezunu olması yeterli. Evlerinde oturan kadınlarımız, kızlarımız iş hayatına girecek. Kandıra’dan dışarıya olan göç, tersine dönecek. Çünkü köylünün; sütünü, hayvanını, sebzesini satabileceği bir fabrika olacak orada. Kandıra’nın geri kalmışlığı artık geride kalacak” açıklamalarında bulundu.

OSB’NİN İÇİNE AVM YAPILACAK

OSB için hayalleri olduğunu açıklayan Başol, “Sadece fabrikalar kurulsun, üretim yapılsın diye olaya bakmıyorum. Kandıralıların yöreye özgü ürünlerini satabilecekleri bir AVM yapacağız. Alanın altında kalan alanda organik tarım yapılacak. Çevredeki fındık fabrikalarını davet edeceğim. Aynı zamanda Mozzarella peynir üretimi yapılacak. Un fabrikaları gelecek. Onun dışında çikolata, şekerleme, süt ve süt ürünleri, et ürünleri, hazır gıda ve ambalajlamayla ilgili fabrikalar alanda kurulacak” ifadelerini kullandı.

sorulari-yanitladi--.jpg

SORULARI YANITLADI- Gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol, 4 ay içinde çalışmaların başlayacağını belirtti.

PROJENİN ALTYAPISINI BİZ YAPACAĞIZ

2019 Mart ve Nisan ayları arasında çalışmaların başlayacağını söyleyen Başkan Başol, “Planlarımızın hepsi hazırlandı, onaylanır onaylanmaz çalışmalara başlayacağız. Projenin bütün altyapısı bize ait. Araziye elektriğin, suyun ve doğalgazın getirimiyle alakalı çalışmaları ve yolları biz yapıyoruz. İhtiyacına göre firmalar, kendi fabrikalarını istedikleri gibi kendileri yapacak. OSB’de 60 firma bulunuyor. Bunların çoğu İstanbullu büyük firmalar” diyerek üretimin bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı.

OSB’YE KİMSE KARŞI ÇIKMIYOR

İktidarıyla muhalefetiyle herkes bu projeye sahip çıktı” diyen Başol, “Her gün beni bölge muhtarları arıyor. Bu projeye karşı çıkan yok. O yüzden bir an önce başlamalıyız. Bu proje, güzel bir proje. İnsanlara aş verecek, iş verecek. Böylesi önemli bir projeyi AK Parti Milletvekili İlyas Şeker yıllar önce önermişti, kendisine ayrı teşekkür ederiz. Aynı zamanda eski Valilerimiz Ercan Topaca, Hasan Basri Güzeloğlu ve yeni Valimiz Hüseyin Aksoy’a Sanayi Odası Başkanımız Ayhan Zeytinoğlu’na verdikleri katkılar için ayrı teşekkür ederiz” dedi.

plan-.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum